Vlna solidarity: Na policistu zabitého v Londýně se vybrala rekordní částka

Londýn - Lidí darovali rodině britského policisty Keitha Palmera, který byl zavražděn při středečním útoku v Londýně, již 522.000 liber (přes 16 milionů Kč).

Částka na internetové charitativní platformě JustGiving je nejrychleji rostoucí v historii tohoto crowdfundingového webu, uvedl britský deník The Guardian.

Na tomto webu je možné darovat peníze také rodinám dalších třech obětí atentátu, dodal list. Při útoku zahynuli rovněž americký turista, jehož žena je stále s vážnými zraněními v nemocnici, a dva Britové, správkyně nedaleké školy a čistič oken v důchodu.

Středeční útok spáchal Brit Khalid Masood (52), kterého tajné služby vedly jako kriminálníka, ale nepovažovaly ho ale za bezpečnostní hrozbu. Podle informací Reuters z americké vlády se Masood sice stýkal s lidmi, u nichž panovalo podezření, že se v zahraničí chtějí připojit k islamistickým jednotkám, u něj samotného se to ale nikdy nepředpokládalo.

Khalid Masood se narodil 25. prosince 1964 v Dartfordu jako Adrian Russell Ajao. Během svého života se opakovaně v rámci Anglie stěhoval, naposledy žil v Birminghamu. Podle listu Daily Mail vyrůstal v jihoanglickém městě Rye, kde ho vychovávala matka. K islámu konvertoval později, kdy si také změnil jméno.

Poprvé na sebe Masood upozornil úřady v listopadu 1983, kdy byl odsouzen za poškozování cizího majetku, naposledy pak v prosinci 2003 za držení nože.

Mrtvého Masooda na fotografiích rozpoznala jeho někdejší sousedka z Birminghamu Iwona Romeková. "Když jsem v televizi a v novinách viděl snímky toho, kdo útok provedl, rozpoznal jsem v něm muže, který žil v mém sousedství," řekla novinářům. "Měl malé dítě, podle mě ve věku pěti či šesti let. Žila tam s ním žena, Asiatka. Zdál se docela milý, staral se o zahradu a plel," dodala s tím, že v prosinci se náhle odstěhoval.

Birmingham je považován za jakési semeniště britských islamistů. Podle aktuální studie Společnosti Henryho Jacksona pocházelo z tohoto města 39 z 269 lidí, které soudy v Británii v letech 1998 až 2015 odsoudily za terorismus. Z Birminghamu byla mimo jiné dvojice mužů, kterou soud loni v prosinci poslal do vězení za podporu terorismu, neboť předali peníze Mohamedovi Abrinimu, který je podezřelý z podílu na atentátech ve Francii a Belgii. V Birminghamu žije podle sčítání z roku 2011 přes 213.000 muslimů, což je více než pětina obyvatel města.

Související

Exploze v Bostonu si údajně vyžádaly nejméně dva mrtvé

Co je vlastně terorismus? Už ani na tom se odborníci neshodnou

Washington - Terorismus definuje encyklopedie jako užití násilí nebo hrozby násilím s cílem zastrašit protivníka a dosáhnout politických cílů. Poměrně jasná definice. V současné chaotické době se však soudy nemohou shodnout na tom, kdy se jedná u některých případu o terorismus a kdy ne, upozorňuje na webu National Interest Antonia Wardová.

Více souvisejících

teroristický útok před Westminsterským palácem v Londýně (22. března 2017) Policie Velká Británie Keith Palmer Khalid Masood (útočník z Londýna) Velká Británie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy