Británie se řítí na scestí. Radikálové válcují umírněné hlasy, přišlo tvrdé varování

Pokud je měřítkem projevu to, nakolik efektivně generuje novinové titulky a dominuje diskuzím, páteční výzva Tonyho Blaira k přehodnocení brexitu představuje velký úspěch, píše úvodník serveru The Guardian. Liberální britský deník v dodává, že bývalý premiér Spojeného království naopak vůbec nedokázal přesvědčit lidi, kteří s ním doposud nesouhlasili.

Nenáviděný muž

Blair vždy přitahuje pozornost, jelikož je jediným žijícím britským politikem, kterému se podařilo vyhrát troje volby a setrvat na postu premiéra celé desetiletí a tato zkušenost mu poskytuje patřičné znalosti, které stojí za vyslechnutí, poukazuje prestižní deník. "Ale tyto znalosti jsou běžně zastíněny debatou o charakteru člověka," pokračuje úvodník. Konstatuje, že každý, kdo zastával tak dlouho veřejnou funkci si nadělá nepřátele, avšak u Blaira je nezvyklé, že vyrostl v muže zarytě nenáviděného i svou vlastní labouristickou stranou.

Podle vlivného serveru je možné, že část této kritiky je oprávněná, ale Blairovy argumenty ohledně brexitu mají zvuk. Bývalý premiér tvrdí, že Británie hlasovala pro odchod z EU, aniž by věděla, co takový krok bude v praxi znamenat, vysvětluje The Guardian. Dodává, že jak se vyjasňují podmínky odchodu - a britská vláda si evidentně zvolila ničivou verzi brexitu - je racionální volat po jiném kurzu.

Psali jsme: Kreml není politikou Trumpa rozčarován: Nikdy jsme růžové brýle nenosili, prohlásil Peskov Trump podporuje terorismus. Jen se o tom nemluví  

"To není volání po zvratu verdiktu lidu v loňském referendu. Je to výzva těm, kdo zpochybňují moudrost takového rozhodnutí, aby vystupňovali svou politiku, nalezli nové argumenty a novou strategii vhodnou pro poreferendový kontext," míní liberální deník. Deklaruje, že jde právě o kontext, jelikož cesta tvrdého rozchodu s EU, kterou zvolila premiérka Theresa Mayová, nepředstavovala jedinou možnou interpretaci mandátu z referenda.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.  

"Jde o strmou cestu, na níž premiérku směruje nejradikálnější část její strany válcujíc umírněný názor v řadách konzervativců," kritizuje úvodník. Skutečnost, že labouristé souhlasili s Mayovou nastíněnými termíny, odráží nikoliv ucelenou opoziční strategii, ale spíše slabost a chaos ve straně Jeremyho Corbyna. Směr brexitu, kterým se nyní Británie ubírá, je podle liberálního serveru souhrou slabosti vedení obou hlavních stran, přičemž jiné směry existují a poukazovat na tento fakt není nedemokratické.

Psali jsme: Je NATO skutečně připraveno na válku? Server odhaluje znepokojující fakta Putinův poradce se hrubě navezl do Steinmeiera, Kreml od něj dává ruce pryč Putin upřímně nesnáší Ukrajinu a nevidí pro ni místo na politické mapě Evropy, tvrdí Porošenko  

Naopak tvrdé útoky na demokracii přicházejí z tvrdého jádra eurofobů, kteří se pokoušejí zlomit každý náznak odporu demagogickým nacionalismem, jako by rozumná skepse vůči brexitu nebyla o nic lepší než vlastizrada, kritizuje The Guardian. Poukazuje, že v méně zjitřené atmosféře by Blairovy argumenty mohly být sotva kontroverzní, přičemž neadekvátní dopad jeho projevu svědčí o nedostatku autority opozice a míře infantilizace debaty na obou stranách.    

Problematický posel

Stoupenci odchodu jsou často pohodlně líčeni jako rasisté či nostalgičtí nacionalisté, zatímco proevropští jsou shazováni jako rozhořčení popírači referenda či arogantní elitáři odtržení od starostí běžných lidí, připomíná britský server. Dodává, že referendum dopadlo těsně, v obou táborech jsou miliony lidí, a tudíž není přijatelné vysmívat se jedné, či druhé skupině.

"Je nešťastné, že Blair ztělesňuje stereotyp na své straně debaty. Málo lidí tak elegantně zapadá do obrazu světoběžníka z metropole," míní The Guardian. Konstatuje, že to z expremiéra činí problematického posla proevropských vzbouřenců ještě předtím, než se lze zaměřit na dědictví jeho desetileté vlády. Publikum poslouchá, když Blair hovoří a při této příležitosti má mnoho co říct - přednesl ostatně dobře zdůvodněné a autoritou podložené argumenty, které rozdělil mezi stoupence brexitu za každou cenu a zbytek, míní vlivný server. Blair tím podle něj ukázal svou schopnost apelovat na všechny, kdo jsou znechuceni posedlým či fanatickým přístupem.  

Psali jsme: Povstaňte proti vládě, nenechte se zničit. Blair vyrazil do boje proti brexitu Přijměte další uprchlíky. Je nepřijatelné, abyste zabouchli dveře. Britské celebrity poslali dopis vládě  

To je samo o sobě nutno ocenit v týdnu, kdy americký prezident degraduje svůj úřad a udivuje účastníky tiskových konferencí inkoherencí a zatvrzelou ignorancí, podotýká The Guardian. Blaira vyzdvihuje jako připomínku dospělého lídra, ačkoliv je jinou otázkou, zda může ještě efektivně k něčemu přispět. "Má právo to zkusit. Nikdo jiný nevystoupil proevropsky s takovým dopadem," píše liberální deník.

Úvodník zdůrazňuje, že britská politika je nyní turbulentní a například již příští týden dojde k doplňujícím volbám v labouristy držených obvodech Staffordshire a Cumbria, přičemž výsledek je nepředvídatelný a může snadno znamenat zadostiučinění, stejně jako ponížení pro Corbyna, porážku i průlom pro Stranu nezávislosti Spojeného království, triumf i zklamání pro konzervativce a důkaz, či vyvrácení resuscitace Liberální strany.

"Trendy jsou zřídkakdy méně jasné. To může být alarmující pro ty, kdo preferují stabilitu, ale povzbudivé pro ty, kdo se cítí poražení a demoralizovaní nedávnými událostmi," soudí vlivný server. Toto označuje za klíčový prvek Blairova poselství s tím, že nové argumenty na ochranu postavení Británie v Evropě mohou být stále předloženy a prosazeny - ostatně i bývalým premiérem.       

Související

Více souvisejících

Velká Británie Brexit Tony Blair

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 5 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 7 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

před 15 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 22 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy