Česko dělí jedny volby od konce liberální demokracie, píše Financial Times

Prestižní britský server Financial Times se ve svém novém textu zaměřil na dnes již bývalého ministra financí a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše. Přezdívá mu „Berlusconi z Prahy“. „V zemi Václava Havla může jednou volbou skončit liberální demokracie,“ píše FT.

Deník na úvod připomíná prohlášení prezidenta Miloše Zemana, podle kterého „je tu příliš mnoho novinářů, měli by být likvidováni“. Tato slova pronesl při nedávném setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. „Navzdory této proruské a k faux pas náchylné hlavě státu se Česká republika v posledních letech z větší části držela mimo zájem mezinárodních médií,“ píše server.

„V oblasti, kde titulky bývají vytvářeny vůdci s autoritativními aspiracemi, například Viktorem Orbánem v Maďarsku Jarosławem Kaczyńskim v Polsku, je to bezpochyby dobrá věc. Mimo záři reflektorů je ale česká politika je čím dál zajímavější, a to nejen kvůli skotačení Zemana. Pokud mají průzkumy veřejného mínění pravdu, parlamentní volby, které se budou konat 20. a 21. října dostanou Andreje Babiše, odcházejícího ministr financí, do nejvyšší výkonné funkce,“ uvádí FT.

Server připomíná, že Babiš je jedním z nejbohatších podnikatelů v Česku a že se do popředí dostal v roce 2012, kdy založil vlastní hnutí – Akce nespokojených občanů ANO. Pak před parlamentními volbami v roce 2013 koupil mediální společnost Mafra vydávající nejčtenější deníky Mladá fronta DNES a Lidové noviny. „ANO získalo ve volbách 2013 druhé místo s 18,7 procenty a pan Babiš se připojil ke koaličnímu kabinetu s sociálními demokraty a lidovci,“ shrnuje FT.

„Přestože nákup dvou novin byla červená vlajka, až letos si Češi uvědomili skutečný střet zájmů, který to představuje. Na počátku května unikla řada nahrávek, které zachycují Babiše v rozhovoru s reportérem Mladé fronty Dnes, kterému dává pokyny, jak psát o údajných případech korupce, které jsou předmětem šetření,“ vysvětluje FT.

„Stejně jako Donald Trump v USA a Silvio Berlusconi v Itálii, i Babiš využil svého úspěchu v podnikání jako klíčové součástí svého politického dojmu. A v České republice, kde - na rozdíl od Polska a Maďarska - nacionalistická rétorika rezonuje jen zřídka (v každém případě sám Babiš je slovenského původu a hovoří česky s těžkým přízvukem), se ANO vyhýbá ideologickým závazkům, které často pronáší pravicoví populisté, a ve prospěch vágního technokratického manažerismu slibuje, že „opraví věci“ a „dosáhne výsledků“. Babišova politika jako ministra financí se zaměřila na zavedení elektronické evidence tržeb o prodeji zboží a služeb, která měla zakročit proti drobným daňovým únikům malých a středních podniků,“ popisuje Babišovu práci server.

Podle FT ale konflikt zájmů v případě Andreje Babiše přesahuje vlastnictví mediálních organizací. Připomíná, že až do února byl také majitelem holdingu Agrofert, konglomerátu působícího v hnojivech a dalších chemikáliích, zemědělství, potravinářství, obnovitelných zdrojích energie, lesnictví a zpracování dřeva. S ročním obratem více než 8 miliard eur a asi 30.000 zaměstnanci je Agrofert největším zaměstnavatelem soukromého sektoru v zemi, píše server.

„Vzhledem k tomu že působí v zemědělství a obnovitelných zdrojích, společnost získávala značné veřejné dotace, a to i v době, kdy její majitel působil jako ministr financí. Například v roce 2015 získala EU 30 milionů eur,“ uvádí FT. Na povrch prý také vyplouvají také starší spory. Babiš se ale podle FT nebojí svým kritikům pohrozit soudem, což už poznala nejen česká média, ale například také německý Der Spiegel nebo americký server Foreign Policy. „Když se jeho jméno objevilo na seznamu bývalých agentů komunistické tajné policie v Bratislavě, Babiš se soudil se slovenským Ústavem paměti národa. Čtyři roky po zahájení soudního řízení by měl ústavní soud rozhodnout o tom, zda soudy nižší úrovně, které rozhodly ve prospěch Babiše, postupovaly správně,“ shrnuje FT.

Babišovi nějak výrazně politicky neuškodilo ani to, když bylo zjištěno, že v roce 2012 využil právní skuliny, který byla krátce na to uzavřena, aby se vyhnul placení daně z příjmů z majetku v hodnotě více než 50 milionů eur. Babiš instruoval svůj Agrofert, aby vydal velké množství podnikových dluhopisů denominovaných na jednu korunu, které pak zakoupil a držel ve svém portfoliu až do doby, kdy se o tom na začátku tohoto roku začalo mluvit.

„Babiš je také proti členství České republiky v eurozóně a je proti „jakékoliv další integraci“, a to bez ohledu na aktuální členství ANO ve federalistické frakci ALDE. Se stárnoucím prezidentem stojícím na straně Kremlu a s nebývalou kombinací politické a ekonomické moci může Babišovo případné premiérství znamenat odsunutí země v době důležitých rozhodnutí o budoucnosti kontinentu do pozadí. Ještě znepokojivější je, že je nutné se otevřeně ptát, jak pevně je Česká republika na Západě zakotvena – a to téměř tři desetiletí po pádu komunismu,“ dodává FT.

Oprava trhlin budovy

Opravy domů i historických budov se specializací na statiku. Poptejte nás nezávazně.
Reklama

Chytré hodinky ARMODD

Chytré hodinky z kolekce pro rok 2025. Vodotěsné a s GPS. Pořiďte si je za skvělou cenu!
Reklama

Související

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

Více souvisejících

Andrej Babiš Financial Times Česká republika Media

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 55 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Chřipka se v Česku šíří celoplošně. Nemocnost roste u dětí

V Česku pokračuje celoplošné šíření chřipky. Počet nemocných s akutními respiračními infekcemi za týden vzrostl o necelých šest procent. Podle očekávání se nemocnost zvyšuje zejména u dětí. Epidemiologové předpokládají, že výskyt akutních respiračních infekcí bude nadále vysoký.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

Inaugurační projev Donalda Trumpa Prohlédněte si galerii

Donald Trump složil přísahu a stal se 47. prezidentem USA. Vyhlásí nouzový stav a přejmenuje Mexický záliv

Donald Trump se stal 47. prezidentem USA. Inaugurační den začal bohoslužbou v kostele sv. Jana na náměstí Lafayette Square, historickém místě ve Washingtonu, D.C., po které následovalo tradiční setkání u čaje v Bílém domě, kde ho s Melanii Trumpovou uvítali končící prezident Joe Biden a první dáma Jill Bidenová. Po složení prezidentské přísahy přednesl inaugurační projev.

včera

včera

včera

Donald Trump

Co přinese první den Trumpa ve funkci? Přehled nařízení, která chce podepsat

Rozsáhlý program exekutivních nařízení Donalda Trumpa zahrnuje řadu kontroverzních a ambiciózních opatření, která plánuje realizovat hned po svém nástupu do úřadu jako 47. prezident Spojených států. Trump označil svůj návrat za „revoluci zdravého rozumu“ a slíbil, že jeho kroky budou „otáčet hlavami“ veřejnosti.

včera

včera

včera

Donald Trump je zpátky u moci. A už začal měnit celý svět

Ještě před tím, než Donald Trump oficiálně převzal úřad, mělo jeho zvolení vliv na globální politiku. Jeho druhé funkční období začíná s dopady, které jsou patrné od Blízkého východu přes Evropu až po Asii. Světoví lídři přizpůsobují své strategie v reakci na očekávané změny v agendě Spojených států, píše BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy