NATO se zapojí do boje proti Islámskému státu

Brusel - Severoatlantická aliance (NATO) podpoří mezinárodní koalici vedenou Spojenými státy bojující proti Islámskému státu v Iráku a Sýrii. Uvedla to agentura DPA

Podle informací agentury ministři obrany aliance na svém středečním zasedání schválí nasazení letadel vybavených systémem AWACS.

Stroje se systémem AWACS by mohly sledovat vzdušný prostor nad Sýrií a Irákem a daly by se využít i jako létající operační střediska. Proti jejich nasazení bylo především německé ministerstvo zahraničních věcí, které argumentovalo tím, že zapojení NATO do konfliktu by mohlo zkomplikovat úsilí o dosažení míru v Sýrii.

Kompromisní návrh podle DPA předpokládá, že letadla se systémem AWACS by nelétaly přímo nad Sýrii nebo Irákem, ale poskytovaly by podporu z tureckého vzdušného prostoru.

Původní plán počítal s poskytnutím strojů AWACS Spojeným státům mimo operační prostor koalice, zatímco USA by v Sýrii a Iráku nasadila vlastní letadla AWACS. Toto řešení bylo ale nakonec zavrženo jako zbytečně komplikované.

Letouny AWACS (Airborne Warning and Control systém) se vyznačují kruhovým talířem umístěným na trupu letadla a slouží ke včasné výstraze a koordinování jednotek soustředěných nejen ve vzdušném prostoru. Jedná se o monitorovací a velitelské středisko zároveň.

Na rozdíl od pozemního radaru je AWACS nezávislý na okolním terénu a díky sledování prostoru z výšky může zachytit objekty na Zemi a současně letouny či jiné objekty. Dokáže také kontrolovat pohyb a aktivitu plavidel na moři a koordinovat pozemní, letecké nebo námořní útoky.

Letka NATO má v současnosti k dispozici letouny E-3 Sentry, které vycházejí z Boeingu 707. Pomocí antény ukryté v rotujícím disku dokáží odhalit nepřátelské letouny až na vzdálenost 520 kilometrů.

Související

Více souvisejících

NATO Islámský stát (IS) AWACS

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy