Berlín/New York - Rozsáhlý rozhovor deníku New York Times odhaluje nové informace o struktuře a taktice Islámského státu používané v Evropě, která může vrhnout nové světlo na nedávné útoky v Německu, které byly spojeny právě s touto radikální skupinou.
List zveřejnil rozhovor s Němcem, který odešel do Sýrie, aby se přidal k IS a který byl následně požádán, aby se vrátil do Evropy, kde měl spáchat útoky. Harry Sarfo uprchl zpět do Německa ze Sýrie minulý rok poté, co byl zděšen brutalitou skupiny. Pro deník například vysvětlit, že útoky IS v Evropě byly koordinovány zpravodajskou skupinou Emni, kterou řídí Syřan jménem Abu Mohamed al-Adnani.
Emni, která vznikla jako policejní síla v rámci IS, má složitou hierarchii a vytvoří malé jednotky určené k provádění útoků na cíle vybrané podle národnosti a jazyka.
IS chce koordinovat souběžné útoky ve více zemích
Sarfo, původem z Brém, mluvil s deníkem New York Times ze své cely z vězení s maximální ostrahou, kde si odpykává tříletý trest. Rok přitom seděl na samotce. Byl zatčen ihned po svém návratu do Německa v červenci minulého roku a dobrovolně se ke všemu přiznal. I když jeho slova nelze zcela ověřit, vězeňští úředníci a němečtí agenti ho považují za důvěryhodný zdroj. Doufají, že muž teď bude sloužit jako odstrašující příklad.
Sarfo uvedl, že když přijel do Sýrie, mu bylo řečeno, že IS už nechce, aby Evropané cestovali do Sýrie, aby se připojili ke skupině, ale že mají provádět sebevražedné mise v jejich vlastních zemích. „Chtějí způsobit spoustu útoků ve stejný čas v Anglii a Německu a ve Francii," řekl. Pro džihádisty jsou podle něj cenní ti, kteří ovládají evropské jazyky, i Evropané s kriminální minulostí, kteří jsou schopni zajisti falešné doklady, nebo kteří mohou pomoci při pašování islamistů do Evropy.
Džihádisté jsou po celé Evropě
Muž prozradil, že skupina nemá dost lidí v Německu a v Anglii, kteří by mohli útočit. Když však přišla řeč na Francii, džihádisté se smáli s tím, že tam mají lidí dost. Tento rozhovor se přitom uskutečnil jen několik měsíců před útoky v Paříži, ke kterým došlo 13. listopadu 2015. Právě Emni zřejmě koordinovala útoky v Paříži a v Bruselu, zatímco byli její bojovníci vysláni i do Německa a dalších zemí.
Z jeho slov také vyplynulo, že i zdánlivě nesouvisející útoky v Německu mohly být úzce spojeny s IS – aniž by to úřady věděly. Džihádisté podle něj používají ke koordinaci útoků "čisté" muže, aby neohrozili Emni – tedy nové rekruty, kteří nejsou obeznámeni s vazbami ve skupině. Ti pak souží jako spojka mezi operativci v zemi.
Sarfo řekl, že věří, že se do Evropy vrátily „stovky" zahraničních bojovníků, kteří stále mají vazby na skupinu. Dodal, že Evropané, kteří chtějí cestovat do Sýrie jsou vyzýváni, aby maskovali své cesty jako dovolenou v Turecku a aby si tam i rezervovali hotel – pak že prý budou propašováni do Sýrie, kde například projdou tréninkovým výcvikem se zbraní, který ale bude krátký, aby se zabránilo podezření.
Související
Hon na teroristy: Syrská armáda po hromadném útěku z vězení loví členy Islámského státu
Armáda plní Trumpův rozkaz. Podnikla další útok na islamisty v Sýrii
Aktuálně se děje
před 45 minutami
Ceny ropy na světových trzích dál prudce rostou. Zklidnění situace zatím nehrozí
před 1 hodinou
Íránské drony zaútočily v Ázerbájdžánu. Alijev slibuje odvetu, uvedl armádu do stavu nejvyšší pohotovosti
před 2 hodinami
ANO Babiše a Okamuru ke stíhání nevydá. Porušuje vlastní kodex, tepe koalici opozice
před 3 hodinami
NATO údery na Írán podporuje, prohlásil Rutte. Aktivaci článku 5 ale nezvažuje
před 4 hodinami
Válka mezi Íránem, Spojenými státy a Izraelem nabírá na obrátkách. Konflikt otevírá dveře čtvrté straně
před 5 hodinami
Brutální metoda zachraňující životy. Před sestřelením amerických F-15 se piloti katapultovali, hrozí jim doživotní problémy
před 5 hodinami
Proč válka v Íránu tlačí ceny ropy nahoru? Nehraje se o nedostatek, ale očekávání
před 6 hodinami
„Přestaňte fňukat.“ Opozice před hlasování o vydání tepe Babiše
před 6 hodinami
Nebojím se vás, ale vy se bojte mě, řekl Babiš. Požádal poslance, aby ho nevydávali ke stíhání
před 7 hodinami
Napětí z války v Íránu se přenáší na další země. Kurdové se bojí o svůj sud
před 8 hodinami
Sněmovna začala rozhodovat o vydání Babiše a Okamury ke stíhání
před 9 hodinami
Izraelská armáda opět udeřila v Íránu a Libanonu. Íránská armáda vyslala na Izrael rakety
před 10 hodinami
Počasí bude v příštím týdnu stabilní. Ranní a odpolední teploty se mají výrazně lišit
včera
Pošta od dubna mění ceník. Platby zákazníků budou vyšší
včera
Slovensko stupňuje tlak. Fico oznámil ukončení nouzových dodávek elektřiny na Ukrajinu
včera
Počasí v Česku: Uplynulá zima očima meteorologů. Možná vás překvapí, jaká byla
včera
Irák zasáhl blackout. USA vyzvaly občany k evakuaci
včera
Válka v Íránu vráží klín mezi USA a EU. Madrid se bouří proti Washingtonu, nesouhlasí ani s Merzem
včera
Izraelské letectvo zničilo připravené íránské odpalovací zařízení balistických raket
včera
Hegseth: Írán se pokusil zavraždit Trumpa, íránský režim je vyřízený. Amerika vítězí rozhodně, ničivě a bez milosti
Americký ministr obrany Pete Hegseth na tiskové konferenci v Pentagonu prohlásil, že Írán se pokusil zavraždit prezidenta Donalda Trumpa. Podle Hegsetha se však „prezident Trump smál jako poslední“, protože Spojené státy v úterý vypátraly a zlikvidovaly velitele jednotky, která byla za tento pokus o atentát zodpovědná. Ministr tímto tvrzením vnesl do probíhajícího konfliktu rozměr osobní odvety.
Zdroj: Libor Novák