Londýn - Britský list Financial Times (FT) označil za "trapné" snahy visegrádské čtyřky, tedy Česka, Slovenska, Polska a Maďarska. Podle deníku země těží z členství v EU, ale usilují o její ochromení.
Středoevropské státy si stěžují, že západoevropské země s nimi zacházejí jako s podžadnými členy. Netvrdí, že by jim bylo lépe mimo Unii, jako zastánci brexitu v Británii, ale nesnášejí zásahy Bruselu do vnitřních záležitostí, stejně jako pokusy zavést celounijní řešení proti jejich vůli, píše deník.
"Přikládejte to za vinu našemu komunistickému dědictví ... Nemáme rádi, když se politika určuje jinde a pak je nám řečeno, že ji musíme provést," citují Financial Times nejmenovaného ministra zemí Vyšehradu.
Deník také píše, že před vstupem do EU vlády středoevropských zemí přeháněly výhody členství, ale po finanční krizi z roku 2008 padly naděje, že rychle doženou západní státy. "Ukázalo se, že nevěsta není tak pěkná, jak se slibovalo," cituje deník Otilii Dhandovou z politologického ústavu Teneo Intelligence.
"Evropská unie je pravděpodobně nejlepší, co si (občané EU) dokáží představit. Jde o to, že nejsou nijak zvlášť optimističtí ohledně skutečnosti, kterou vidí právě teď," dodala.
Visegrádská skupina usiluje podle deníku o volnější uspořádání unie, které by spočívalo ve spolupráci metropolí s některými pravomocemi, které by se vrátily členským státům. Instituce se sídlem v Bruselu by tak byly silně omezeny. Deník ale uvádí, že rozdílné zájmy mezi státy Visegrádské čtyřky jsou překážkou pro dohodu o jakémkoliv podrobném plánu.
"Polsko a Maďarsko se stále více radikalizují," řekl podle deníku významný slovenský činitel. "Vyšegrad je velmi užitečné fórum. Ale stále více se musíme distancovat od Budapešti a Varšavy, když rétorika není užitečná," upozornil, čímž potvrdil slova deníku o rozdílnosti mezi státy uvnitř V4.
Čeští činitelé podle FT reagovali na zvýšenou kritiku Bruselu ze strany Varšavy a Budapešti častými cestami do Berlína, aby upevnili svůj vztah ze strachu, že s takovou kritikou budou spojováni. Protievropské emoce navíc využil jak slovenský premiér Robert Fico před březnovými volbami, tak ve svých projevech "populistický, ale populární český prezident Miloš Zeman", poznamenává deník.
Související
Česko nesplnilo svůj závazek vůči NATO, potvrdil Rutte
Česká diplomacie si opět trhla ostudu. Jako jediná z EU nepodpořila rezoluci OSN k ochraně klimatu
Česká republika , EU (Evropská unie) , visegradská čtyřka
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
CNN: Írán se pokouší o obnovu svých jaderných zařízení, memorandu navzdory
před 2 hodinami
Šest minut na přípravu, náklady za miliony. Jak se změnila doprava Hormuzským průlivem?
před 3 hodinami
Armáda dokončila významnou modernizaci. Převzala poslední Leopard 2A4
před 4 hodinami
Předpovědi budou jiné, upozornil ČHMÚ. Změna vychází z připomínek občanů
před 5 hodinami
Zemětřesení, které nebylo. Experti objasnili údajné silné otřesy v Česku
před 6 hodinami
Tramvaje se předčasně vrací k Pražskému hradu
před 7 hodinami
Princ Harry je v Británii a dočká se i nejbližších. Meghan má s dětmi přiletět
před 8 hodinami
Miliony jsou neznámo kde. Manželé z Rychnovska opakovaně naletěli podvodníkům
před 8 hodinami
Trumpovi může jít o život. Íránci ho chtějí zlikvidovat, domnívá se Izrael
před 9 hodinami
Extrémně teplé počasí setrvá na západě. Meteorologové vysvětlili příčinu
před 10 hodinami
Labouristům stačil den a už je téměř jasno. Burnham má namířeno do Downing Street
před 11 hodinami
Írán nekontroluje Hormuz, zní z USA. Nezávislá zjištění ale potvrzují komplikace
před 12 hodinami
Plníme, co jsme řekli, tvrdí Babiš po půl roce u moci
před 13 hodinami
ANO by ovládlo volby, ODS se vrátila před STAN. Motoristé jsou na samé hraně
před 13 hodinami
Tragédie ve Španělsku. Požár nepřežilo 12 lidí, někteří nestihli utéct z aut
před 14 hodinami
Hasiči lokalizovali požár částečně zřícené budovy ve Zlíně
před 15 hodinami
Počasí o víkendu příliš tropické nebude. Teploty třicetistupňovou hranici nakonec nepřekonají
včera
Le Penová odstartovala kampaň pro prezidentské volby
včera
Sen se stal skutečností. Wimbledon uvidí v sobotu ryze české ženské finále mezi Muchovou a Noskovou
včera
Přijel pozdě, odjel předčasně, nemluvil s nikým. Pro jednoho lídra se summit NATO nevyvedl
Francouzský prezident Emmanuel Macron zakončil svůj poslední summit NATO v Ankaře bez výraznějšího rozruchu, což odráží současnou situaci, kdy jeho obranný odkaz ohrožují rozpočtová omezení a možný nástup krajní pravice. Macron na setkání aliance dorazil pozdě, odjel předčasně a s novináři hovořil minimálně.
Zdroj: Libor Novák