Londýn - V Bruselu se výdaje na brexit pro Británii odhadují až na 60 miliard eur, deník Financial Times zmínil částku až 100 miliard eur (2,7 bilionu Kč). Londýn ale nic platit nehodlá. Britský ministr zahraničí Boris Johnson dokonce řekl, že dlužníkem bude naopak EU. Kritizoval také Rusko.
Johnson řekl, že existují dobré důvody k tomu, aby Británie požadovala od unie vrácení peněz. "Chtějí tuto zemi svou fakturou vykrvácet," řekl Johnson v rozhovoru pro llist The Daily Telegraph a pohrozil, že by Británie mohla od jednacího stolu také odejít a nezaplatit nic. Podle něj naopak hrozí, že se v roli dlužníka ocitne EU.
K tématu brexitu Johnson také kritizoval "brutální vyjednávací metodu Bruselu". S odkazem na píseň Hotel California skupiny Eagles řekl, že se předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker domnívá, že EU je "hotel California, kde se člověk může kdykoli odhlásit, ale odejít se mu nikdy nepodaří".
Johnson vedl před referendem o brexitu kampaň za vystoupení Británie z unie a rozhovor pro list, který je vůči EU tradičně kritický, poskytl v rámci současné předvolební kampaně.
Řekl, že existuje "reálná možnost", že se ruský prezident Vladimir Putin pokusí sabotovat britské parlamentní volby. Kreml by byl podle něj rád, kdyby 8. června (termín voleb), zvítězil vůdce labouristů Jeremy Corbyn.
Související
Boris Johnson k Evropě: Trump se vás jen snaží šokovat
Mohla válka na Ukrajině skončit po pár měsících? Svět obrací zrak k Johnsonovi, Zelenskyj ho brání
Boris Johnson , Brexit , EU (Evropská unie) , Velká Británie , Volby ve Velké Británii , Vladimír Putin
Aktuálně se děje
před 27 minutami
Knížák bude mít pohřeb se státními poctami, rozhodla vláda
před 1 hodinou
Policie řeší černou šelmu na Táborsku. Svědkyně natočila video
před 1 hodinou
Meteorologové očekávají týden tropů. Riziko požárů se opět zvýší
před 2 hodinami
Vlivná členka MAGA se odjela na Ukrajinu přesvědčit, jak vypadá válka. Okamžitě pošlete Patrioty, píše Trumpovi
před 3 hodinami
Evropské automobilky v úpadku? Macron a Merz chtějí zabránit přílivu čínských značek
před 4 hodinami
Ženevské úmluvy v úpadku? Od Ukrajiny po Gazu, nemocnice jsou stále častějším terčem útoků
před 5 hodinami
Vláda odmítla zavřít obchody o všech svátcích. Schválila přepis auta bez návštěvy úřadu i zóny pro větrníky
před 5 hodinami
Evropu spalují jedny z nejhorších lesních požárů v historii. Uhasit je potrvá měsíce
před 6 hodinami
Rusko chce po Evropě finanční odškodnění za škody způsobené během války na Ukrajině
před 7 hodinami
Zelenskyj: Moskva plánuje zapojit do bojů na Ukrajině dalších 30 tisíc severokorejských vojáků
před 8 hodinami
Trump poslech vedení armády. Přestal bombardovat Írán
před 9 hodinami
Pentagon zveřejnil nová data. Mrtvých a zraněných amerických vojáků v Íránu jsou stovky
před 9 hodinami
Anonym vyhrožuje útoky po celém Česku. Policie spustila kontroly
před 9 hodinami
Zelenskyj je příživník, prohlásil Arakčí a pohrozil Ukrajině
před 10 hodinami
Útočník z Berlína nebyl neznámou. Kontaktoval teroristy, měl jít za mříže
před 11 hodinami
Tragická střelba na festivalu v americkém Seattlu. Dva mrtví, pachatel dopaden
před 12 hodinami
Předpověď počasí slibuje poslední déšť před tropickou epizodou
včera
Trump 2028. Prezident před novináři vtipkoval o další kandidatuře
včera
Za tři dny přibylo 300 mrtvých. Nynější epidemie eboly se šíří nejrychleji v historii
včera
Policejní komando zastřelilo podezřelého z teroristického útoku v Berlíně
Němečtí policisté v neděli vpodvečer zneškodnili mladíka podezřelého ze spáchání sobotního teroristického útoku na akci Pride v Berlíně. Útok nepřežila žena, další lidé utrpěli zranění. Údajného pachatele zastřelili členové speciálního policejního komanda.
Zdroj: Lucie Podzimková