Probuzení Německa do kruté reality? O útok si koledovalo, varuje deník

Berlín/Londýn – Evropa se opět otřásla krvavým útokem. Včera večer 18letý muž zabil včetně sebe 10 lidí, mnoho dalších zranil. Britský deník The Telegraph ale upozorňuje, že útoky v Německu příliš velkým překvapením nejsou.

Němci se útoků obávali

Deník uvádí, že jen několik hodin před střelbou v Mnichově, při kterém střelec zabil devět lidí a sebe, byla zveřejněna anketa, ze které vyplynulo, že se více než tři čtvrtiny Němců obávají teroristických útoků. To je značný nárůst oproti průzkumu, který byl zveřejněn jen před dvěma týdny.

Psali jsme:
Jsem Němec, křičel útočník v Mnichově a zabíjel mladé lidi. Trpěl depresemi
Střelce v Mnichově inspiroval Breivik, vraždil pět let po něm. Nejde o terorismus, útok nesouvisí s IS ani uprchlíky Obama při konferenci k útokům v Mnichově rozesmál celý sál. Co se stalo?  

„Hrůza útoku nákladním vozem v Nice, které leží v sousední Francii, spolu s útokem sekerou žadatelem o azyl ve vlaku tento týden, kterého k akci zjevně dohnala propaganda Islámského státu, vedly v zemi k nárůstu obav," vysvětluje deník.

Podle deníku má Německo mnoho společného s Francií a Belgií, kde v poslední době k útokům došlo. Jedná se o stát s velkou plochou otevřených hranic, mnoho lidí z Německa také podobně jako z Francie a Belgie odešlo do Iráku nebo Sýrie bojovat po boku teroristů. Podle posledních odhadů jich z Německa odešlo více než 700.

Přispěli k situaci uprchlíci?

Deník také připomíná, že minulý týden německé ministerstvo spravedlnosti přiznalo, že je „v souvislosti se syrskou občanskou válkou kvůli jejich členství nebo podpoře teroristické organizaci" vyšetřováno více než 180 lidí.

Pozornost džihádistických skupin na sebe Německo přitáhlo také svými aktivitami během posledních 15 let v rámci války proti terorismu. „Země stále má jednotky v Afghánistánu – během posledního desetiletí jich nasadila tisíce. Nyní také hraje vedoucí roli ve výcviku kurdských jednotek pro boj proti Islámskému státu (IS) v severním Iráku," vysvětluje deník.

Svou roli ale také podle něj sehrál i fakt, že německá kancléřka Angela Merkelová do země během posledních 18 měsíců „vpustila stovky tisíc uprchlíků a migrantů ze Sýrie a Iráku, což vedlo k obavám, že toho džihádistické organizace mohly využít jako zástěrky k dostání se do země".

Útoky mohly přijít již dříve

Německo ale má zkušenosti s islamistickým terorismem i z doby před vypuknutím krize ohledně teroristické skupiny Islámský stát. Jak deník připomíná, v 90. letech minulého století se v Hamburku vytvořila skupina radikálních blízkovýchodních teroristů, ze kterých vzešli tři z únosců teroristických útoků 11. září.

K teroristickým útokům mělo dojít také minulý měsíc, kdy čtyři lidé s možnými vazbami na IS plánovali bombové útoky v německém Düsseldorfu. Podle vyšetřovatelů chtěli teroristé poslat dva sebevražedné atentátníky na ulici Heinrich-Heine-Allee, zatímco by další útočníci střelbou a dalšími výbušninami zabili co nejvíce lidí.

Minulý rok pak měli agenti zpravodajských služeb překazit útok třemi bombami na fotbalovém stadionu v Hanoveru. Na závěr ale deník upozorňuje, že možné násilí nemusí vzejít jen ze strany teroristických skupin.

„Bez ohledu na všechen ten strach z islamistického terorismu vedlo sociální napětí způsobené přílivem velkého množství uprchlíků do země k prudkému nárůstu popularity extrémních a někdy násilných krajně pravicových skupin," dodává a připomíná, že pátek byl dnem pátého výročí útoků Anderse Breivika v Norsku. Právě tento čin podle posledních informací střelce z Mnichova inspiroval.

Související

V Německu probíhá hon na střelce z Mnichova (22.7.2016).

Muž z darknetu jde do vězení: Nese spoluvinu za masakr v Mnichově, rozhodl soud

Jedenatřicetiletý muž, který na takzvaném darknetu provozoval nelegální internetovou platformu, na níž koupil zbraň útočník z Mnichova, půjde na šest let do vězení. Rozhodl o tom dnes soud v Karlsruhe. Koupenou pistolí v červenci 2016 David Ali Sonboly v bavorské metropoli zastřelil devět lidí, a pak i sebe. Zatím není jasné, zda se některá ze stran sporu neodvolá.

Více souvisejících

Střelba v Mnichově (22.7.2016) Německo

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy