Nejmocnější země světa? Situace se vyvíjí hodně na Východ

USA si drží pozici jako nejsilnější národ svět, a to navzdory klesajícímu respektu k jeho vedení. Tvrdí to organizace U.S. News and World Report, která vydala nejnovější verzi své roční studie o „nejlepších zemích“. Mediální organizace hodnotí celkem 80 zemí v celé řadě kritérií - včetně kulturních dějin, občanství a kvality života.

Dalším klíčovým bodem hodnocení byla „síla", která určuje, jak ekonomický, tak i politický vliv zemí a sílu jejich mezinárodních aliancí a armády. Seznam je založen na průzkumu mezi 21 tisíci podnikateli, informovanými elitami a občany. A právě tento žebříček teď přináší server Independent.

23. Katar - Jedna z několika blízkovýchodních zemí na seznamu – Katar – je díky ropě nejbohatší země na světě, pokud jde o hrubý domácí produkt na obyvatele. Klesající ceny ropy však zasáhly jeho ekonomiku a jeho příjmy v uplynulém roce klesly. 

22. Španělsko - „Vzestup do Evropské unie v roce 1986 znamenal skokový start pro modernizací španělské infrastruktury, průmyslu a hospodářské politiky," hodnotí US News. 

21. Nizozemsko – Domov Mezinárodního soudního dvora a Mezinárodního trestního soudu v Haagu, Nizozemsko, hraje prodle výzkumu důležitou roli na světové scéně. 

20. Pákistán - Politická nestabilita, korupce a boj s extremismem představují překážky pro pákistánské postavení v žebříčku. Na druhé straně růstu země brání také její exportní ekonomika, která „zaostává při získávání zahraničních investic," uvádí US News. 

19. Švédsko - Přes militaristické kořeny se Švédsko se rozhodlo neinvestovat do ozbrojených sil a spíše klást důraz na lidská práva a udržitelný rozvoj. Jeho přístup k blahobytu občanů získal respekt v celosvětovém měřítku, ale mohl by přispět k nedostatku jeho síly, varuje organizace.

18. Itálie - Ačkoli Itálie čelí bouřlivému politickému roku a šoku z rezignace premiéra Mattea Renziho, země zůstává na seznamu a zároveň se pyšní třetí největší ekonomikou v eurozóně. 

17. Austrálie - Ačkoli se umístila relativně nízko v oblasti moci a globálního vlivu, Austrálie je čtvrtá v kategorii kvality životnosti. 

16. Indie - Největší světová demokracie – Indie - je také nejrychleji rostoucí velkou ekonomikou roku 2016. Nedávná peněžní krize však zasadila ránu tamnímu hospodářství. Indie ztratila 11 miliardářů a 86% cirkulující hotovosti. 

15. Švýcarsko - Malý evropský národ byl vyhlášen nejlepším místem pro život na světě. Je to 11. nejbohatší národ z hlediska HDP na obyvatele, a je velmi atraktivní pro podniky díky nízkým daňovým sazbám pro právnické osoby. Organizace spojených národů také má jednu z jejích hlavních kancelářích v Ženevě. 

14. Írán - Írán „je již dlouho předmětem zájmu světových mocností kvůli jeho strategické poloze v rámci Blízkého východu a jeho hojným zásobám ropy a dalším přírodním zdrojům," uvádí US News. Národ drží neuvěřitelných 9% světových zásob ropy. 

13. Turecko - Turecko je vstupní branou mezi Středním východem a Evropskou unii - vztah mezi těmito dvěma oblastmi je stále důležitější, kvůli konfliktům zuřícím v okolních zemích. V září britský státní tajemník Boris Johnson řekl, že Británie bude podporovat Turecko ve snaze vstoupit do EU, ale stále více napjaté vztahy mezi Tureckem a několika zeměmi EU by tomuto pokroku mohla bránit.

12. Kanada - Kanada byla označena za druhou nejlepší zemi pro život, ale její síla a vliv tak velké nejsou - a to i když je to největší obchodní partner USA. 

11. Jižní Korea - Svárlivý vztah s jeho izolovaným sousedem na severu znamená, že Jižní Korea často dostává vojenskou a politickou podporu z různých světových velmocí. Je to jeden z největších příjemců zahraničních investic a je také šestý největší vývozce na světě. 

10. Spojené arabské emiráty - SAE jsou jedním z největších světových dovozců zbraní a po Saúdské Arábii má druhý největší obranný rozpočet mezi arabskými státy. 

9. Saúdská Arábie - Saúdskoarabské zásoby ropy umožnily zemi, aby se stala jednou z nejbohatších a nejmocnějších zemí na Středním východě. Stát je dlouhodobě vnímán jako blízký spojenec USA, Velké Británie a dalších západních zemí. 

8. Izrael – Země s populací jen něco málo přes 8 milionů má na světové scéně veliký vliv. Přes pokračující palestinský konflikt má židovský národ silnou ekonomiku, vysokou úroveň vzdělání a příjem na obyvatele. 

7. Japonsko – Jedna z technologicky nejvyspělejších zemí, Japonsko, se může pochlubit třetí největší ekonomikou na světě, i když se zotavuje z tsunami z roku 2011, která rozbila tamní infrastrukturu a těžce dopadla na zpracovatelský průmysl. 

6. Francie - S HDP na jednoho obyvatele ve výši 42.384 dolarů se Francie může pochlubit jednou z největších ekonomik v Evropě a je také jedním z největších světových vývozců zbraní. Její vliv sahá po celém světě „prostřednictvím její vědy, politiky, ekonomiky a především kultury," píše US News. 

5. Německo - Často je vnímáno jako hospodářský motor Evropy. Nejlidnatější stát kontinentu hraje od sjednocení země v roce 1990 stále důležitější roli nejen v Evropě. 

4. Velká Británie - „Spojené království je vysoce vyvinutý národ, který má značný mezinárodní, ekonomický, politický, vědecký a kulturní vliv," píše US News. I když není známo, jak jeho očekávaný odchod z Evropské unie může ovlivnit postavení země, zdá se, že dosud odolává šoku z výsledku referenda. 

3. Čína - Vzestup Číny je pozoruhodný. Země s 1,4 miliardou obyvatel má největší armádu na světě, a odborníci předpovídají, že do roku 2050 bude největší světovou ekonomikou. 

2. Rusko - Rusko vydělávalo na přírodních zdrojích a stalo se jedním z nejbohatších států světa. Jeho vojenské výdaje i nadále narůstají. V současné době vynakládá Rusko 5,4% svého ročního HDP na obranu. Pro srovnání - nejblíže je těmto výdajům ze zemí NATO USA, které utrácí 3,3%. 

1. Spojené státy americké - Téměř 75% respondentů uvedlo, že po prezidentských volbách 2016 ztratilo „nějaký respekt" k americkému vedení, ale země je stále považována za nejsilnější. Její ekonomický, politický, kulturní a umělecký vliv formuje svět, a díky mamutímu obrannému rozpočtu ve výši asi 600 miliard dolarů a její vedoucí ekonomice, stále zůstává na prvním místě. 

Související

Země

Proč nemůže být Země placatá? Jednoduše to prostě nejde, ačkoliv si část Slováků myslí opak

Myšlenka, že Země je kulatá, není novinkou vědy, která se zrodila v moderní době. I tak se ještě dnes můžeme setkat s názory, které tvrdí opak. Ostatně ukázal to i nedávný průzkum na Slovensku, kde v placatou Zemi věří až alarmují počet respondentů. Obyčejná myšlenka, že by Země nemusela být plochá, se přitom zrodila už dávno před počátkem našeho letopočtu, ale až pozdější pozorování a experimenty z myšlenky udělaly ověřený fakt. 

Více souvisejících

Země zajímavosti Armáda Ekonomika

Aktuálně se děje

před 24 minutami

StarDance představila letošní porotu. Prohlédněte si galerii

Návrat Chlopčíka a jedna novicka. StarDance odhalila složení poroty

Hvězdné účastníky letošní řady StarDance už známe, ale představování důležitých lidí pokračuje. Česká televize konkrétně odhalila nové složení poroty. Televizní diváci očekávali, že bude tříčlenná. Nakonec je to ale jinak. Mezi porotci se objeví jeden nováček. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Letadla, ilustrační foto

Evropská letiště čelí vážné hrozbě. Nedostatek paliva může v Evropské unii uzemnit letadla

Evropská letiště čelí hrozbě, která by mohla ochromit nadcházející letní prázdninovou sezónu. Pokud se v příštích třech týdnech nepodaří obnovit stabilní dodávky ropy přes Hormuzský průliv, hrozí podle odborníků systémový nedostatek leteckého paliva v celé Evropské unii. Varování přichází v době, kdy jsou globální energetické trhy otřeseny válečným konfliktem mezi USA, Izraelem a Íránem.

před 6 hodinami

Oto Klempíř (ministr kultury)

Klempíř sloučení České televize a Českého rozhlasu nechystá

Budoucnost financování českých veřejnoprávních médií je v těchto dnech hlavním tématem jednání v Nostickém paláci. Ministr kultury Oto Klempíř (Motoristé) se v pátek sešel s generálním ředitelem České televize Hynkem Chudárkem a následně i s šéfem Českého rozhlasu Reném Zavoralem. Předmětem diskusí byl vládní záměr zrušit koncesionářské poplatky a převést financování obou institucí přímo pod státní rozpočet.

před 7 hodinami

 J. D. Vance, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

Vance před zahájením jednání varuje Teherán: Pokud se pokusíte o manipulaci, nebudeme vstřícní

Spojené státy jsou připraveny nabídnout Íránu „otevřenou náruč“, pokud bude při nadcházejících diplomatických jednáních postupovat v dobré víře. Před svým odletem do Pákistánu to prohlásil americký viceprezident JD Vance. Zároveň však Teherán varoval, že pokud se pokusí s Washingtonem manipulovat, Spojené státy na takové jednání nebudou reagovat vstřícně. Vance zdůraznil, že od prezidenta Donalda Trumpa obdržel jasné pokyny pro diskusi, která má za cíl ukončit aktuální konflikt.

před 8 hodinami

Ilustrační foto

Ministerstvo zveřejnilo maximální ceny pohonných hmot na víkend

Ministerstvo financí přistoupilo k další aktualizaci cenových stropů pro pohonné hmoty, které budou platit na celém území České republiky od soboty 11. dubna až do pondělní půlnoci. Toto opatření vychází z vládního rozhodnutí, jehož hlavním cílem je ochránit řidiče před extrémními cenovými výkyvy na trhu. Stát se tímto krokem snaží tlumit dopady celosvětového růstu cen ropy a zajistit stabilitu u tuzemských čerpacích stanic.

před 8 hodinami

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Proč se USA v Íránu nedaří? Bývalý diplomat popsal, kde Trump udělal chybu

Donald Trump nyní sklízí „hořké plody“ svého mylného přesvědčení, že svržení íránského režimu bude stejně snadné jako blesková operace ve Venezuele. Podle Johna Feeleyho, uznávaného bývalého diplomata a někdejšího velvyslance v Panamě, se americký prezident nechal ukolébat lednovým úspěchem, kdy speciální jednotky zajaly Nicoláse Madura. Tento triumf ho vedl k osudnému rozhodnutí zaútočit v únoru na Írán, což uvrhlo Blízký východ do chaosu a zasadilo těžkou ránu globální ekonomice.

před 9 hodinami

Péter Magyar

Jako dítě Orbána miloval, teď se ho chystá sesadit. Kdo je Péter Magyar?

Péter Magyar, pětačtyřicetiletý muž, který v čele své strany Tisza (Respekt a svoboda) aktuálně vede předvolební průzkumy v Maďarsku, urazil neuvěřitelnou cestu. Jako dítě měl nad postelí plakát Viktora Orbána v době, kdy byl nynější premiér symbolem demokratizačních změn po pádu komunismu. Dnes je to právě Magyar, kdo se stal hlavní silou hnutí usilujícího o Orbánovo svržení a ukončení jeho šestnáctileté éry.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Vladimir Putin

Putin a Zelenskyj se dohodli na dočasném příměří v období Velikonoc

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho ukrajinský protějšek Volodymyr Zelenskyj se dohodli na dočasném klidu zbraní u příležitosti pravoslavných Velikonoc. Příměří v délce 32 hodin vstoupí v platnost v sobotu 11. dubna v 16:00 a potrvá do půlnoci z neděle na pondělí. Kreml ve svém prohlášení uvedl, že očekává od ukrajinské strany následování tohoto příkladu, zatímco Zelenskyj potvrdil připravenost Kyjeva k recipročním krokům, které sám dříve navrhoval.

před 11 hodinami

Írán, ilustrační foto

Írán zveřejnil seznam požadavků, které jsou pro Trumpa nepřijatelné. USA přišly s vlastním plánem

V pákistánském Islámábádu se tento víkend odehrají klíčová jednání mezi Spojenými státy a Íránem, která mohou rozhodnout o osudu milionů lidí na Blízkém východě i o stabilitě světové ekonomiky. Město se na příjezd delegací připravilo vyhlášením náhlého dvoudenního státního svátku, čímž vyklidilo ulice a umožnilo zavedení nejpřísnějších bezpečnostních opatření. Jde o první vzájemné rozhovory obou stran od začátku války.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

F-16 Israel Defense Forces

Izraelská armáda mohutně útočí v Libanonu. Žádné příměří neplatí, tvrdí Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu rezolutně prohlásil, že v Libanonu žádné příměří neplatí. Přestože v úterý večer vstoupil v platnost klid zbraní v širší válce s Íránem, Netanjahu zdůraznil, že izraelská armáda bude pokračovat v útocích na Hizballáh „plnou silou“. Tento postoj potvrdily i čerstvé nálety na cíle, které Izrael označil za odpalovací zařízení hnutí v hustě obydlených oblastech.

před 13 hodinami

Prezident Trump

Politico: Trump se pohádal s Ruttem, pohrozil spojencům odvetnými kroky

Vztahy mezi Spojenými státy a jejich partnery v NATO procházejí těžkou zkouškou. Americký prezident Donald Trump během nedávného setkání s generálním tajemníkem aliance Markem Ruttem neskrýval svou frustraci z nedostatku vojenské podpory v konfliktu s Íránem. Podle diplomatických zdrojů webu Politico se uzavřené jednání v Bílém domě změnilo v ostrou slovní přestřelku, během níž Trump nešetřil urážkami a pohrozil spojencům blíže nespecifikovanými odvetnými kroky.

před 13 hodinami

Islámábád se uzavírá, úřady vyhlásily volno. Do Pákistánu míří americká a íránská delegace

Celý svět s napětím sleduje pákistánský Islámábád, kde se tento víkend odehrají zásadní mírová jednání mezi Spojenými státy a Íránem. Výsledek těchto rozhovorů může ovlivnit životy milionů lidí na celém Blízkém východě a přímo zasáhnout do osudu globální ekonomiky. Pákistánská metropole se na tuto událost připravila vyhlášením mimořádného dvoudenního státního svátku, který vyprázdnil ulice a umožnil zavedení nejpřísnějších bezpečnostních opatření pro obě delegace.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy