Průzkumy před brexitem? Přesnost sondáží je pochybná, tvrdí analytici

Londýn - Británie je před referendem o setrvání v EU zahlcena průzkumy a ze všech vyplývá, že jsou táborů odpůrců a zastánců brexitu vyrovnané. Analytici si nyní kladou otázku, jakou hodnotu takové průzkumy vlastně mají.

Stačí vzpomenout na referendum o skotské nezávislosti. Sondáže v roce 2014 naznačovaly, že se Skotové vysloví pro nezávislost na Británii, nakonec ale s desetiprocentním náskokem zvítězili zastánci skotské příslušnosti ke Spojenému království.

Podobná situace se opakovala i loni před parlamentními volbami, kdy průzkumy očekávaly vyrovnané výsledky konzervativců premiéra Davida Camerona a opozičních labouristů. Předpokládalo se také, že volby velmi ovlivní protiunijní Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP). Cameron nakonec jasně vyhrál a zajistil si parlamentní většinu, naopak formace UKIP i přes vysoké voličské preference zaostala za očekáváním.

Šéf průzkumové společnost ICM Martin Boon přiznává, že z výsledků sondáží může jít kdekomu hlava kolem. "Prostě nevím, jak to bude," řekl Boon. Reagoval tak na fakt, že například některé telefonické a internetové průzkumy prováděné stejnou agenturou, si odporují. Má se za to, že hlavním problémem průzkumů před loňskými volbami byl nereprezentativní vzorek dotazovaných. Zda tato chyba byla napravena, jasné není.

Psali jsme:
Výsledek britského referenda ovlivní i migrace, hádky nabírají na síle Černý scénář pro EU: Co bude po případném brexitu? Brusel čeká "horké léto"
 

Joe Twyman z agentury YouGov vidí nesoulad v motivaci voličů. "Jsou tady miliony lidí, kteří by šli bosí přes skleněné střepy hlasovat pro odchod. Kampaň pro setrvání nemá voliče, kteří jsou připraveni učinit to stejné," řekl s tím, že se však pořád domnívá, že Britové odhlasují setrvání v EU.

"Pokud je vodítkem historie, tak setrvání směřuje k vítězství 23. června. V předchozích referendech se nakonec ukázal příklon ke statu quo," řekl Twymanův kolega z YouGov Peter Kellner.

K vítězství prounijního tábora mohou zásadně přispět etnické menšiny, jako jsou například Indové, Pákistánci, Bangladéšané, Číňané či Afričané. Podobně silný hlas mohou mít i mladí voliči do pětatřiceti let. Ti ze všech věkových skupin voličů nejvíce podporují unijní členství, hlasovat jich ale s určitostí hodlá podle různých sondáží jen zhruba polovina.

Ale i odhady bookmakerů reagují na aktuální trendy společnosti. Sázková kancelář Ladbrokes odhaduje šance na odchod Británie z EU na 27 procent a šanci 79 procent dává setrvání v unii. Ještě před několika dny to přitom bylo 85 procent.

Na nesoulad výsledků průzkumů jsou citlivé finanční instituce i trh. Například libra kvůli možnému riziku brexitu, tedy odchodu Londýna z EU, oslabila vůči dolaru až na třítýdenní minimum.

Související

Referendum o setrvání Velké Británie v Evropské unii (23. 6. 2016)

Výbor britského parlamentu: Vliv Ruska nechtěl nikdo vyšetřovat

Britská vláda neviděla žádné stopy úspěšného zasahování Ruska do referenda o vystoupení z EU z roku 2016, uvedla vláda v Londýně. Reagovala tak na kritiku parlamentního výboru, podle něhož se vláda možným vlivem Ruska na hlasování dostatečně nezabývala.
Brexit

Migrační krize polevila? Británie hlásí nová čísla

Migrace do Spojeného království je na nejnižším bodě za uplynulých šest let, vyplývá to z poslední čtvrtletní zprávy britského Úřadu pro statistiku. Hlavní příčinou rapidního poklesu počtu příchozích je brexit a nejistota, která proces odchodu země z Evropské unie doprovází.

Více souvisejících

referendum o brexitu (23.6.2016) Velká Británie průzkumy

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Fica zasáhly čtyři kulky. Je stabilizovaný, stále ale bojuje o život

Stav premiéra Roberta Fica (Směr-SD) zůstává vážný. Rozsah zranění způsobený čtyřmi střelnými ranami je rozsáhlý. Lékařům se podařilo stabilizovat jeho zdravotní stav, nadále však není ještě mimo ohrožení života. Informoval o tom vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy