Hofer v Praze? Chtěl ukázat kosmopolitismus. Záměrně zazdil sporná témata, míní politologové

Vídeň - Politologové z Vídeňské univerzity se dnes vyjádřili k zářijové návštěvě Norberta Hofera u českého prezidenta Miloše Zemana. Kandidát pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) podle nich chtěl ukázat voličům, že v případě jeho vítězství nebude Rakousko v mezinárodní izolaci. Hofer se záměrně vyhnul kontroverzním tématům, jako je například otázka Benešových dekretů.

"Chce ukázat, že umí být kosmopolita, státník," řekl o Hoferovi politolog Thomas Meyer. "Snaží se rozptýlit obavy, že se Rakousko v případě zvolení prezidenta z FPÖ dostane do izolace," dodal.

V paměti mnoha Rakušanů totiž podle něj zůstává vzpomínka na rok 2000, kdy tehdejší členské země Evropské unie uvalily sankce na Rakousko kvůli účasti FPÖ ve vládě kancléře Wolfganga Schüssela. Jako jedna ze čtyř nečlenských zemí EU se k nim tehdy připojilo i Česko, kterému vládl kabinet v čele s premiérem Milošem Zemanem.

Zda návštěva u Zemana v Praze, ale také v Bělehradě, kde se v listopadu setkal se srbským prezidentem Tomislavem Nikoličem, může Hoferovi pomoci získat dodatečné hlasy, Meyer odhadnout nedokázal. "Každopádně obrázky, na nichž stojí v reprezentativním paláci se státními vlajkami a potřásá jinému státníkovi rukou, jsou (pro něj) dobré," upozornil.

Na rozdíl od Van der Bellena, který mezi nejdůležitější partnerské země Rakouska řadí země západní Evropy, především Německo či Itálii, Hofer tvrdí, že nejsilnější spojenci Rakouska jsou země takzvané visegrádské čtyřky (Česko, Maďarsko, Polsko, Slovensko).

Psali jsme:
Populista Hofer? Rakousko by mohl obrátit na východ. Jako Zeman, míní Schwarzenberg  

Kromě důkazu, že Rakousko nebude v případě jeho vítězství v mezinárodní izolaci, chtěl Hofer podle dalšího politologa vídeňské univerzity Martina Dolezala svými cestami získat voliče z řad imigrantů. Netýkalo se to podle něj ani tak návštěvy Prahy jako návštěvy Bělehradu. V Rakousku žije totiž asi 200.000 občanů srbského původu.

Ačkoli ani podle Dolezala nehrála sporná témata česko-rakouských vztahů v prezidentské kampani žádnou roli, nevylučuje, že se opět vynoří po volbách. "Je ale příznačné, že se o nich nehovoří v současnosti," uvedl a upozornil, že FPÖ byla v debatách o Benešových dekretech i Temelínu vždy nejradikálnější stranou a silně před lety vystupovala také proti členství Česka v EU. "Neřekl bych, že (FPÖ) změnila svůj názor, spíš se snaží být v současnosti zdrženlivá, protože (opak) by byl kontraproduktivní," dodal Dolezal.

Související

Vídeň

V Rakousku skončilo omezení pohybu, podle ministra bude květen rozhodující

V Rakousku s dneškem po přibližně měsíci a půl přestalo platit omezení vycházení a volného pohybu. Lidé se ale na veřejnosti smějí sejít nejvýše po deseti a musí mezi sebou udržovat alespoň metrové odstupy. V sobotu se otevřou už všechny obchody a obchodní centra, zákazníky budou moci přivítat například také kadeřnictví.

Více souvisejících

Norbert Hofer Miloš Zeman Rakousko

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy