Bratislava - Slovenský ústavní soud přijal stížnost Ústavu paměti národa (ÚPN) vůči rozhodnutí tamních soudů, že nynější český ministr financí Andrej Babiš je v archivních svazcích StB veden jako její agent neoprávněně.
Ústavní stížnost podal ÚPN, který je obdobou českého Ústavu pro studium totalitních režimů, letos v březnu. Není známo, kdy ústavní soudci o návrhu ÚPN definitivně rozhodnou. Pokud by ÚPN vyhověli, spor ohledně evidence Babiše u StB by se vrátil na obecné soudy.
Podle dřívějšího vyjádření ÚPN jsou rozhodnutí bratislavského krajského soudu i slovenského nejvyššího soudu nezákonná, protože bývalí příslušníci StB, kteří svědčili pro Babiše, nebyli před výpovědí zbaveni mlčenlivosti.
Právě výpovědi zmiňovaných svědků byly klíčové již v líčení před okresním soudem, který žalobě Babiše v roce 2014 vyhověl.
Nejvyšší soud v odůvodnění svého rozhodnutí napsal, že výslech bývalých příslušníků StB, aniž byli předtím zbaveni mlčenlivosti, je sice podstatným porušením zákona, ale že ho lze dodatečně napravit, což nejvyšší soud také udělal. Nejvyšší soud během posuzování takzvaného dovolání ÚPN sám požádal slovenského ministra vnitra o dodatečné zbavení mlčenlivosti zmiňovaných svědků a ministr žádosti vyhověl.
Babiš vědomou spolupráci s StB dlouhodobě popírá. V minulosti opakovaně uvedl, že jako pracovník československého podniku zahraničního obchodu Petrimex přišel do kontaktu s příslušníky StB, kteří se podle něj pouze zajímali o obchodní aktivity firmy.
Související
Babiš oznámil Čechům změny v plánu repatriačních letů z Blízkého východu
Kvůli situaci v Íránu pošle vláda do ulic policisty s dlouhými zbraněmi
Andrej Babiš , Slovensko , StB , Ústav paměti národa , ústavní soud
Aktuálně se děje
před 54 minutami
Izraelská armáda podnikla cílené údery na vládní čtvrť v Teheránu, zasáhla prezidentskou kancelář
před 1 hodinou
Ceny ropy a zemního plynu kvůli válce na Blízkém východě dál prudce rostou
před 2 hodinami
Odvrácená strana bombardování: Útoky podněcují Íránce, aby se semkli proti Západu
před 3 hodinami
Žádné sirény ani poplach. Íránský útok na operační středisko přišel bez varování, v jeho troskách umírali lidé
před 3 hodinami
Nejdříve Venezuela, pak Írán. Jak velkou ránu Trump zasadil Putinovi?
před 4 hodinami
Izrael zahájil rozsáhlé údery na Teherán a Bejrút. Munici máme neomezenou, válčit můžeme navěky, vzkázal Trump
před 6 hodinami
Výhled počasí do konce března. Meteorologové řekli, co máme čekat
včera
Pohřešovanou ženu našli mrtvou. Policie obvinila muže z vraždy
včera
Babiš oznámil Čechům změny v plánu repatriačních letů z Blízkého východu
včera
Velká vlna útoků na Írán teprve přijde, prohlásil Trump
včera
MHD v Praze se dnes vrátila ke kratším intervalům
včera
Írán se na poslední chvíli snaží zachránit zbytky jaderného programu
včera
Svět si připomíná důležitý milník. Je to 130 let, co byla objevena radioaktivita
včera
Začalo meteorologické jaro. Předpověď slibuje stabilní počasí po celý týden
včera
Po íránské párty Trumpa s Netanjahuem může přijít zničující kocovina
včera
EU se chystá na citelný nárůst cen energií. Válka v Íránu znervózňuje i Ukrajinu
včera
Vláda se vyslovila pro zrušení nominačního zákona, chce přísnější postihy za neplacení výživného
včera
Kvůli situaci v Íránu pošle vláda do ulic policisty s dlouhými zbraněmi
včera
Írán patří mezi nejsilnější státy Blízkého východu. Proč je proti Izraeli zcela bezbranný?
včera
Kuvajt sestřelil tři americké stíhačky F-15
Americké centrální velitelství Centcom potvrdilo, že nad územím Kuvajtu došlo k sestřelení tří amerických stíhaček F-15. Podle oficiálního prohlášení byly stroje zasaženy kuvajtskou protivzdušnou obranou během operací souvisejících s íránskými aktivitami. Incident je prozatím klasifikován jako nechtěná střelba do vlastních řad, ke které došlo v rámci probíhajícího ozbrojeného konfliktu.
Zdroj: Libor Novák