Bezpečnostní kontroly na letištích? Kriminolog má špatnou zprávu

Paříž - Po zřícení airbusu společnosti EgyptAir, který letěl na lince Paříž-Káhira, se začalo ve Fracii mluvit o selhání bezpečnostních opatření na letištích. Odborník ale namítá, že ta nikdy nemohou být dokonalá. Ani v Paříži, ani jinde na světě.

"Kvůli rozporům mezi časem a bezpečností je možné projít s jakýmkoli druhem nebezpečných předmětů přes každé letiště," tvrdí uznávaný kriminolog Alain Bauer. "Každý se chce dostat do letadla rychle, takže každý souhlasí s kompromisem mezi časem a bezpečností," dodal.

Útočníci mají k dispozici nejen stále sofistikovanější zařízení, které maskují výbušniny jako list papíru či sypkou hmotu ukrytou například v lahvičkách od léků, problémem je i citlivost bezpečnostních systémů a postupů.

Zdroj: YouTube

Příkladem toho je i pařížského letiště Charlese de Gaullea, odkud stroj EgyptAir odletěl do Káhiry. Na tomto velkém pařížském letišti takzvanou červenou kartu, která opravňuje ke vstupu do vyhrazených prostorů, má podle AP 85.000 členů personálu.

Ačkoli zatím příčina tragédie známa není, vyšetřovatelé již nyní prověřují řadu možných scénářů. Zaměřují se tak mimo jiné i na personál letiště.

Po loňských útocích na satirický magazín Charlie Hebdo úřady po bezpečnostních prohlídkách zrušily platnost, případně odmítly vydat 85 zmíněných červených vstupních karet. Většina případů zrušení platnosti se týkala možné radikalizace zaměstnanců.

Radikalizace je vnímána jako vážné ohrožení bezpečnosti. Ukázalo se, že sebevražedný atentátník Najim Laachraoui, který se letos v březnu odpálil na bruselském letišti Zaventem, kdysi pracoval jako člen letištního personálu.

Související

Více souvisejících

zřícení letadla Egypt Air (19. května 2016) Terorismus Letiště obecně

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy