Paříž - Ve Francii vznikne Národní gardy. Půjde o bezpečnostní složky vytvořené ze současných záloh, která bude pomáhat stávajícím pořádkovým silám bojovat s terorismem. Oznámil to dnes prezident François Hollande.
Francie v poslední době čelí množství atentátů. Čtrnáctého července zabil útočník v Nice nákladním autem 84 lidí a v úterý dva útočníci zavraždili kněze v kostele na severu Francie.
Národní garda, zvažovaná už od teroristických útoků v Paříži z loňského listopadu, by měla podle dnešního prohlášení Elysejského paláce začít fungovat na podzim.
Psali jsme: Bavorskou policii čekají po útocích změny, vláda přijala rázná opatřeníHollande už minulou středu, týden po krvavém atentátu v Nice, vyzval Francouze, aby se přidali k rezervistům jednotlivých bezpečnostních složek (četnictva, policie, pozemní armády, letectva a námořnictva).
Ve Francii je systém operačních záloh dvoustupňový. Armáda a četnictvo mají každá zhruba 28.000 dobrovolných záložníků, v jejichž řadách jsou i civilisté. Další stupeň pak tvoří asi 118.000 bývalých vojáků a četníků, kteří mají pět let po odchodu z armády povinnost být členem záloh. Celkem je v případě nouze možno mobilizovat 174.000 lidí.
Související
Francie jako první země v EU zakáže přístup na sociální sítě dětem mladším 15 let
Francouzský parlament schválil asistovanou sebevraždu. Premiér se chce obrátit na ústavní soud
Francie , Policie Francie , teroristické útoky ve Francii
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Česko se musí připravit na důchodce. Jedno opatření stačit nebude
před 2 hodinami
Česko obměňuje diplomacii. Bude ho zastupovat šest nových velvyslanců
před 3 hodinami
Závažný zločin v Jablonci. Případ řeší policie, spekuluje se o vraždě dítěte
před 4 hodinami
Nové informace k pádu vrtulníku Venom. K zemi padal desítky metrů
před 4 hodinami
Odejde z Lyonu? O oporu české reprezentace Šulce se zajímá klub z Premier League
před 5 hodinami
Trump pohrozil Íránu, pokud Hútíové opět zaútočí na komerční lodě
před 6 hodinami
Zemřel exředitel CIA Woolsey. Zdraví mu zničil záhadný syndrom, který postihl stovky diplomatů
před 7 hodinami
Rusku dochází dech? Skutečný ekonomický stav veřejnosti tají, v tichosti chystá další mobilizaci
před 8 hodinami
V Náměšti nad Oslavou se zřítil armádní vrtulník s pěti vojáky na palubě
před 10 hodinami
Cena ropy po útoku Hútíů na saúdskoarabské tankery prudce roste. Blíží se hranici sta dolarů za barel
před 11 hodinami
Lavrov se po roce setkal s Rubiem. Varoval USA před podporou Ukrajiny
před 12 hodinami
Evropa na suchu. Extrémní počasí mění kontinent k nepoznání
před 14 hodinami
Ukrajina svolává mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN
před 15 hodinami
Důchodci by od státu mohli dostat jednorázový příspěvek, připustil Babiš
před 16 hodinami
Počasí o víkendu: Sobota vyzývá k výletům, v neděli se obloha pokazí
včera
Rusko přitvrzuje. Kreml zpřísnil své územní požadavky, Putin je ochoten jednat až po ovládnutí Doněcké oblasti
včera
Lavrov se po téměř roce sejde s Rubiem. Chce, aby mu vysvětlil Trumpovy výroky o míru
včera
Guardian: Coca-Cola, Mondelēz, Danone či Ferrero bojují proti zdravému stravování vleklými žalobami
včera
Pavel poprvé vetoval Babišově vládě zákon. Sněmovně vrátil spornou novelu rozpočtových zákonů
včera
Hútíové oznámili blokádu Báb al-Mandab, klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu
Oznámená blokáda průlivu Báb al-Mandab ze strany jemenských Hútíů přichází v pro trh s ropou nejsložitější možnou chvíli. Tito íránští spojenci hrozí uzavřením klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu, v němž se provoz ropných tankerů v posledním období výrazně zpomalil. Přestože povstalci vyhlášenou blokádu zatím fakticky nevymáhají, už samotná hrozba přiměla některá plavidla k opuštění plánů na plavbu směrem na jih z Rudého moře.
Zdroj: Libor Novák