EU kvůli migrantům riskuje budoucnost, varoval Valls. Nepřímo kritizoval Merkelovou

Londýn - Francouzský premiér Manuel Valls poskytl rozhovor britské BBC. Migrační vlna podle něj ohrožuje samu podstatu fungování Evropské unie, kontrolu hranic Schengenu je proto nutné zpřísnit. Naznačil, že se mu nezamlouvá politika německé kancléřky Angely Mrkelové.

"Není možné říkat či souhlasit s tím, že všechny uprchlíky... můžeme v Evropě přivítat," řekl Valls. Podle něj by takový přístup "naprosto destabilizoval" společnost.

Unie proto musí začít co nejdříve jednat a zvýšit ostrahu hranic. "Pokud Evropa nedokáže ochránit vlastní hranice, pak je samotný koncept (jednotné) Evropy v sázce," dodal francouzský premiér v rozhovoru pořízeném během světového ekonomického fóra v Davosu.

Valls sice přímo nekritizoval Merkelovou, řekl ale, že Evropa nyní potřebuje něco jiného, než výzvy k přerozdělení migrantů podle kvót, na něž kancléřka opakovaně naléhá. "Německo čelí velké výzvě. Musíme Německu pomoci. Ale první vzkaz, který je třeba vyslat, je říci zcela tvrdě, že nebudeme v Evropě vítat všechny uprchlíky," uzavřel premiér.

Německý prezident Joachim Gauck i přes útoky v Kolíně nad Rýnem ale neopomněl zmínit i pozitiva, která migrace přináší.

"Migrace vždycky byla motorem společenského progresu a ekonomického růstu. Přistěhovalci, kteří přijeli za prací, sebou přinesli větší prosperitu a to sobě, tak i přijímajícím zemím, ale v konečném důsledku i státům, odkud pocházejí," uvedl Gauck.

Americký prezident Barrack Obama dnes telefonicky německé kancléřce Angele Merkelové slíbil pomoc s řešením uprchlické krize. Oba politici se shodli na tom, že je potřeba chránit miliony lidí, kteří prchají před válkou na Blízkém východě.

Jenže v občanské válce v Sýrii Írán a Rusko podporují syrského prezidenta Bašára Assada, který podle západu stojí na prvopočátku celého problému. A boje v Sýrii neustávají - předměstí Damašku podle svědků bombardovaly vládní letouny a helikoptéry.

Po zimě podle expertů navíc proud migrantů opět zesílí. V Německu a v dalších severských zemích vyvolal bouřlivou diskuzi i fakt, že Rakousko letos přijme méně než 38 tisíc migrantů. Slovinsko nebo Makedonie už na rakouské omezení reagovaly tím, že nově pouští do Evropy jen běžence ze Sýrie, Iráku a Afghánistánu. Ostatní vrací zpět do Řecka.

Související

Manuel Valls, nový předseda vlády Francie

Expremiér Valls opouští Francii. Chce být starostou Barcelony

Bývalý francouzský socialistický premiér a nyní poslanec Manuel Valls se dnes rozloučil s dolní komorou francouzského parlamentu. Politik katalánského původu bude příští rok kandidovat na starostu Barcelony, kde se narodil, a vzdává se kvůli tomu všech svých funkcí.
Manuel Valls, nový předseda vlády Francie

Francouzský expremiér Valls chce být starostou Barcelony

Barcelona - Bývalý francouzský premiér Manuel Valls by se mohl stát příštím starostou Barcelony. Předseda španělské strany Ciudadanos Alber Rivera mu nabídl první místo na kandidátce pro místní volby v příštím roce. Valls sdělil, že o nabídce uvažuje, informovala dnes španělská televize RTVE.

Více souvisejících

Manuel Valls EU (Evropská unie) uprchlíci

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy