Ilegální voliči v britském referendu? Britský europoslanec Batten z UKIP pro EZ odhalil více

Londýn - Velká Británie se před více než týdnem v referendu rozhodla opustit Evropskou unii. Brexit se ale řadě Britů nelíbí a sepisují petici se žádostí o nové referendum, kterou podepsaly miliony britských občanů. Gerard Batten, britský europoslanec ze Strany nezávislosti Spojeného Království (UKIP) ale server EuroZprávy.cz upozornil, že taková petice nemá šanci na úspěch.

"My, níže podepsaní vyzýváme vládu, aby zavedla pravidlo, že pokud pro setrvání v unii či pro odchod z unie hlasuje méně než 60 procent lidí při účasti nižší než 75 procent, pak by mělo být vyhlášeno další referendum," uvádí se v petici, která byla na stránce britského parlamentu zveřejněna již před čtvrtečním referendem.

Petice, která požaduje další referendum, již získala více než 3 miliony podpisů. Britští poslanci jsou proto nuceni alespoň zvážit debatu na toto téma. Podle mnoha politologů ale nemá petice šanci na úspěch. To potvrzuje i Batten: "(Petice) nemá žádnou šanci. Lidé, kteří hlasovali pro setrvání v EU, zřejmě neumí prohrávat. Bylo to demokratické hlasování a to platí. 17 milionů lidí hlasovalo pro odchod. Hodně lidí, kteří hlasovali pro setrvání, stejně byli ilegálně zaregistrovaní voliči (např. to nebyli britští občané)," sdělil serveru EuroZprávy.cz.

Cameron by měl rezignovat, potvrzuje europoslanec

První obětí brexitu se krátce po referendu stal britský premiér David Cameron, který oznámil, že opustí post britského ministerského předsedy. Rozhodl se po vítězství odpůrců členství Británie v Unii, neboť před referendem podporoval setrvání Británie v Unii. "Nemyslím, že by bylo správné, abych byl kapitánem, který se pokusí vést naši zemi k jejímu dalšímu cíli," uvedl ke své rezignaci Cameron.

Podle Battena je toto rozhodnutí na místě a je správné. "Jeho pozice byla neobhajitelná. Jak by mohl řídit proces vystoupení Británie z EU, když vedl kampaň za setrvání? Udělal správnou věc," uvedl pro EuroZprávy.cz britský europoslanec.

Psali jsme:
Co čeká Skotsko? Brexit mnohé změnil Británii postihne po brexitu inflace a recese, ekonomika nese známky šoku Brexit nelze zvrátit, uprchlické kvóty neprojdou, shodli se Sobotka a Fico Skotské referendum na obzoru? Podpora ve Skotsku roste
Zastavme brexit! V Londýně demonstrovaly tisíce lidí proti odchodu z EU
 

Pro setrvání Británie v EU ale kromě Camerona hlasovalo téměř skoco celé Skotsko. Je ale nepravděpodobné, že by se země ze strany EU mohla dočkat nějaké speciální nabídky nebo zásahu. Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker se nechal slyšet, že ačkoliv britská ministryně pro Skotsko Nicola Sturgeon „získala právo být v Bruselu vyslyšena," nemá v úmyslu „do britského procesu nějak zasahovat".

Batten by ale vstup Skotska nebo Severního Irska do EU podpořil. "Jako někdo, kdo 23 let pracoval na zajištění nezávislosti mé země od EU, bych Skotům nebo Severním Irům možnost vyvést své země z Velké Británie, pokud se tak rozhodnou, neupřel. Sám podporuji, a uvedl jsem to i na svém webu, aby Skotsko a Severní Irsko uspořádaly svá referenda, kde rozhodnou, zda chtějí i nadále zůstat členy Velké Británie," uvedl pro EuroZprávy.cz.

Hrozí ekonomická krize?

V souvislosti s brexitem se také objevila řada otázek týkající se ekonomického dopadu a možné finanční krize. Podle Battena ekonomická krize přijde každopádně, protože eurozóna se alespoň částečně zhroutí, což s brexitem nebude mít nic společného.

"Až se tak stane, EU se to možná bude snažit na brexit svést, ale to bude jen výmluva pro něco, co vždy směřovalo k selhání. Británii bude mimo EU lépe, protože tak můžeme zlepšit náš mezinárodní obchod mimo EU a nebudeme nést odpovědnost za žádné další záchranné balíčky pro Řecko na záchranu eura," podotkl pro EuroZprávy.cz britský europoslanec.

Velká Británie si v referendu 23. června nečekaně odhlasovala odchod z Evropské unie. Pro stranu UKIP tak jde o splnění jejího dlouhodobého cíle, na což již zareagoval i její předseda Nigel Farage oznámením své rezignace. Výsledky referenda ale byly velmi těsné - 52 % lidí bylo pro odchod z EU, takzvaný brexit, 48 % lidí bylo pro setrvání v EU.

Související

Vlajka Velké Británie

KOMENTÁŘ: Přinese vítězství Strany pro brexit rozpad britského politického systému?

Britský politický systém, známý jako většinový, tradiční dvou-stranický nebo také jako Westminsterský systém typu „vítěz bere vše“, by se v důsledku výsledků víkendových voleb do Evropského parlamentu mohl rozpadnout. Politický systém Spojeného království byl až doposud typický tím, že jej formovaly dvě hlavní politické strany. Hlavní strana – vládnoucí, měla tradičně většinu v parlamentu, a její rivalitní strana jí stála v opozici. V posledních letech však ve Velké Británii sledujeme přerod tohoto tradičního dvou-stranického systému. Nejistota okolo odchodu země z Evropské unie a výsledky evropských voleb, které s jasnou převahou vyhrála nově vytvořená Strana pro brexit Nigela Farage, činí tento přerod navíc mnohem snadnějším. Mohlo by se tak stát, že se tradiční britský politický systém úplně rozpadne.

Více souvisejících

UKIP (britská euroskeptická strana) Brexit Gerard Batten

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy