Paříž - Na severním předměstí Paříže v noci na dnešek pokračovaly protesty mládeže proti policejní brutalitě. Demonstranti házeli na pořádkové síly i zápalné lahve a podpálili desítku aut. Zatčeno bylo deset osob.
Oblast obývá již několik generací původně imigrantských rodin arabského původu, které postihuje dlouhodobá chudoba a nezaměstnanost. "Byly tam přes noc další násilné střety," sdělil zástupce policie Yves Lefebvre rozhlasové stanici France Info.
Nynější události se táhnou již několikátý den v reakci na napadení místního mladíka policií minulý týden v rámci razie proti překupníkům drog. I v obci Aulnay-sous-Bois zastavovali policisté mladíky, aby zjišťovali jejich totožnost.
Zadrželi přitom muže (22), který jim vzdoroval. Nejprve ho nejprve brutálně zbili, pak jeden z nich mu navíc vrazil obušek do konečníku, čímž mu způsobil vážné zranění.
Úřady již postavily mimo službu čtyři policisty a 27letého, který zadrženému ublížil obuškem, již vyšetřuje pro podezření ze znásilnění. Zraněného mladíka, který mezitím vyzval k zastavení násilí s tím, že spravedlnosti bude učiněno zadost, navštívil v nemocnici prezident François Hollande.
Socialistický premiér Bernard Cazeneuve vyzval k co nejtvrdšímu postihu policistů, kteří vážně zneužili svých pravomocí. Socialistický kandidát na prezidenta Benoit Hamon upozornil, že policie musí jako zástupce republiky lidi chránit. Vůdkyně krajně pravicové strany Národní fronta Marine Le Penová se naopak postavila za policisty.
Související
Na francouzském ostrově najelo auto do davu lidí. Řidič křičel Alláhu Akbar
Novinky v případu krádeže šperků v Louvru. Policie dosáhla pokroku
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Evropa se chystá na zatmění. Přímý pohled do Slunce vám zničí oči dřív, než to pocítíte, varují lékaři
před 2 hodinami
Trump se v Íránu spletl. Nové vedení jmenované Chámeneím prosazuje agresivní přístup
před 3 hodinami
Počet mrtvých v Kolumbii překročil 200. Pohřešují se tisíce lidí
před 4 hodinami
Libanon jako první arabský stát zrušil trest smrti. Zavádí těžké doživotní nucené práce
před 5 hodinami
Orbánova pravá ruka skončila. Novým maďarským prezidentem bude András Baka
před 5 hodinami
Trumpa kvůli hrozbě atentátu odvezli v kontejneru na jídlo
před 6 hodinami
Česká televize představila náhradu za Moravce. Zveřejnila podzimní program
před 6 hodinami
Zelenskyj: Rusko při nejnovější vlně nočních útoků použilo balistické rakety ze Severní Koreje
před 7 hodinami
Přes 130 mrtvých a 500 zraněných. Kolumbie svádí závod s časem, pod troskami zůstávají další lidé
před 9 hodinami
Evropa shání rakety Patriot kde se dá. Ukrajina jich za týden vystřelí víc, než kolik dostane za měsíc
před 9 hodinami
Svržený syrský prezident Bašár Asad byl odsouzen k trestu smrti
před 10 hodinami
Trumpova sít Truth Social prodělává stamiliony. Nový nástroj slibující přednostní informace čelí kritice
před 11 hodinami
Trump si zahrává se zdravím. Doporučil snížit očkování, místo studie se odkázal na názory okolí
před 11 hodinami
13 mrtvých a přes 70 zraněných. Ukrajina podnikla nejničivější útok na Rusko za poslední roky
před 12 hodinami
Vyčistili jsme Hormuzský průliv od min, je plně pod kontrolou USA, tvrdí Trump
před 13 hodinami
Počasí bude tropické do konce prázdnin, déšť se objeví jen výjimečně
včera
Kolumbie vyhlásila stav národní katastrofy. Počet mrtvých po zemětřesení dál prudce stoupá
včera
Francie zavádí kvůli vedru krizový stav. Domácnostem omezuje spotřebu vody
včera
Rusko přitvrzuje. Útoky raketami jsou stále častější, Moskva polevit nehodlá
včera
Kolumbii zasáhlo silné zemětřesení. Mrtvých jsou nejméně desítky
Západní část Kolumbie zasáhlo ničivé zemětřesení o síle 7,4 stupně, které si podle dosavadních zpráv úřadů vyžádalo nejméně dvacet lidských životů. Katastrofa vyvolala v mnoha oblastech chaos, přičemž záchranné složky neprodleně zahájily rozsáhlé operace na vyproštění lidí uvízlých pod troskami zřícených objektů.
Zdroj: Libor Novák