Nelétejte do Belgie, hrozí vám obrovské nebezpečí, varuje expert

Brusel – Zdá se, že se situace v Bruselu po březnových teroristických útocích uklidnila. Gilbert Doctorow, politický analytik amerického původu, který v Bruselu dlouhodobě žije, ale varuje, že situace na Bruselském mezinárodním letišti Zaventem nejenže není ideální, ale je přímo i nebezpečná.

Víc škody než užitku

Doctorow tvrdí, že opatření zaváděná vládami a policií po teroristických útocích jsou často přehnaná – děje se tak podle něj ve snaze prokázat, že stát nějaké kroky podniká. „Často ale situaci naopak zhoršují, jak ukazují nová belgická bezpečnostní opatření u letiště Zaventem," varuje.

Letiště Zaventem v belgickém Bruselu se 22. března stalo dějištěm tragických teroristických útoků. Jak Doctorow připomíná, v následujících dnes se belgická vláda setkala s protesty zaměstnanců letiště poté, co vláda chtěla znovu obnovit jeho fungování bez toho, aby došlo k větším bezpečnostním změnám.

„Zaměstnanci zejména požadovali prověřování ve osob před tím, než vstoupí do letištní budovy, což by znamenalo značné zvýšení počtu zaměstnanců. Je smutné, že se za bezpečnost cestujících i svou vlastní postavili tito veřejní pracovníci a ne úřady," podotýká Doctorow.

Opatření byla zavedena, ale...

„Vláda nakonec podlehla a opatření byla schválena. Před letištní budovou byly na ulici postaveny stany, ve kterých je prováděna kontrola dokladů cestujících a rentgen jejich zavazadel dřív, než jsou vpuštěni dovnitř. Ale, jak je nyní zjevné, nová infrastruktura byla špatně navržena a mohla vést jen k obrovskému hromadění lidí v otevřeném prostoru," varuje dále Doctorow.

Podotýká, že v průběhu dubna docházelo k postupnému obnovování letů ze Zaventem a zdálo se, že je důvod k optimismu. Ale minulý víkend podle něj došlo k nárůstu počtu lidí, kteří letištěm procházeli, na 80 % z období před útoky. „A to se celá operace změnila v chaos," uvádí.

„Když jsem tento víkend přišel v 6:30 ráno na Zaventem, dvě a půl hodiny před odletem mého letadla, ocitnul jsem se mezi asi tisícem dalších cestujících, kteří byli namačkáni na sebe. Slimáčím tempem jsme se posouvali v úseku asi 250 metrů na otevřeném prostranství, abychom se dostali do stanu jedné aerolinek, nebo abychom došli k výtahu, který vedl k o tři patra výše umístěnému dalšímu stanu jiných aerolinek," popisuje situaci.

Letět sem je šílenství

Podotýká, že situace by byla ještě horší za špatného počasí. Varuje, že všude byl i nedostatek zaměstnanců a mnoho z nich nemělo dostatečný výcvik, takže „nebyli schopni odpovídat ani na nejjednodušší otázky".

Jak následně varuje, tato opatření cestující naopak vystavují ještě většímu riziku, protože se takto na malém prostoru hromadí velké množství lidí. „Kdyby sem přišel chlapík se sebevražedným pásem, mohl by jednoduše zabít 500 lidí, ne jako tomu bylo 22. března, kdy cestující byli rozprostřeni na větším prostoru," podotýká.

Doctorow proto varuje, že belgické úřady svou práci nezvládají – „od ministrů až po úřady na letišti". Podotýká, že ke stejným závěrům jako on došel i belgický deník Le Soiur, který o problému informoval na titulní straně.

„Upokojené vládnoucí elity Belgie nyní musí být přehrány mezinárodní komunitou, která si bude hájit své vlastní lidi. Do té doby by si cizinci měli být vědomi tohoto: létat do a z mezinárodního letiště Zaventem je šílenství."

Související

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

Více souvisejících

Belgie Terorismus Teroristické útoky v Belgii

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 51 minutami

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 2 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 10 hodinami

Íránský prezident Ebráhím Raísí zemřel při pádu vrtulníku. Uhořel i ministr zahraničí

Íránský prezident Ebráhím Raísí a ministr zahraničních věcí Hosejn Amír Abdollahján zahynuli při pádu vrtulníku, který se v neděli v husté mlze zhroutil v hornatém terénu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy