Brusel/Štrasburk - Z turecké strany přišla výhrůžka. Ankara je odhodlána zablokovat dohodu s EU o vracení uprchlíků, pokud Brusel nezruší víza pro Turky do června, jak bylo domluveno.
Dohoda EU a Turecka předpokládá vracení migrantů, kteří od března připlují do Řecka z Turecka a nezískají azyl. Za každého vráceného Syřana se EU zavázala přijmout přímo z Turecka syrského uprchlíka s nárokem na azyl, stanoven je strop 72.000 běženců. Opatření přineslo své výsledky - další příliv běženců do Řecka se prudce snížil.
"Trvám na svém přesvědčení, že dá-li Bůh, budeme osvobozeni od vízové povinnosti v červnu. Pokud se tak nestane, pak samozřejmě nikdo nemůže očekávat, že Turecko bude dodržovat své závazky," varoval v pondělí ještě z Ankary turecký premiére Ahmet Davutoglu. "Turecko je seriózní partner. Dělá, co slíbilo, a nebude ustupovat v tom, co bylo slíbeno," dodal.
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker se dnes sešel s Davutogluem na okraj zasedání Parlamentního shromáždění Rady Evropy ve Štrasburku.
Juncker prohlásil, že ani Brusel nehodlá zmírňovat kritéria, jejichž splnění očekává od Ankary. "Pracujeme na uvolnění vízového režimu pro turecké občany, což je součást dohody. Turecko ale musí splnit všechny zbývající podmínky," řekl Juncker před Parlamentním shromážděním Rady Evropy, která je přední evropskou institucí zabývající se ochranou lidských práv. "Liberalizace víz je otázkou kritérií. Tato kritéria se nebudou rozmělňovat kvůli Turecku," zdůraznil Juncker.
Turecko musí nejdříve splnit 72 podmínek před tím, než se budou jeho občané moci začít volně pohybovat v schengenském prostoru bez hraničních kontrol. Minulý měsíc unie konstatovala, že Ankara splnila polovinu z nich a ve středu má Evropská komise podat zprávu o tom, jak Turecko dál pokročilo.
Turecko vysílá vůči EU protikladné signály
Davutoglu dnes slíbil na půdě Rady Evropy, že evropské dohody o dodržování lidských práv se stanou základem nové turecké ústavy.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ale ve stejnou dobu v Ankaře ostře odsoudil zprávu Evropského parlamentu z minulého týdne, ve které zazněla kritika toho, v jak špatném stavu je dodržování lidských práv a svobody médií v Turecku. Erdogan to označil za provokaci v době, kdy jsou vztahy EU a Turecka "na dobré cestě". Erdogan také řekl, že EU potřebuje víc Turecko než Turecko EU.
EU také finančně pomáhá Ankaře se zajišťováním uprchlíků na tureckém území. Loni v listopadu Turecku slíbila tři miliardy eur (81 miliard korun), po jejich vyčerpání EU poskytne Turkům do roku 2018 další tři miliardy eur.
Dnes Evropská komise oznámila poskytnutí další části těchto peněz na konkrétní projekty. Celkem 60 milionů eur (1,6 miliardy Kč) je určeno na zajištění potravin, přístřeší a lékařské péče pro ty, kdo byli z Řecka vráceni zpět do Turecka. Dalších 50 milionů eur (1,35 miliardy Kč) využije celkem 15 organizací na různé programy pomoci syrským uprchlíkům v Turecku. Celkově tak už bylo použito 187 milionů eur (přes pět miliard Kč).
Související
USA povolí Turecku prodat své zbraně Ukrajině. Moskva se bouří, hrozí a chce vysvětlení
Nové detaily Trumpova odjezdu z Turecka: Na stole byl původně jiný plán, v kontejneru na jídlo nejel sám
Aktuálně se děje
před 50 minutami
Počasí přinese do konce týdne tropy, ty vystřídají bouřky a ochlazení
včera
Kreml může převzít budovy, které majitelé neochrání před ukrajinskými útoky, schválil Putin
včera
Už není cesty zpět. Extrémní počasí vyjde EU na desítky miliard, musí začít jednat hned
včera
Zemřela Dolly Parton. Nejslavnější country zpěvačku všech dob proslavily hity I Will Always Love You a Jolene
včera
Trumpovi se nelíbí kanadské sbližování s Čínou. Hrozí zavedením stoprocentních cel
včera
V Moskvě v tichosti přistálo americké letadlo se šéfem CIA na palubě. USA i Rusko mlčí
včera
Čína se oficiálně postavila za Írán. USA otevřeně hrozí odvetou za sankce
včera
USA hrozí spojencům Íránu sankcemi. Oči všech se upírají k Číně
včera
Už to není Palestina ani Írán. Netanjahu vytáhl krátce před volbami nového úhlavního nepřítele
včera
Vyšší úmrtnost už měl jen covid. Červnové a červencové extrémní počasí má v Evropě desetitisíce obětí
včera
I Kanada má svá esa v rukávu. Jak zareaguje na Trumpovu obchodní válku?
včera
"Novinářské kachny." Peskov odmítl zprávy o chystané mobilizaci
včera
Němečtí vyšetřovatelé objevil u letiště v Lipsku třetí dron s výbušninou
včera
Trumpova mocenská představa narazila na tvrdou realitu. Po Íránu se ho nezalekla ani Kanada
včera
Počasí do konce září: Léto se chýlí ke konci, tropy vystřídá ochlazení
24. srpna 2026 22:00
Závod o dobytí vesmíru zpomaluje. Čína odložila misi zaměřenou na hledání vody na Měsíci
24. srpna 2026 20:49
Masivní požáry už zasáhly i USA. Z Nevady utíkají před plameny desetitisíce lidí
24. srpna 2026 19:36
Oceány jsou nejteplejší v historii. Dopady už brzy pocítí celý svět
24. srpna 2026 18:19
Vláda chystá rozsáhlou reformu odměňování státních zaměstnanců
24. srpna 2026 17:06
Největší řeka v EU vysychá. Politici nemají žádný plán, co s tím
Rekordně nízká hladina Dunaje způsobená dlouhotrvajícím suchem vyvolala napětí a krizová opatření v několika evropských zemích. Na dramatický pokles průtoku jedné z nejvýznamnějších evropských vodních cest reagují jednotlivé státy jednostrannými zásahy do říčního koryta, zatímco Evropské unii nadále chybí jednotný a právně závazný plán pro řešení nedostatku vody.
Zdroj: Libor Novák