Kamera zachytila atentát v Londýně, zahynuli tři lidé a útočník. Nebojíme se, vzkazují Britové

Londýn - Středeční teroristický útok v Londýně si podle opravené bilance vyžádal vedle zabitého útočníka další tři mrtvé. Zraněno bylo 40 osob, 29 jich zůstává v nemocnici. Symbolem atentátu se na internetu stal znak londýnské podzemní dráhy, kde místo nápisu Underground (Metro) je heslo We Are Not Afraid (Nebojíme se).

Veřejně identifikován byl policista hlídkující před parlamentem, kterého útočník ubodal. Policista byl 48letý Keith Palmer, který u bezpečnostních sborů sloužil 15 let. O dalších dvou civilních obětech hovořil šéf protiteroristického oddělení metropolitní policie Mark Rowley jako o muži a ženě různé národnosti.

Podle listu The Guardian je jednou z obětí 43letá Aysha Fradeová, jejíž rodina žije ve Španělsku. Fradeová v Londýně pracovala jako učitelka. Podle španělských médií byla Fradeová držitelkou britského pasu a ve Spojeném království dlouhodobě žila.

Zraněni byli tři policisté, které terorista srazil autem na mostě, jejich stav je podle policie stabilizovaný. O dvou z nich dříve média informovala, že utrpěli vážná zranění.

Mezi zraněnými jsou občané několika zemí. Agentura DPA uvedla, že na mostě byli v době činu školáci z Francie, tři z nich byli zraněni. Poraněni byli také čtyři studenti univerzity z anglického hrabství Lancashire, pět jihokorejských studentů či rumunský pár. Rumunka, která do Londýna přijela oslavit snoubencovy narozeniny, po incidentu skončila v Temži. Podle AP není jasné, zda z mostu před autem skočila, nebo zda byla sražena. Rumunský velvyslanec v Británii upřesnil, že žena utrpěla vážná poranění hlavy a plic, její přítel zlomeninu nohy.

Zmíněný symbol středečního útoku není nový, objevil se už v červnu 2005, kdy čtveřice sebevražedných atentátníků zaútočila na londýnskou hromadnou dopravu. Zahynulo tehdy 56 lidí včetně teroristů, dalších více než 780 lidí utrpělo zranění.

Na twitteru od středy lidé hojně sdílejí také obrázky s výzvou k modlitbě za Londýn. Další uživatelé ke svým komentářům přikládají i vlajky zemí, které se v poslední době také staly terčem terorismu, například Francie či Belgie. Belgie si navíc ve středu připomínala rok od teroristických útoků na bruselském letišti a v metru.

Ačkoliv policie nezveřejnila identitu útočníka ani to, zda jeho čin byl nábožensky motivován, spekuluje se o možném islamistickém pozadí. Někteří proto v této souvislosti na webu zveřejňují pasáže z koránu, které odsuzují zabíjení nevinných lidí.

Související

Exploze v Bostonu si údajně vyžádaly nejméně dva mrtvé

Co je vlastně terorismus? Už ani na tom se odborníci neshodnou

Washington - Terorismus definuje encyklopedie jako užití násilí nebo hrozby násilím s cílem zastrašit protivníka a dosáhnout politických cílů. Poměrně jasná definice. V současné chaotické době se však soudy nemohou shodnout na tom, kdy se jedná u některých případu o terorismus a kdy ne, upozorňuje na webu National Interest Antonia Wardová.

Více souvisejících

teroristický útok před Westminsterským palácem v Londýně (22. března 2017) auto vjelo do davu v Londýně (26.2.2017) Velká Británie Londýn

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy