Bratislava - Slovensko se poprvé v historii ujímá předsednictví v Radě Evropské unie, a to v situaci, která není vůbec jednoduchá. Bude se muset potýkat s rozhodnutím Britů o vystoupení z Unie, migrační krizí či bezpečnostními otázkami po teroristických útocích v Paříži a Bruselu.
Na Slovensko už dorazili členové Evropské komise v čele s jejím předsedou Jean-Claudem Junckerem. Ti budou v pátek jednat v Bratislavě se členy slovenské vlády. Toto zasedání provází úvod každého předsednictví, píší tvnoviny.sk.
Psali jsme: Slovensko přebírá předsednictví EU. Věřím, že budete úspěšní, řekl Slovákům Juncker Slovensko schválilo program předsednictví EU, nově do něj zařadilo brexitProgram slovenského předsednictví schválila vláda ve čtvrtek. Obsahuje čtyři hlavní priority: hospodářsky silnou Evropu, moderní jednotný trh EÚ, migraci a globálně angažovanou Evropu. "Na předsednictví jsme připraveni organizačně i technicky. Věřím, že o tom všechny přesvědčíme," řekl šéf slovenské diplomacie Miroslav Lajčák.
Před začátkem předsednictví se v hlavním městě do poslední chvíle děly zázraky na počkání. Narychlo se stavěly silnice, po kterých měli členové Komise přijet, vysazovala se okrasná zeleň, která se jen ledabyle zasypala hlínou a natahovaly trávníkové koberce. "Jsou to Potěmkinovy vesnice," smáli se obyvatelé Bratislavy na kamery televize Markíza. Nakonec ale byli rádi, že alespoň na chvíli bude město krásnější.
Související
Slovensko uzavřelo všechny hraniční přechody s Ukrajinou
Češi mají co vysvětlovat. Lotyši nechápou povolení pro Ficovu cestu do Moskvy
Slovensko , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
před 12 minutami
Si Ťin-pching poletí za Trumpem do USA
před 1 hodinou
Trump ustupuje. Už mu nevadí, že by Írán v budoucnu obohacoval uran
před 2 hodinami
Žádná dohoda o AI, Íránu či Tchaj-wanu. Co tedy Trump v Číně vyjednal?
před 3 hodinami
Desítky mrtvých, stovky nakažených. V Kongu vypukla epidemie eboly, CDC se obává dalšího šíření
před 4 hodinami
Rusko vydalo nový žebříček nepřátelských vlád. Na prvním místě je Německo, umístilo se i Česko
před 5 hodinami
Trump je frustrovaný. Zvažuje obnovení úderů proti Íránu
před 6 hodinami
Policie dopadla zloděje lebky svaté Zdislavy. Vzácnou relikvii zalil do betonu
před 7 hodinami
Trump změnil světový řád. Evropa poprvé v historii zůstala úplně sama, varuje Draghi
před 7 hodinami
Víkendové počasí přinese potíže. Moravu a Slezsko zasáhne vydatný déšť
před 7 hodinami
Zelenskyj miluje drogy, prohlašuje Ficův ministr. Z Kyjeva přišla obratem reakce
před 8 hodinami
Kuba se pod náporem americké blokády hroutí. Ředitel CIA přijel nabídnout řešení
před 9 hodinami
Trump pobouřil Američany. Finanční problémy obyčejných lidí ho nezajímají
před 10 hodinami
U dánských břehů našli mrtvou velrybu. Může jít o Timmyho
před 11 hodinami
Trump odletěl z Číny. Ostře sledovaná cesta žádný průlom nepřinesla
před 12 hodinami
El Niño ovlivní i počasí v Evropě, předpokládají meteorologové
včera
Princezna Kate září na návštěvě Itálie. Poradce vysvětlil, čím je důležitá
včera
Policie zadržela podezřelého z krádeže lebky svaté Zdislavy. Plán prý nedokončil
včera
Zelenského dlouholetý spolupracovník Jermak míří do vazby
včera
Slavia typicky českým přehlížením vrazila fotbalu dýku do zad. A ani disciplinárka nepomohla
včera
Tunelbus vyjede v létě. Praha představila novinku v hromadné dopravě
Praha chystá zajímavou novinku v městské hromadné dopravě. Od léta zavede autobusovou linku mezi šestou a osmou městskou částí, která využije tunel Blanka. Pod číslem 145 vytvoří v trase Sídliště Čimice – Bohnice – Kobylisy – Dejvická vítanou alternativu k trase metrem přes centrum města i individuální automobilové dopravě. Cestu mezi Kobylisy a Dejvickou by měl "tunelbus" zvládnout pod 20 minut.
Zdroj: Jan Hrabě