Berlín - Podzimní německé volby do Spolkového sněmu zřejmě opanuje současná kancléřka Angela Merkelová (CDU). Podle nejnovějšího průzkumu její strana opět posílila, Sociální demokraté Martina Schulze (SPD) si pohoršili.
Volby na podzim napjatě neočekává pouze Česko, ale zejména sousední Německo. Podle nejčerstvějšího průzkumu společnosti Infratest dimap, který zveřejnila německá veřejnoprávní ARD, by zvítězila Křesťansko-demokratická unie současné kancléřky Angely Merkelové (CDU).
Spolu se svým bavorským partnerem by pak CDU/CSU měla získat celých 37 procent. Druhá by dle průzkumu skončila Sociální demokracie (SPD) Martina Schulze, které by hlas vhodilo 27 procent voličů. CDU/CSU si tak polepšila o tři procenta oproti poslednímu průzkumu, zveřejněnému v dubnu. SPD si pohoršila o 4 procentní body.
Do Sněmu by se dostala také Alternativa pro Německo (AfD), která si o procento pohoršila, nyní by ji volilo 10 procent voličů. Němečtí Zelení zůstávají na 8 procentech, liberální Svobodná demokratická strana (FDP) by získala stejné procento hlasů (ale pohoršila si o dvě procenta). Posledním uskupením, které by uspělo, by byla levicová Die Linke. Ta by získala 7 procent hlasů.
Volby do německého Spolkového sněmu se konají každé čtyři roky. V současné době vládne velká koalice CDU a SPD pod vedením Angely Merkelové. Její CDU ve spolupráci s CSU vyhrála volby v roce 2009 i v roce 2013. Kancléřkou je ale Merkelová už 12 let, v roce 2005 totiž vládla taktéž velká koalice.
Související
Angela Merkelová prozradila, o co Trumpovi vlastně jde
Boj o migraci v Německu pokračuje. Merkelová se tvrdě opřela do Merze, spor trvá dekády
Angela Merkelová , Martin Schulz (předseda Evropského parlamentu) , Konzervativní unie CDU/CSU , Sociálnědemokratická strana Německa (SPD) , Německo , volby 2017
Aktuálně se děje
včera
Rakousko zakázalo americkým vojenským letounům bojujícím s Íránem využívat svůj vzdušný prostor
včera
Trump nečekaně odvolal ministryni spravedlnosti Pam Bondiovou
včera
Trump odstartoval válku, kterou Evropa nechtěla. Ukončením snahy o otevření Hormuzského průlivu ji hodil přes palubu
včera
USA zažívají kvůli válce v Íránu cenový šok. Počet lidí nespokojených s Trumpem roste
včera
Za útok na Ruský dům hrozí až osm let. Policie obvinila cizince
včera
Metro o Velikonocích ochromí výluka. Náhradou budou autobusy XC
včera
StarDance představila další dva účastníky. Je mezi nimi šoumen ze světa sportu
včera
Írán se Trumpa stále nezalekl. Teherán slibuje ničivou odvetu
včera
Pokus o vraždu ve vězení. Vězeň napadl jiného příborem
včera
Policie přichystala velikonoční opatření. Jde o prevenci, zdůraznila
včera
Babišova vláda sníží spotřební daň u nafty a zastropuje marže
včera
Trump s projevem neuspěl. Trhy tentokrát neuklidnil
včera
Dva mrtví v Plzni. Policie pracuje se dvěma vyšetřovacími verzemi
včera
Obchody se o Velikonocích uzavřou na den. Zákon mluví jasně
včera
Po Irech porazili na penalty i Dány. Češi po 20 letech postoupili na fotbalové mistrovství světa
včera
Navrátíme Írán do doby kamenné, řekl Trump. Válka pro tuto chvíli pokračuje
včera
Lidé se vrací k Měsíci. Mise Artemis II úspěšně odstartovala
včera
Počasí čeká o velikonočních svátcích výrazné oteplení
1. dubna 2026 21:07
BBC: Evropští lídři doufají, že USA z NATO neodejdou. Ví ale, že Trump je toho schopen
1. dubna 2026 19:38
Szijjártó se ostře pustil do prezidenta Pavla. Vytáhl komunistickou minulost
Diplomatické napětí mezi Prahou a Budapeští dosáhlo nového bodu mrazu. Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó ostře zaútočil na českého prezidenta Petra Pavla poté, co hlava českého státu kritizovala maďarské aktivity v rámci Evropské unie. Szijjártó neváhal vytáhnout kartu komunistické minulosti a prohlásil, že nebýt sametové revoluce, byl by dnes Petr Pavel špionem komunistického Československa v západní Evropě.
Zdroj: Libor Novák