5 důvodů, proč by Evropa měla chtít vítězství Trumpa

Londýn/Washington - Hillary Clintonová a Donald Trump proti sobě stojí ve volbě amerického prezidenta jako dva nesmiřitelní rivalové. Oba mají na své straně řadu příznivců, proti nim ale naopak brojí nespočet odpůrců. Podle prestižního serveru Politico by si však Evropané měli přát vítězství kontroverzního Trumpa, a to hned z pěti důvodů.

1) Výhra Trumpa = konec TTIP

Autor článku Matthew Karnitschnig ve svém komentáři upozorňuje, že neuběhne ani den bez toho, aby nějaký vysoce postavený evropský politik nevyjádřil obavy ohledně možného vítězství Trumpa. Přesto si prý řada státníků uvědomuje, že jeho výhra by měla i svá pozitiva, zejména v tom, že by se Evropa odstřihla od amerického vlivu.

Příkladem může být Transatlantická obchodní a investiční dohoda (TTIP) o volném trhu mezi USA a EU, která má v Evropě řadu odpůrců a už několik měsíců se nachází ve stavu nejistoty. Podle odpůrců jde o trojského koně amerických firem, který by mohl zvýšit vliv těchto společností v Evropě. Trump ale tvrdí, že dohoda ohrožuje zájmy amerických dělníků.

2) Evropa by musela vybudovat armádu

Není tajemstvím, že Evropa se co do vojenské připravenosti spoléhá spíše na Spojené státy, než sama na sebe. Ostatně právě USA pokrývají 75 procent rozpočtu NATO, to se ale Trumpovi nelíbí. Chce proto přerušit evropskou závislost na americké armádě, což by mohlo vést ke vzniku společné evropské armády. Mimochodem Německo a Francie už daly najevo, že jsou připraveny vznik evropské armády urychlit.

3) Konec Velkého bratra

Před hledáčkem Spojených států se neschová nikdo, ani německá kancléřka Angela Merkelová. Američané sledují elektronickou a telefonickou komunikaci Evropanů, včetně jejich nejvyšších politiků. Vyzradil to bývalý spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden, který by podle Trumpa měl být popraven. Jeho přípané vítězství by však mohlo spolupráci evropské a americké rozvědky ukončit.

4) Nižší vliv bank z Wall Street

Podle autora článku je vliv bank z Wall Street na Evropu už dlouho pro mnohé posedlostí. Jako příklad lze uvést předsedu Evropské komise Jean-Claude Junckera, který ostře zareagoval na to, že jeho předchůdce ve funkci, José Manuel Barroso, získal práci v Goldman Sachs,v bance, která podle Junckerových slov přispěla ke světové ekonomické krizi. Výhra Trumpa by podle autora článku mohlo být důvodem k tomu, aby byl omezen vliv amerických bank na EU.

5) Americký sen v troskách

Pátý důvod je poněkud bizarní, přesto však má své opodstatnění. Ať už právem či nikoliv, Spojené státy se dlouhodobě prohlašují za výjimečný stát s morální převahou. Pokud by však vyhrál takový kandidát jako Trump, Evropané by podle autora mohli mít pocit zadostiučinění. Jednoduše by se totiž ukázalo, že pokud v zemi dokáže vyhrát takový kandidát jako on, tak zřejmě není na americkém snu všechno růžové.

Související

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

Více souvisejících

Donald Trump Volby USA žebříčky

Aktuálně se děje

před 23 minutami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin

Španělsko čelí ničivým záplavám, které si dosud vyžádaly přes dvě stě obětí a zanechaly desítky tisíc lidí bez domova či přístupu k základním službám. V reakci na tuto přírodní katastrofu španělský premiér Pedro Sánchez nařídil největší mírové nasazení vojenských jednotek v historii země.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy