Jeden útočník z Londýna měl u sebe irské doklady

Londýn - Jeden ze tří atentátníků, kteří v noci na neděli zaútočili v centru Londýna, měl u sebe irský občanský průkaz. Irské policii byl muž známý v souvislosti s mnoha trestnými nebo bezpečnostními záležitostmi.

Irská televizní a rozhlasová stanice RTE uvedla, že irská policie svolala kvůli tomuto zjištění speciální bezpečnostní schůzku a úzce spolupracuje s britskou policií.

Podle RTE je možné, že útočník byl z Maroka, byl ženatý se ženou ze Skotska a žil v Dublinu.

Tři útočníci v noci na neděli najeli dodávkou do lidí na mostě přes Temži, poté zamířili do nedaleké čtvrti Borough Market, kde zaútočili na lidi noži. Zahynulo sedm lidí, včetně jedné Kanaďanky a jednoho Francouze.

Pravomoci britské policie v boji proti terorismus

Podle zákona z roku 2000 může policie zadržet jakoukoliv osobu, pokud má důvodné podezření, že se účastní teroristické činnosti. Od loňského do letošního března bylo zatčeno na základě příslušného článku zákona 255 lidí. S 37 z nich bylo zahájeno trestní řízení.

Současný zákon umožňuje držet podezřelého ve vazbě bez obvinění 14 dní. Zákon novelizovaný po atentátech v Londýně z července 2005 povoloval policii zadržovat osobu podezřelou z terorismu maximálně 28 dní, poté se lhůta vrátila na původních 14 dní. Ve hře bylo i 90 dní, toho se ale vládní strany před volbami zalekly.

Na základě protiteroristických zákonů může ministr vnitra také zakázat skupinu, která je podle něj spojená s terorismem. Ke konci loňského roku bylo na základě protiteroristických zákonů v Británii zakázáno 71 zahraničních skupin. Většina z nich jsou islamistické organizace, loni Británie použila zákon i proti britským neonacistům.

Maximálním trestem za teroristickou činnost je doživotí. Odsouzen může být i člověk, který nenahlásí podezření z teroristické činnosti, a to až na pět let. Za příslušnost k teroristické organizaci hrozí trest až deset let vězení.

Policie má také pravomoc namátkově kontrolovat lidi na ulici a nařizovat domácí vězení pro podezřelé cizince, kterým přitom nehrozí soud nebo deportace.

Dalším nástrojem v boji proti terorismu jsou elektronické identifikační náramky, které umožňují policii sledovat veškerý pohyb podezřelého, který se také každý den musí hlásit na policejní stanici a v noci nesmí vycházet ven. Tato opatření se týká osob, které jsou podezřelé z terorismu, ale proti kterým nejsou potřebné důkazy pro soudní stíhání. V roce 2015 byly podmínky pohybu pro tuto skupinu podezřelých zmírněny.

Policie také může vytipovaným britským občanům zakázat výjezdy do zahraničí či návraty do Británie.

Související

Khuram Shazad Butt a Rachid Redouane

Teroristický útok v Londýně: Bylo legální, že policie zastřelila teroristy?

Policisté, kteří zastřelili tři teroristy při útoku v centru Londýna v roce 2017, jednali v souladu se zákonem, rozhodla dnes podle britského tisku vyšetřující komise. Teroristé, z nichž jednoho policisté zastřelili z blízkosti 60 centimetrů, podle ní ignorovali slovní varování. Při atentátu na mostě London Bridge a tržišti Borough Market zahynulo osm lidí. Desítky dalších byly zraněny.

Více souvisejících

Teroristické útoky v Londýně (3.6.2017) irsko Velká Británie Policie Velká Británie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy