Nejděsivější zbraň si mohou všichni vyrobit doma? Takovéto účinky má hřebíková bomba

Manchester – Při výbuchu v Manchesteru zemřelo nejméně 22 lidí a dalších 59 bylo zraněno. Za pachatele činu, který premiérka Theresa Mayová nazvala „zvláště odporným teroristickým úrokem", byl označen dvaadvacetiletý muž jménem Salman Abedi. K útoku zřejmě použil hřebíkovou bombu. Co to vlastně je a proč je tento druh bomby tak smrtící?

Salman Abedi při útoku zemřel, podle britské ministryně vnitra Amber Ruddové se ale zdá být „pravděpodobné", že předpokládaný pachatel teroristického útoku nejednal na vlastní pěst. Bezpečnostním složkám byl podle ní 22letý Brit s libyjskými kořeny znám již před spácháním činu. 

Policie se obává, že Abedi mohl být součástí širší sítě teroristů inspirovaných radikálním hnutím Islámský stát (IS). Podle policie může být mezi unikajícími teroristy i výrobce bomby, jíž sebevrah zaútočil na koncertě americké zpěvačky Ariany Grandeové.

Zatím není známo, jakou výbušninu terorista použil, jak ale poukazuje server Business Insider, atentátníci v poslední době – například při útocích v Bruselu a Paříži - používali chemické látky zvané TATP - peroxidy acetonu patřící mezi nebezpečné třaskaviny. Mediální zprávy naznačují, že v Manchesteru bylo použito výbušné zařízení nazývané „hřebíková bomba“, které bylo odpáleno v blízkosti výjezdu z Manchester Areny.

Co je to hřebíková bomba a proč je tak smrtící?

Jak poukazuje Business Insider, složky hřebíkové bomby nejsou tak důležité jako koncept této zbraně – tedy rozstřel šrapnelu nebo jiných fragmentů, které jsou po detonaci bomby velkou rychlostí rozptýleny do okolí. Právě tyto kovové předměty jsou ve většině případů více smrtelné než samotný výbuch.

Jak jsme vás již informovali, média přinesla příběh bezdomovce Stevea, který podle svých slov pomáhal odstranit hřebíky z obětí útoku. Deník The Guardian uvádí, že lékaři odstranili šrouby a matice z těl přeživších. Kuličková ložiska byla také nalezena přímo na místě činu, informovala stanice CBS.

Taková zařízení se používají po celá desetiletí s cílem způsobit maximální ztráty spolu s nahrubo vyrobenými domácími výbušninami, protože vojenská munice je přísně střežená a často nedostupná pro teroristy, říká Jimmie Oxley, výzkumný pracovník na University of Rhode Island, který se zabývá výbušninami.

„Samotná výbušnina se pohybuje rychlostí v rozmezí od 1 do 8 nebo 9 kilometrů za sekundu,“ říká Oxley, tedy 3,5 až 32 tisíc kilometrů za hodinu. „To je rychlost, kterou střela letí přes materiál. Fragmenty se ale nepohybují zdaleka tak rychle.“

Oxley, který nedávno studoval výbuchy trubkových bomb na žádost amerických orgánů činných v trestním řízení, tvrdí, že síla výbuchu může zrychlit kusy kovu až na rychlost 3200 kilometrů za hodinu – jsou tedy rychlejší než je průměrná rychlost vypálené kulky.

„Můžete být velmi daleko od výbuchu, abyste byli v bezpečí před tlakovou vlnou, ale fragmenty jsou mnohem nebezpečnější - dostanou se dál a jsou méně předvídatelné,“ varuje. „Pointa je, že těmto věcem prostě nemůžete utéct,“ říká Oxley.

Související

Útok v Manchesteru

Britská MI5 nevyužila příležitost, aby zabránila atentátu v Manchesteru

Britská kontrarozvědka MI5 nepracovala dostatečně rychle se zásadními informacemi a nevyužila tak příležitost k tomu, aby zabránila atentátu po koncertě zpěvačky Ariany Grandeové v Manchesteru v roce 2017. Vyplývá to z poslední zprávy veřejného vyšetřování tragédie, při níž bylo zabito 22 lidí včetně dětí. MI5 "hluboce lituje" toho, že nedokázala útoku zabránit, řekl dnes podle agentury Reuters šéf služby Ken McCallum.

Více souvisejících

výbuch v aréně v Manchesteru (23. května 2017) bomby Velká Británie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety

Ruský prezident Vladimir Putin se snaží zastrašit západní spojence eskalací konfliktu, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO Ivo Daalder. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy