Berlín - Německé úřady by měly mít možnost vyhostit uprchlíky, kteří se dopustili trestných činů. Mělo by se tak dít i v případech, kdy není možný jejich návrat do země původu. V rozhovoru pro týdeník Bild am Sonntag to uvedl šéf úřadu německé kancléřky a vládní koordinátor pro migraci Peter Altmaier.
Německo podle Altmaiera počítá s možností vyhostit uprchlíky do tzv. třetích zemí, přičemž by mělo jít o země, přes které se tyto osoby dostaly do EU. "Vyjednáváme s Tureckem a dalšími zeměmi o zpětném přebírání i těch uprchlíků, kteří pocházejí ze třetích zemí," uvedl.
Odsun do některé ze zemí, přes kterou uprchlíci přecházeli na cestě do Německa, má být řešením v situacích, kdy není možné migranty poslat zpět do vlasti vzhledem k pokračující válce nebo akutní hrozbě mučení, popravy či pronásledování.
Altmaier také podotkl, že od začátku roku 2015 Německo opustilo zhruba 50 tisíc uprchlíků, jak dobrovolně, tak na základě rozhodnutí o vyhoštění. "Mnozí odejdou ještě před tím, než podají žádost o azyl, když se jim vysvětlí, že nemají žádné vyhlídky na úspěch," uvedl.
"Podobně jako v případě balkánských států budeme vysílat jasné signály, že se nevyplatí přijít do Německa, pokud jste Alžířan, Tunisan nebo Maročan," dodal.
Koordinátor také upozornil, že počty uprchlíků přicházejících do Evropy přes Turecko poklesly od října o více než 60 procent, zatímco v případě uprchlíků z balkánských států zaznamenali od loňského léta přes 90procentní pokles. Německá vláda navíc přijala návrh opatření zpřísňující azylovou politiku a zjednodušující deportaci migrantů, kteří se dopustí trestné činnosti.
Změny vznikly jako reakce na sexuální obtěžování a krádeže, ke kterým došlo během oslav příchodu nového roku v Kolíně nad Rýnem. Německá kancléřka Angela Merkelová navíc sama v sobotu zdůraznila, že žadatele o azyl ze Sýrie a Iráku by se měli vrátit domů poté, co tamní konflikty skončí.
"Očekáváme, že se - až nastane v Sýrii mír, až porazíme v Iráku Islámský stát - se znalostmi, které jste u nás získali, vrátíte zpět do své vlasti," řekla Merkelová s tím, že že by se měla opakovat situace z 90. let, kdy po konci válek v Jugoslávii z Německa odešlo zpět na Balkán 70 procent válečných uprchlíků.
Německo v loňském roce přijalo na svém území více než milion migrantů. Většina z nich jsou uprchlíci ze Sýrie. Do střední Evropy se většinou dostali po takzvané balkánské stezce vedoucí z Turecka přes Egejské moře do Řecka a přes balkánské země dál do Rakouska a Německa.
Ve snaze omezit počet migrantů sází kancléřka především na boj s příčinami uprchlictví, užší spolupráci s Tureckem a důslednou ochranu vnějších hranic schengenského prostoru. Ve čtvrtek se navíc špičky koaliční vlády dohodly na dalším zpřísnění azylového zákonodárství. Na seznam bezpečných zemí například nově přibudou Alžírsko, Tunisko a Maroko.
Související
Plány na deportaci migrantů dostávají jasné obrysy. Evropské státy pracují na zřízení prvních center
Ústavní soud zrušil oddělené termíny zápisů pro děti z Ukrajiny. Podle něj jsou diskriminační
Aktuálně se děje
před 27 minutami
USA chtěly zabránit Íránu v zisku jaderné zbraně. Udělaly ale pravý opak, shodují se experti
před 1 hodinou
Největší demonstrace v historii USA? Na protestech No Kings vystoupilo proti Trumpovi osm milionů lidí
před 3 hodinami
Pentagon se připravuje na pozemní operaci v Íránu. Mohla by trvat měsíce
před 4 hodinami
Ukrajinská armáda zintenzivnila operace zaměřené na ruskou energetickou infrastrukturu
před 5 hodinami
Írán nečekal, že dokáže držet globální ekonomiku jako rukojmí. Na svůj mírový seznam přidal další položku
před 7 hodinami
Předpověď počasí na příští týden: V noci se do Česka vrátí mrazy
včera
V USA začínají mohutné protesty proti Trumpovi. Demonstruje se i v Evropě či za polárním kruhem
včera
Velrybu zaseklou na mělčině v Německu záchranáři po týdnu vysvobodili. Druhý den uvízla znovu
včera
Ulice zejí prázdnotou. Kanaďané kvůli Trumpovi masivně bojkotují americké obchody a služby
včera
Každý student se bude učit střílet. Lotyšsko kvůli Rusku zavádí povinný vojenský výcvik pro střední školy
včera
Česko zůstane bez ochrany? Trump chce členům NATO neplnícím závazky sebrat právo na aktivaci článku 5
včera
Prezident USA zvažuje přejmenování Hormuzského průlivu na Trumpův průliv
včera
Kallasová se na schůzce G7 pohádala před ostatními ministry s Rubiem
včera
Rubio se rázně pustil do Zelenského. Obvinil ho ze lži
včera
Nová varianta covidu znepokojuje odborníky. „Cikáda“ už se dostala i do Česka
včera
Dnes v noci začne platit letní čas. Ručičky se posunou o hodinu dopředu
včera
Politico: Česko je na tom ze všech států nejhůře. Na obranu dává ještě míň než Maďarsko
včera
Klíč k Hormuzskému průlivu leží na sedmi ostrovech. Pokud je americká armáda obsadí, čeká ji peklo na zemi
včera
Počasí o víkendu. Tepleji bude dnes, hrozí další sněžení
27. března 2026 21:54
Důchodů se mají dotknout změny. Jsou plánované ve dvou fázích
Důchodů se týkaly změny za předchozí vlády a nevyhnou se jim ani pod vedením Andreje Babiš (ANO). Ministerstvo práce a sociálních věcí si plánované úpravy, které vycházejí z programového prohlášení, rozdělilo do dvou fází. První novinky by měly platit od příštího roku.
Zdroj: Jan Hrabě