EU musí skoncovat s falešnými pasy, žádá Valls. Brusel chce popohnat protiteroristické návrhy

Paříž/Brusel - Evropská unie musí po útocích v Bruselu bezodkladně zpřísnit ostrahu svých vnějších hranic, žádá francouzský premiér Manuel Valls. Podle něj je taky nutné zavést do praxe připravovaný registr cestujících v letecké dopravě (PNR).

"Je nezbytné posílit vnější hranice EU," řekl Valls s tím, že je třeba zabránit tomu, aby do unie pronikali lidé s falešnými pasy.

Radikální skupina Islámský stát, která se k útokům v Bruselu přihlásila, se v Sýrii zmocnila velkého množství pasů.

Stejně tak je podle Vallse nezbytný PNR. Návrh tohoto opatření loni v prosinci schválil výbor Evropského parlamentu. Pokud směrnici nakonec europoslanci na plenárním zasedání přijmou, budou mít členské státy na její zavedení dva roky. Kritici ale vidí v PNR ohrožení občanských svobod.

Evropská komise prosazuje, aby po úterních teroristických útocích v Bruselu členské země a europarlament rychle pokročily se schvalováním kroků, které unijní exekutiva v rámci boje proti terorismu dosud navrhla. Předseda komise Jean-Claude Juncker dnes v Bruselu na společné tiskové konferenci s Vallsem zmínil potřebu vzniku evropské "bezpečnostní unie".

"Musíme uvažovat o těsnější spolupráci mezi různými našimi službami," podotkl Juncker. Podobně se už po poledni vyjádřil eurokomisař pro migraci, vnitřní záležitosti a občanství Dimitris Avramopulos, který unijní státy vyzval, aby začaly v bezpečnostní oblasti kooperovat bez předsudků a nedůvěry.

Francouzský premiér Valls dnes v belgické metropoli jednal nejen v komisi, ale také se svým protějškem Charlesem Michelem. Novinářům Valls řekl, že Belgii jménem Francie nabídl přátelství a podporu po dvou úterních teroristických útocích, které si vyžádaly přes tři desítky mrtvých a více než 200 zraněných.

"Do našich bezpečnostních systémů budeme muset víc a víc investovat, do lidských sil, do technických prostředků a zdrojů. A budeme to muset dělat na národní i na evropské úrovni," myslí si Valls. Francie už podle něj v boji s islamistickými teroristy těsně spolupracuje s dalšími zeměmi, kterých se to týká. A věc nemá jedno jediné řešení. "Je mnoho prvků, které se musejí stát paralelně. Státy se musejí proti džihádistickému terorismu spojit," prohlásil Valls před novináři.

"Máme pocit, že tak jako potřebujeme unii kapitálových trhů, energetickou unii, hospodářskou a měnovou unii, tak si také myslíme, že potřebujeme bezpečnostní unii. Potřebujeme všechno, co nám umožní dosáhnout bezpečnosti," prohlásil Juncker.

Související

Manuel Valls, nový předseda vlády Francie

Expremiér Valls opouští Francii. Chce být starostou Barcelony

Bývalý francouzský socialistický premiér a nyní poslanec Manuel Valls se dnes rozloučil s dolní komorou francouzského parlamentu. Politik katalánského původu bude příští rok kandidovat na starostu Barcelony, kde se narodil, a vzdává se kvůli tomu všech svých funkcí.
Manuel Valls, nový předseda vlády Francie

Francouzský expremiér Valls chce být starostou Barcelony

Barcelona - Bývalý francouzský premiér Manuel Valls by se mohl stát příštím starostou Barcelony. Předseda španělské strany Ciudadanos Alber Rivera mu nabídl první místo na kandidátce pro místní volby v příštím roce. Valls sdělil, že o nabídce uvažuje, informovala dnes španělská televize RTVE.

Více souvisejících

Manuel Valls EU (Evropská unie) Teroristické útoky v Belgii

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy