Štrasburk - Předseda Evropského parlamentu (EP) Martin Schulz předal případ nedávné rvačky mezi dvěma britskými europoslanci francouzské prokuratuře. Bitka se stala terčem nemístných vtipů při dnešní rozpravě EP.
Brit Steven Woolfe začátkem měsíce za dosud nevyjasněných okolností při hádce na setkání europoslanců UKIP utrpěl poranění hlavy a tři noci strávil v nemocnici. Řekl, že upadl a zranil si hlavu, když ho udeřil do obličeje europoslanec UKIP Mike Hookem. Ten to ale popírá.
"Oba poslanci líčí skutkovou podstatu velmi odlišně a nejsou žádní svědci. S ohledem na závažnost tělesného násilí je třeba věc vyšetřit. Předal jsem případ francouzským úřadům," řekl Schulz v úvodu dnešního jednání.
V rozpravě se k incidentu vrátil šéf lidovecké frakce, německý europoslanec Manfred Weber, který rvačku označil za ilustraci nenávistné politiky UKIP, plodící i násilí proti přistěhovalcům v Británii.
"Jestli chcete, můžeme si to vyřídit venku!" zareagoval staronový vůdce UKIP, europoslanec Nigel Farage. Výhrůžku vzápětí zmírnil slovy, že venku "můžeme vést zdvořilý rozhovor u kávy". Schulz výměnu názorů utnul připomínkou, že Woolfe byl po inzultaci odvezen v bezvědomí do nemocnice. "Bude se tím zabývat prokuratura, ale osobně nemám pochyb, jak se to stalo," řekl.
Vzápětí si přisadil i jménem evropských socialistů Gianni Pittella slovy, že Evropský parlament nesmí mít místem, kde se lidé perou. EP by podle něj měl spíše zabraňovat násilí, nyní hlavně v syrském Halabu, kde trpí civilisté.
Farage rozčeřil rozpravu v EP i tím, že odpůrcům vystoupení Británie z EU nadával do quislingů, což je odkaz na vůdce norských kolaborantů s nacistickými okupanty. Sklidil napomenutí od Schulze, ale i potlesk z řad europoslanců francouzské Národní fronty.
Související
Velká zavazadla a štědré kompenzace: Evropský parlament chce změnit práva leteckých pasažérů
Von der Leyenová čelí hlasování o nedůvěře. Nejspíš ho ustojí, ale za vysokou cenu
evropský parlament , Martin Schulz (předseda Evropského parlamentu) , Nigel Farage
Aktuálně se děje
před 7 minutami
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
před 1 hodinou
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 1 hodinou
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 1 hodinou
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 2 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 3 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 4 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 5 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
včera
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
včera
Král Karel III. pronesl vzácné prohlášení k Ukrajině. Odsoudil Rusko
včera
Zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk
včera
Co si myslí Evropané? Bojí se války a Trumpa vnímají jako nepřítele
Téměř polovina Evropanů vnímá Donalda Trumpa jako "nepřítele Evropy". Zhruba stejný počet hodnotí riziko války s Ruskem jako vysoké a více než dvě třetiny se domnívají, že by se jejich země v případě takového konfliktu nedokázala bránit.
Zdroj: Libor Novák