Další diktát Bruselu? Země EU se hádají nad návrhem audiovizuální směrnice

Brusel - Země EU se stále neshodly na tom, jak velký podíl evropské produkce budou muset mít ve své nabídce v rámci unie služby jako je Netflix. Stávající pravidla pro audiovizuální a mediální služby navrhla novelizovat letos v květnu Evropská komise s cílem lépe je přizpůsobit digitálnímu věku.

Evropská komise při představování návrhu uváděla, že nová pravidla v její verzi nebudou pro firmy prakticky znamenat dodatečnou zátěž. Už nyní mají evropské filmy v nabídce 75 společností poskytujících videa na požádání podíl 27 procent. Také v nabídce Netflixu i na iTunes je podíl filmů z EU podle komise už teď 21 procent.

Podle ministra kultury předsednického Slovenska Marka Maďariče je už nyní zjevné, že nalezení kompromisu nad celou směrnicí bude "poměrně náročné". Názory jednotlivých zemí se totiž liší v několika oblastech.

"Hovořilo se o číslech 30, 40 a dokonce 50 procent, což navrhovali třeba francouzští kolegové. Já jsem naopak poukázal na to, že bychom se k tomu měli stavět obezřetně," sdělil na okraj jednání český ministr kultury Daniel Herman.

"Ochrana evropského kulturního dědictví v této oblasti je velmi důležitá. Ale neměli bychom přeregulovávat věci, které to úplně nevyžadují," řekl Herman. Pro Českou republiku je původní návrh 20 procent podle něj přijatelný.

Nově navržená pravidla také kromě jiného umožní televizím pružněji nasazovat reklamní bloky. Zachována zůstává podmínka maximálně 20 procent vysílacího času na reklamu mezi 07:00 a 23:00. Zrušena by ale měla být povinnost nevysílat více než 12 minut reklamy každou hodinu. I zde se podle slovenského ministra Maďariče liší pohledy liberálnějších a konzervativnějších zemí EU, jak věc nastavit.

Podobně se státy EU neshodují v názoru na míru, do jaké mají v návrhu provozovatelé webů, kde je nabízena například pornografie či násilí, zajistit, aby jejich obsah nemohly sledovat děti.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Daniel Herman televize

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy