Průzkumy před brexitem? Přesnost sondáží je pochybná, tvrdí analytici

Londýn - Británie je před referendem o setrvání v EU zahlcena průzkumy a ze všech vyplývá, že jsou táborů odpůrců a zastánců brexitu vyrovnané. Analytici si nyní kladou otázku, jakou hodnotu takové průzkumy vlastně mají.

Stačí vzpomenout na referendum o skotské nezávislosti. Sondáže v roce 2014 naznačovaly, že se Skotové vysloví pro nezávislost na Británii, nakonec ale s desetiprocentním náskokem zvítězili zastánci skotské příslušnosti ke Spojenému království.

Podobná situace se opakovala i loni před parlamentními volbami, kdy průzkumy očekávaly vyrovnané výsledky konzervativců premiéra Davida Camerona a opozičních labouristů. Předpokládalo se také, že volby velmi ovlivní protiunijní Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP). Cameron nakonec jasně vyhrál a zajistil si parlamentní většinu, naopak formace UKIP i přes vysoké voličské preference zaostala za očekáváním.

Šéf průzkumové společnost ICM Martin Boon přiznává, že z výsledků sondáží může jít kdekomu hlava kolem. "Prostě nevím, jak to bude," řekl Boon. Reagoval tak na fakt, že například některé telefonické a internetové průzkumy prováděné stejnou agenturou, si odporují. Má se za to, že hlavním problémem průzkumů před loňskými volbami byl nereprezentativní vzorek dotazovaných. Zda tato chyba byla napravena, jasné není.

Psali jsme:
Výsledek britského referenda ovlivní i migrace, hádky nabírají na síle Černý scénář pro EU: Co bude po případném brexitu? Brusel čeká "horké léto"  

Joe Twyman z agentury YouGov vidí nesoulad v motivaci voličů. "Jsou tady miliony lidí, kteří by šli bosí přes skleněné střepy hlasovat pro odchod. Kampaň pro setrvání nemá voliče, kteří jsou připraveni učinit to stejné," řekl s tím, že se však pořád domnívá, že Britové odhlasují setrvání v EU.

"Pokud je vodítkem historie, tak setrvání směřuje k vítězství 23. června. V předchozích referendech se nakonec ukázal příklon ke statu quo," řekl Twymanův kolega z YouGov Peter Kellner.

K vítězství prounijního tábora mohou zásadně přispět etnické menšiny, jako jsou například Indové, Pákistánci, Bangladéšané, Číňané či Afričané. Podobně silný hlas mohou mít i mladí voliči do pětatřiceti let. Ti ze všech věkových skupin voličů nejvíce podporují unijní členství, hlasovat jich ale s určitostí hodlá podle různých sondáží jen zhruba polovina.

Ale i odhady bookmakerů reagují na aktuální trendy společnosti. Sázková kancelář Ladbrokes odhaduje šance na odchod Británie z EU na 27 procent a šanci 79 procent dává setrvání v unii. Ještě před několika dny to přitom bylo 85 procent.

Na nesoulad výsledků průzkumů jsou citlivé finanční instituce i trh. Například libra kvůli možnému riziku brexitu, tedy odchodu Londýna z EU, oslabila vůči dolaru až na třítýdenní minimum.

Související

Referendum o setrvání Velké Británie v Evropské unii (23. 6. 2016)

Výbor britského parlamentu: Vliv Ruska nechtěl nikdo vyšetřovat

Britská vláda neviděla žádné stopy úspěšného zasahování Ruska do referenda o vystoupení z EU z roku 2016, uvedla vláda v Londýně. Reagovala tak na kritiku parlamentního výboru, podle něhož se vláda možným vlivem Ruska na hlasování dostatečně nezabývala.
Brexit

Migrační krize polevila? Británie hlásí nová čísla

Migrace do Spojeného království je na nejnižším bodě za uplynulých šest let, vyplývá to z poslední čtvrtletní zprávy britského Úřadu pro statistiku. Hlavní příčinou rapidního poklesu počtu příchozích je brexit a nejistota, která proces odchodu země z Evropské unie doprovází.

Více souvisejících

referendum o brexitu (23.6.2016) Velká Británie průzkumy

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy