Jak Evropa vidí Rusko? Eurovize odhalila překvapivou skutečnost, tvrdí novinářka

Londýn – Letošní ročník Eurovize měl pro mnohé překvapivou vítězku – ukrajinskou zpěvačku, která vystupuje pod jménem Jamala. Její vítězná skladba, 1994, ale vyvolala ostrou reakci z Ruska. Mary Dejevskyová, britská spisovatelka a novinářka, se zamýšlí, co celá situace vypovídá o názoru Evropy na Rusko.

Sporná píseň

Dejevskyová připomíná, že ačkoliv Ukrajina v posledních dnech a týdnech na titulcích příliš nefigurovala, se sobotním večerním hlasováním v soutěži Eurovize se to všechno změnilo. Vítězná píseň 1994 zpěvačky Jamaly totiž vypráví příběh její babičky, která byla jako krymská Tatarka deportována Stalinem z Krymu.

Ačkoliv ruský favorit Sergej Lazarev se svou písní You Are the Only One nepropadl, umístil se až třetí. Reakce ruských uživatelů na internetu byla podle Dejevskyové okamžitá. „Protestovali, že ukrajinská písnička byla evidentně politická, čímž mysleli ‚protiruská', a jako taková měla být ze soutěže vyloučena," podotýká Dejevskyová.

Dejevskyová souhlasí, že s ohledem na ruskou anexi Krymu z roku 2014 jde o citlivé téma, následně ale dodává, že to vše již bylo zváženo na začátku soutěže a písni bylo dovoleno pokračovat. „Díky tomu tento ročník Eurovize odhalil, jak rozsáhlé a hluboké je rozdělení Evropy ohledně Ruska a Ukrajiny," podotýká.

Rozdělená Evropa

Poukazuje, že tomu napomohl i nový způsob, jakým bylo lidem ukazováno skóre. Díky tomu bylo možné sledovat, jak mají konkrétní státy tendenci hlasovat pro jiné státy. Další „nepříjemné závěry" pak podle ní lze vyvodit z toho, jak hlasovaly jednotlivé národní poroty, které letos byly oddělené od veřejného hlasování a lze je zhlédnout na webu soutěže.

Jedním z těchto závěrů podle Dejevskyové je, že kvůli tomu, jak Ukrajina a Rusko rozdělily Evropu, měli lidé problém mezi nimi rozhodnout, což ukázal fakt, že obě země se držely na vrcholu až do samého konce.

„Druhým pak byl značný rozdíl mezi hlasy národních porot (profesionálů, řekněme) a hlasy ‚lidu'. Poroty ukázaly stejné politické instinkty jako v minulosti: byla tu značná preference Ukrajiny nad Ruskem, zatímco někteří volili Austrálii jako šikovnou střední cestu. ‚Lid' byl ale odvážnější. Nepovažoval volbu mezi Ukrajinou a Ruskem za ano-ne rozhodnutí a často hlasoval pro obě země," vysvětluje.

Ponaučení z Eurovize

Ačkoliv Dejevskyová připouští, že může jít jen o otázku hudebního vkusu, jde podle ní o důkaz rozdílného názoru mezi elitou a běžnými obyvateli. To se podle ní také odráží v názorech na samotné Rusko.

„Když bylo odsuzování Ruska kvůli Ukrajině v plném proudu, mnoho lidí se uchýlilo na sociální média, kde požadovali, aby byly argumenty vyváženější. Když byly oficiální styky ukončeny, tito lidé trvali na tom, že by měly být zachovány. Nešlo o takzvané trolly Kremlu, ale o neodborníky s jiným názorem," podotýká Dejevskyová.

Na závěr dodává, že by si politické elity a profesionálové měli z hlasování lidí vzít ponaučení a „přijmout, že už je možná načase, aby se situace kolem Ukrajiny uklidnila."

Související

Více souvisejících

eurovize Ukrajina Rusko

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy