Prestižní britský server Financial Times se ve svém novém textu zaměřil na dnes již bývalého ministra financí a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše. Přezdívá mu „Berlusconi z Prahy“. „V zemi Václava Havla může jednou volbou skončit liberální demokracie,“ píše FT.
Deník na úvod připomíná prohlášení prezidenta Miloše Zemana, podle kterého „je tu příliš mnoho novinářů, měli by být likvidováni“. Tato slova pronesl při nedávném setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. „Navzdory této proruské a k faux pas náchylné hlavě státu se Česká republika v posledních letech z větší části držela mimo zájem mezinárodních médií,“ píše server.
„V oblasti, kde titulky bývají vytvářeny vůdci s autoritativními aspiracemi, například Viktorem Orbánem v Maďarsku Jarosławem Kaczyńskim v Polsku, je to bezpochyby dobrá věc. Mimo záři reflektorů je ale česká politika je čím dál zajímavější, a to nejen kvůli skotačení Zemana. Pokud mají průzkumy veřejného mínění pravdu, parlamentní volby, které se budou konat 20. a 21. října dostanou Andreje Babiše, odcházejícího ministr financí, do nejvyšší výkonné funkce,“ uvádí FT.
Server připomíná, že Babiš je jedním z nejbohatších podnikatelů v Česku a že se do popředí dostal v roce 2012, kdy založil vlastní hnutí – Akce nespokojených občanů ANO. Pak před parlamentními volbami v roce 2013 koupil mediální společnost Mafra vydávající nejčtenější deníky Mladá fronta DNES a Lidové noviny. „ANO získalo ve volbách 2013 druhé místo s 18,7 procenty a pan Babiš se připojil ke koaličnímu kabinetu s sociálními demokraty a lidovci,“ shrnuje FT.
„Přestože nákup dvou novin byla červená vlajka, až letos si Češi uvědomili skutečný střet zájmů, který to představuje. Na počátku května unikla řada nahrávek, které zachycují Babiše v rozhovoru s reportérem Mladé fronty Dnes, kterému dává pokyny, jak psát o údajných případech korupce, které jsou předmětem šetření,“ vysvětluje FT.
„Stejně jako Donald Trump v USA a Silvio Berlusconi v Itálii, i Babiš využil svého úspěchu v podnikání jako klíčové součástí svého politického dojmu. A v České republice, kde - na rozdíl od Polska a Maďarska - nacionalistická rétorika rezonuje jen zřídka (v každém případě sám Babiš je slovenského původu a hovoří česky s těžkým přízvukem), se ANO vyhýbá ideologickým závazkům, které často pronáší pravicoví populisté, a ve prospěch vágního technokratického manažerismu slibuje, že „opraví věci“ a „dosáhne výsledků“. Babišova politika jako ministra financí se zaměřila na zavedení elektronické evidence tržeb o prodeji zboží a služeb, která měla zakročit proti drobným daňovým únikům malých a středních podniků,“ popisuje Babišovu práci server.
Podle FT ale konflikt zájmů v případě Andreje Babiše přesahuje vlastnictví mediálních organizací. Připomíná, že až do února byl také majitelem holdingu Agrofert, konglomerátu působícího v hnojivech a dalších chemikáliích, zemědělství, potravinářství, obnovitelných zdrojích energie, lesnictví a zpracování dřeva. S ročním obratem více než 8 miliard eur a asi 30.000 zaměstnanci je Agrofert největším zaměstnavatelem soukromého sektoru v zemi, píše server.
„Vzhledem k tomu že působí v zemědělství a obnovitelných zdrojích, společnost získávala značné veřejné dotace, a to i v době, kdy její majitel působil jako ministr financí. Například v roce 2015 získala EU 30 milionů eur,“ uvádí FT. Na povrch prý také vyplouvají také starší spory. Babiš se ale podle FT nebojí svým kritikům pohrozit soudem, což už poznala nejen česká média, ale například také německý Der Spiegel nebo americký server Foreign Policy. „Když se jeho jméno objevilo na seznamu bývalých agentů komunistické tajné policie v Bratislavě, Babiš se soudil se slovenským Ústavem paměti národa. Čtyři roky po zahájení soudního řízení by měl ústavní soud rozhodnout o tom, zda soudy nižší úrovně, které rozhodly ve prospěch Babiše, postupovaly správně,“ shrnuje FT.
Babišovi nějak výrazně politicky neuškodilo ani to, když bylo zjištěno, že v roce 2012 využil právní skuliny, který byla krátce na to uzavřena, aby se vyhnul placení daně z příjmů z majetku v hodnotě více než 50 milionů eur. Babiš instruoval svůj Agrofert, aby vydal velké množství podnikových dluhopisů denominovaných na jednu korunu, které pak zakoupil a držel ve svém portfoliu až do doby, kdy se o tom na začátku tohoto roku začalo mluvit.
„Babiš je také proti členství České republiky v eurozóně a je proti „jakékoliv další integraci“, a to bez ohledu na aktuální členství ANO ve federalistické frakci ALDE. Se stárnoucím prezidentem stojícím na straně Kremlu a s nebývalou kombinací politické a ekonomické moci může Babišovo případné premiérství znamenat odsunutí země v době důležitých rozhodnutí o budoucnosti kontinentu do pozadí. Ještě znepokojivější je, že je nutné se otevřeně ptát, jak pevně je Česká republika na Západě zakotvena – a to téměř tři desetiletí po pádu komunismu,“ dodává FT.
Související

Zemanovi nevadí, že se Fico setkal s Putinem. Česku předpovídá návrat Babiše

Babiš je noční můrou pro evropskou bezpečnost, řekl Lipavský pro Politico
Andrej Babiš , Financial Times , Česká republika , Media
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Meteorologové promluvili. Teplejší počasí v Česku zatím slíbit nemohou
včera

Německo zažilo nepříjemný incident. Záchranné složky řešily vážné komplikace
včera

Trump se raduje z amerického papeže. Nástupci Františka popřál i Fiala
Aktualizováno včera

Objevil se bílý kouř. Novým papežem je Američan, jmenuje se Lev XIV.
včera

Obchody dnes podléhají zákonu. Zákaz bude platit i na podzim
včera

Rusové nedodržují Putinovo přehlídkové příměří, tvrdí Kyjev
včera

S Bartoškou odchází kus české kultury, říká prezident Pavel. Kondoloval i Fiala
včera

Počasí nepřeje vodáckým radovánkám. Víkendové srážky zřejmě nepomohou
včera

Rulík a spol. přivítají v národním týmu Nečase. Prošel prohlídkou a Colorado ho uvolnilo
včera

5 mýtů o online nebankovních půjčkách
včera

Policie řeší případy šikany na Znojemsku. Lidé brali spravedlnost do svých rukou
včera

Zemřel Jiří Bartoška
včera

80 let po konci války se hroutí představa trvalého míru. Opakujeme totiž chyby z minulosti
včera

Dějiny ukazují, že agresora nezastaví ústupky, řekl Fiala v den výročí konce války
včera

Začalo další příměří na Ukrajině. Rusové chtějí v klidu oslavit vítězství v druhé světové válce
včera

Masakry na konci války. Nacisté umučili a zavraždili stovky Čechů
včera

Česko podepíše dohodu o dostavbě Dukovan, jakmile to bude možné
včera

Chtějí zmařit moji návštěvu Moskvy, tvrdí Fico. Kritiku míří na pobaltské státy
včera

Už máte letní gumy? Pak vás předpověď počasí na příští týden příliš nepotěší
7. května 2025 21:40
Černý dým nad Vatikánem. První den konkláve nového papeže nepřinesl
Z komína nad Sixtinskou kaplí se ve středu večer začal valit černý dým – jasný signál, že 133 kardinálů uzavřených ve vatikánské konkláve zatím nedokázalo zvolit nového papeže. První den volby tak skončil bez výsledku.
Zdroj: Libor Novák