Jak se berlínský útočník dostal do Itálie? Němečtí vyšetřovatelé jsou zaskočeni

Berlín - Německá policie dnes dopoledne uvedla, že se Tunisan Anis Amri patrně ještě stále ukrývá v Berlíně. Posléze však přišla informace, že byl strůjce pondělního útoku na vánoční trh zabit na severu Itálie. Vyšetřovatelé jsou zmateni. O chaosu při pátrání po atentátníkovi se hovořilo už včera.

Z dosavadních vyjádření úřadů a informací médií vyplývá, že Amri z Německa odjel do Chambéry v jihovýchodní Francii a odtud přes Turín do Milána. Z hlavního milánského nádraží pak vyrazil do Sesto San Giovanni, kde jej dnes brzy ráno zastřelil policista. Tunisan přitom údajně cestoval převážně regionálními spoji.

"Byli jsme všichni překvapeni, protože jsme vycházeli z toho, že se ještě nachází v Německu," citoval Tagesspiegel jednoho z vyšetřovatelů. Jedním z důvodů, proč se vyšetřovatelé domnívali, že může být Tunisan stále v Berlíně, byly záběry kamery, která ho v městské části Moabit údajně zachytila několik hodin po útoku. Šéf zemského kriminálního úřadu v Berlíně Christian Steiof dnes ale podle německých médií uvedl, že na záběrech ve skutečnosti Amri není.

Smrti Amriho vyšetřování německé, ani italské policie nekončí, protože je dobře možné, že muž podezřelý z pondělního útoku na berlínský vánoční trh měl komplice. Právě odpověď na otázku o možných spolupachatelích nebo lidech, kteří o Amriho úmyslech věděli, bude teď podle německého nejvyššího státního zástupce Petera Franka zásadní.

Psali jsme: Berlínský útočník Amri byl zabit při přestřelce s italskou policií Berlínu se ulevilo, terorista Amri je po smrti. Německo děkuje Itálii  

Němečtí vyšetřovatelé zatím podle Franka, který úmrtí Amriho oficiálně potvrdil, nemají žádné další konkrétní podezřelé osoby. Zaměřit se chtějí také na přesné zmapování trasy, kterou se Amri dostal do Itálie. Další část vyšetřování německých úřadů se podle listu Bild zaměří také dovnitř policie, a sice kvůli tomu, že během vyšetřování unikaly informace do médií.

Tagesspiegel dnes také napsal, že jen v Berlíně po Amrim pátraly tisíce policistů, několik stovek jich přitom bylo vyčleněno výhradně na tento úkol. I velká část řadových policistů nyní nosí neprůstřelné vesty a má při sobě automatické zbraně.

Berlínský list dále uvedl, že zatím chybí důkazy o tom, že by Amriho přímo řídil Islámský stát, i když s ním byl v kontaktu. Spíše jednal na vlastní pěst a inspiroval se útokem v Nice, který si v létě vyžádal 86 životů. Média v Německu informují i o tom, že německé úřady v září a říjnu údajně od marocké strany dostaly varování, že Amri chystá útok.

Související

Německá policie, ilustrační foto

Německá policie zasáhla proti extremistické muslimské skupině

Německé úřady dnes podnikly zásahy na několika místech v Berlíně a v přilehlém Braniborsku proti členům salafistické muslimské skupiny, jejíž činnost krátce předtím zakázaly kvůli podezření z náboženského extremismu. S odkazem na vyjádření policie o tom informovala agentura Reuters.

Více souvisejících

Anis Amri (terorista z Berlína) teroristický útok na vánočních trzích v Berlíně (19.12.2016) Policie Německo

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy