Bezpečnostní konference v Mnichově: Země NATO nemohou spoléhat pouze na USA, zaznělo

Mnichov - V Mnichově dne začala mezinárodní bezpečností konference, kterou zahájila německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová. Řekla, že svůj díl zodpovědnosti musejí nést všechny země NATO, není možné spoléhat pouze na Spojené státy.

Americký ministr obrany James Mattis ve středu v Bruselu varoval, že USA by mohly utlumit své spojenecké závazky, pokud evropští členové nezačnou na obranu vydávat více peněz než dosud.

Von der Leyenová se na začátku svého projevu dotkla některých bezpečnostních problémů dnešního světa, včetně ozbrojených vojenských konfliktů, terorismu, ale také propagandy a dalších podvratných metod, které používají státy i další uskupení. Tradiční reakcí Německa v takovém světě by podle ní bylo stáhnout se a spolehnout se na "naše americké přátele".

To ale podle Von der Leyenové už není možné. "Naše problémy nám nikdo nevezme," řekla německá ministryně, podle níž na sebe Evropané musejí vzít větší část zátěže.

Psali jsme: Pence jede na konferenci do Mnichova "chlácholit" Evropu, nervozita je značná  

Společně je podle von der Leyenové nutné vést i boj proti islámskému terorismu, není ale možné, aby se z něho stal boj proti islámu a muslimům jako takovým. Také v těchto slovech vidí někteří narážku na nového amerického prezidenta a jeho exekutivní příkaz, kterým se snažil pozastavit přistěhovalectví do USA ze sedmi převážně muslimských zemí.

"Prezident Trump se ujal úřadu a dal NATO svou plnou podporu," prohlásil dnes Mattis v Mnichově. Nový šéf Bílého domu je podle něj zároveň přesvědčen o tom, že se aliance musí přizpůsobit dnešní situaci ve světě a hrozbám, kterým čelí.

"Je to férový požadavek, chtít, aby všichni ti, co mají prospěch z nejlepší aliance na světě, nesli příslušnou část nezbytných nákladů na ochranu naší svobody," poznamenal šéf Pentagonu.

Mattis dnes také vyjádřil přesvědčení, že bezpečnost v dnešním světě nedokáže zajistit žádná země osamoceně, ale je to možné jen v týmu. Transatlantická vazba je podle něj nadále silná a článek číslo 5 smlouvy NATO o kolektivní obraně zůstává zásadním závazkem ze strany Spojených států.

K jednotě dnes země NATO vyzval vlivný americký senátor a častý Trumpův kritik John McCain. Zdůraznil také nutnost bojovat nadále za myšlenku Západu, která se zrodila po druhé světové válce a přinesla dobrý světový řád. Není možné se jí vzdát, protože by to bylo přesně to, co chtějí naši nepřátelé, míní.

"Dokud v Západ budou věřit odvážní lidé, přetrvá," řekl McCain, podle něhož je idea Západu nadále otevřená osobám nebo národům, které přijmou jeho základní hodnoty, kterými jsou demokracie, respekt k základním lidským právům nebo k vládě práva.

McCain dnes také poznamenal, že náhlá rezignace poradce amerického prezidenta pro otázky národní bezpečnosti Michaela Flynna ukazuje na zmatky v Trumpově administrativě. Vzhledem k tomu, že si Trump protiřečí, naučil se prý McCain sledovat jeho skutečné kroky, nikoli slova.

O armádě se dnes hovořilo také na závěr jednání ministrů zahraničí zemí G20. "Je očividné, že Evropa bude muset převzít více odpovědnosti, ale my nemůžeme omezit bezpečnostní a mírovou politiku jen na zvýšení vojenských výdajů. To nám neumožní bojovat s klimatickými změnami, suchem či chudobou," řekl německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel.

"Ve Walesu v roce 2014 Německo podpořilo rozhodnutí, že chceme dosáhnout dohodnutého cíle v podobě dvou procent v nadcházejícím desetiletí, tento závazek se nijak nezměnil," řekla kancléřka Angela Merkelová na dnešní tiskové konferenci v Berlíně s kanadským premiérem Justinem Trudeauem.

Související

Frank-Walter Steinmeier

Začala Mnichovská bezpečnostní konference. Prezident Steinmeier kritizoval Rusko i Trumpa

Ve světové politice je podle německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera patrná stále destruktivnější dynamika: rok od roku se vzdalujeme od mezinárodní spolupráce směřující k míru. Steinmeier, podle něhož za to může i nacionalismus mocností, to dnes řekl na úvod 56. mnichovské bezpečnostní konference. Konkrétně kritizoval Rusko, Čínu a Spojené státy.

Více souvisejících

Bezpečnostní konference v Mnichově NATO James Mattis

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy