Berlín – Angela Merkelová čelí tvrdému útoku uvnitř své vlastní strany. Část jejich vlastních politiků se proti ní bouří, podle serveru Express hrozí, že dojde k vnitrostranickému puči. Důvodem obav nespokojeného křídla je migrační politika německé kancléřky.
Rozzlobení členové Křesťansko-demokratické unie (CDU) a Křesťansko-sociální unie (CSU) podle serveru vytvořili vlastní „konzervativní kruh", který se může tiše pokusit svrhnout Merkelovou z postu šéfky strany.
Politici CDU Simone Baumová a Alexander Willms prý kolem sebe vytvořili kruh členů, kteří pohrdají rozhodnutím Merkelové přivítat jeden milion migrantů v Německu. Zároveň se prý ale tito politici nechtějí otočit zády k jejich politické straně. Roste také počet členů, kteří by si přáli, aby Angela Merkelová odstoupila z postu německé kancléřky. Má jít o trest za její „velkou chybu".
„Rozhodnutí o přijetí stovek tisíců uprchlíků, kteří mají vstoupit do Německa nekontrolovaně a nezákonně, byla velká chyba," tvrdí Willms. „Značně to ovlivňuje smysl našich občanů pro spravedlnost," dodal.
Už nemůžeme projevit své názory, zlobí se politici CDU
Dvojice politiků proto začala distribuovat letáky s jejich klíčovými programovými body - včetně posilování rodin, hodnoty manželství, reformy sociálních systémů a odvodů, snížení státního dluhu, a v současné době nejnaléhavější téma - regulaci přistěhovalectví.
Psali jsme: Merkelová bude znovu kandidovat na německou kancléřku, tvrdí její stranický kolega Němci už o Merkelovou nemají zájem? Tento průzkum zřejmě mnohým vyrazí dechBaumová vysvětluje: „Už od loňského léta to v CDU bublá. Teď už nemůžeme v mnoha rozhodnutích o federální politice říct náš osobní názor a zdůraznit politické postoje. Ve straně neexistuje žádná interní debata."
I proto členové sesterské CSU v Berlíně založili skupinu Konzervativní probuzení (Konservativer Aufbruch). Thomas Jahn, její zakladatel, řekl: „Slyšíme stále více a více dotazů z CDU a teď musíme kontaktovat osobu v každém státě. Musíme zajistit změnu uvnitř CDU."
V některých městech vznikají konzervativní křídla
Ve městě Krefeld pak Gerald Wagener (55) založil Krefeldský konzervativní kruh. Zástupce CDU v Bundestagu, Vera Lengsfeldová, mluví o „nekontrolované masové imigraci" a dodává, že bude trvat „léta, než budeme schopni se vyrovnat s chaosem."
Wagener přesto vyzval členy CDU, aby zůstali pohromadě, místo aby projevovali svou podporu jiným německým politickým stranám. „V CDU musí vstoupit opozice, jinak se strana nemůže sama o sobě obnovit. Strana potřebuje katarzi ve svůj prospěch .." dodal.
Zpráva přichází jen několik dní poté, co šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu a stranická kolega Merkelové Norbert Röttgen uvedl, že stávající kancléřka bude příští rok svou funkci obhajovat. „Bude se ucházet o post kancléřky," prohlásil ve vysílání CNN Röttgen. „Je absolutně odhodlaná, ochotná a připravená přispět k posilování mezinárodního liberálního řádu," podotkl také politik Křesťanskodemokratické unie (CDU).
Podle posledního průzkumu si zároveń 59% Němců přeje, aby Merkelová stanula v čele „Unie", která je tvořena Merkelovou stranou Křesťanští demokraté (CDU) a jejich sesterskou stranou, bavorskou Křesťansko-sociální unií (CSU). 35% si to nepřeje, vyplynulo z průzkumu uskutečněného třetího a čtvrtého listopadu agenturou Forsa pro magazín Stern. Vyzpovídáno bylo 1002 lidí.
Související
Kallasová, Merkelová, Seagal nebo Depardieu? Evropa hledá vyjednavače pro Rusko
Angela Merkelová prozradila, o co Trumpovi vlastně jde
Angela Merkelová , Německo , Konzervativní unie CDU/CSU
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Extrémní počasí činí život v Evropě nesnesitelným. Experti mluví o nejhorší vlně veder v historii
před 2 hodinami
Počet obětí zemětřesení ve Venezuele dvojnásobně vzrostl
před 3 hodinami
Do nejvyššího mrakodrapu v čínském Pekingu narazilo letadlo
před 3 hodinami
Zavřené školy, stovky mrtvých, výpadky proudu. Počasí dál sužuje západ Evropy
před 5 hodinami
Počasí, jaké Česko nepamatuje. Meteorologové vydali návod, jak zvládnout nadcházející víkend
před 5 hodinami
EU navrhuje o rok prodloužit ochranu pro ukrajinské uprchlíky. Vyjma těch s brannou povinností
před 5 hodinami
Počasí trápí i hasiče. Požáry hrozí v dalších oblastech, platí nové varování
před 6 hodinami
Extrémní počasí dál sužuje Evropu. Francie zakazuje alkohol, Británie hlásí rekordní výjezdy sanitek
před 6 hodinami
Jižní Korea plánuje vycvičit půl milionu „dronových válečníků“
před 7 hodinami
Venezuelu možná nezasáhla dvě zemětřesení, ale jedno masivní. Experti popsali, proč je v tom obrovský rozdíl
před 8 hodinami
Evropa zažívá největší vlnu veder v historii. Bez globálního oteplování by nikdy nenastala, zjistili vědci
před 9 hodinami
Jak urychlit rozšiřování EU? V srdci Unie se rodí nový plán
před 9 hodinami
Írán zaútočil na nákladní loď v Hormuzském průlivu
před 10 hodinami
Po zemětřesení ve Venezuele jsou už stovky mrtvých a tisíce zraněných. Zpod trosek zní volání o pomoc
před 12 hodinami
Počasí: Předpověď na víkend ukazuje, kde mohou teploty překročit čtyřicítku už v sobotu
včera
Babiš zatrhnul Mrázové cestu na konferenci o Ukrajině. Naštvala ho
včera
Venezuela vyhlásila zónu katastrofy. Na místo zemětřesení míří záchranné týmy
včera
Policie hledá lupiče z pošty na Semilsku. Peníze si odvezl na motorce
včera
Vedro zkomplikuje i cestování. Cestující ve vlacích dostali několik doporučení
včera
Policii kvůli ozbrojenému učiteli zburcoval někdo z jeho blízkých. Muž čelí obvinění
Policie zveřejnila detaily k úternímu pátrání po ozbrojeném muži, které skončilo jeho zadržením v Praze. Zadržený učitel byl obviněn z nebezpečného vyhrožování a momentálně se nachází ve zdravotnickém zařízení. Podle dostupných informací měl být ve špatném psychickém stavu.
Zdroj: Jan Hrabě