Ve Francii je vyšetřován strýc Bašára Asada. Co provedl?

Paříž - Strýc syrského prezidenta Bašára Asada je ve Francii podezřelý z daňového úniku a praní špinavých peněz. Soud dnes nařídil formální vyšetřování kauzy.

Majetek Rifáta Asada se loni odhadoval na 90 milionů eur (2,4 miliardy korun). Obvinění podaly v roce 2013 a 2014 dvě protikorupční organizace. Sám Rifát Asad řekl, že do exilu odešel s holýma rukama, protože plat, který dostával v Sýrii, rozdával chudým.

Rifát je mladší bratr exprezidenta Háfize, otce nynějšího prezidenta. Ze Sýrie odešel před 30 lety a nyní žije střídavě ve Francii, Británii a ve Španělsku.

Podle dnešní zprávy oficiální vyšetřování začalo 9. června před soudcem zabývajícím se finančními delikty. Rifát Asad má zákaz opustit Francii s výjimkou cest do Londýna, kam se jezdí léčit.

Podle skupiny Sherpa, která zastupuje oběti finančních zločinů, Rifát peníze odcizil, když byl členem syrského režimu. V roce 1982 utopil v krvi povstání Muslimského bratrstva v Hamá, kde tehdy přišlo o život podle různých odhadů až 20 tisíc lidí. Ačkoli žije od 80. let v cizině, byl až do roku 1998 formálně považován za viceprezidenta. V exilu se netajil kritikou Bašára a jeho nástup do funkce v roce 2000 po úmrtí Háfize Asada označil za neústavní frašku, protože Háfizovým legitimním nástupcem je prý on.

Související

Bašár Asad

Asadův strýc a kritik v jedné osobě stane před soudem ve Francii

Ve Francii budou soudit strýce syrského prezidenta Bašára Asada. Rifát Asad čelí obvinění z daňového úniku, praní špinavých peněz a zpronevěry veřejných financí. S odvoláním na justiční zdroj o tom dnes informovala agentura AFP. Rifát Asad údajně nakoupil v několika zemích nemovitosti za peníze vyvedené z fondů syrského státu.

Více souvisejících

Rifát Asad Francie Sýrie

Aktuálně se děje

před 57 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy