V Norsku našli nápis Arbeit macht frei ukradený z Dachau. Vyšetřování bude těžké

Bergen/Dachau - Norská policie nejspíš objevila nechvalně proslulý nápis Arbeit macht frei (Práce osvobozuje) ukradený v roce 2014 z brány v Dachau. S odvoláním na bavorskou policii o tom dnes informovala agentura AFP. Vyšetřování případu krádeže nechvalně proslulého nápisu Arbeit macht frei (Práce osvobozuje), který zmizel v roce 2014 z brány bývalého německého koncentračního tábora Dachau a byl objeven na konci listopad v západním Norsku, bude nejspíš komplikované.

"Po anonymním upozornění policie z Bergenu nalezla a zabavila kované železné dveře s tímto známým nápisem," uvedli bavorští strážci zákona bez zmínky o možných podezřelých. Policie obou zemí budou nyní záležitost prošetřovat.

Neznámí zloději asi metr široké a dva metry vysoké mřížové dveře, které byly součástí vstupní brány, ukradli v noci na 2. listopadu 2014. Po několika měsících místo nich úřady nainstalovaly repliku.

"Domníváme se, že krádež měla krajně pravicové pozadí. Ale nejsou pro to žádné důkazy," řekl tehdy Karl Freller, ředitel nadace pečující o někdejší nacistické koncentrační tábory v Bavorsku Dachau a Flossenbürg.

Dachau byl prvním velkým trvalým koncentračním táborem nacistů a stal se modelem pro pozdější podobná zařízení. Podle dostupných údajů táborem prošlo více než 200.000 lidí, z nichž nejméně 30.000 věznění nepřežilo.Zatím nebyly objeveny "žádné použitelné důkazy", uvedla agentura AP s odvoláním na norskou policii.

Policejní mluvčí Kari Bjørkhaugová Tronesová uvedla, že nápis byl nalezen 28. listopadu přikrytý plachtou na parkovišti v Ytre Arna severně od druhého největšího norského města Bergenu. "Byl nejspíš již nějakou dobu pod plachtou spolu s nějakým haraburdím. Naše forenzní týmy tam neobjevily žádný použitelný důkaz, jako například DNA," dodala. Nápis má nyní u sebe policie, zatím nezadržela žádné podezřelé.

Související

Více souvisejících

koncentrační tábor Dachau (Německo) norsko Německo

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy