Londýn - Britská premiérka Theresa Mayová se setkala s královnou Alžbětou II. Poté oznámila, že konzervativní strana vytvoří vládu, jež Británii poskytne jistotu, kterou země potřebuje víc než kdy jindy. Rozhovory o brexitu by tak mohly začít podle plánu 19. června.
Jistotu může podle premiérky Británii v současné situaci dát jen její Konzervativní strana a severoirská Demokratická unionistická strana (DUP), se kterou chce Mayová po čtvrtečních parlamentních volbách spolupracovat.
Spolu s "přáteli a spojenci" z DUP konzervativci během příštích pěti let vytvoří zemi, která nikoho nenechá na holičkách, řekla Mayová v proslovu před sídlem britských premiérů v Downing Street 10. Krátce před tím se setkala s královnou Alžbětou II., která ji formálně pověřila sestavením nové vlády.
"Naše dvě strany měly mnoho let silný vztah a to mě naplňuje důvěrou, že budeme schopni spolupracovat v zájmu celého Spojeného království," uvedla premiérka, která zřejmě sestaví menšinový konzervativní kabinet, který bude z poslaneckých lavic podporovat deset zákonodárců DUP.
Nová vláda naplní vůli britského lidu a provede Británii jednáními o odchodu země z Evropské unie, dodala Mayová. Kabinet podle ní zajistí Británii "nové partnerství" s EU a prosperitu v dlouhodobém horizontu. S Bruselem chce Mayová jednat v rámci harmonogramu, který byl dříve dojednán.
Související
České reakce na britské volby: První slova Fialy a Rakušana. Změny v zahraniční politice nečekají
Volby v Británii: Starmer vystřídá Sunaka, který uznal porážku. Labouristé mají přes 400 křesel
Volby ve Velké Británii , Theresa Mayová , Demokratická unionistická strana (DUP) , Velká Británie , Brexit , Královna Alžběta II.
Aktuálně se děje
před 54 minutami
Obchody začínají upozorňovat, jak bude otevřeno o Velikonocích
před 1 hodinou
Pavel a Babiš budou jednat o rozpočtu či bezpečnostní situaci
před 2 hodinami
Žádné výmluvy a výjimky. Trumpova Amerika reaguje na české obranné výdaje
před 2 hodinami
Tyhle kecy poslouchat nebudu. Vondra odešel z debaty se slovenským politikem
před 3 hodinami
Íránci se mohou zúčastnit MS ve fotbale, s ohledem na jejich životy to ale nedoporučuji, prohlásil Trump
před 4 hodinami
Hrozí největší narušení dodávek ropy v historii, varuje IEA. Je důležitější, že Írán nebude mít jaderné zbraně, míní Trump
před 5 hodinami
První prohlášení íránského vůdce: Chámeneí požaduje od USA kompenzace, nařídil blokaci Hormuzského průlivu
před 5 hodinami
Válka v Íránu nahrává Putinovi. Pomáhá financovat jeho invazi na Ukrajinu
před 6 hodinami
Válka v Íránu stojí USA miliardy dolarů. Námořnictvo není připraveno eskortovat tankery přes Hormuzský průliv
před 7 hodinami
Tlačte na Putina, ne na nás, vyzval Zelenskyj Trumpa
před 7 hodinami
Šichtařová úplně končí v politice. Nezmění ji ani volby, prohlásila
před 8 hodinami
Ukrajinci plánují útoky na mou rodinu, prohlásil Orbán
před 11 hodinami
Írán označil Trumpa za Satana: Je to nejhloupější prezident v dějinách USA
před 11 hodinami
Cena za barel ropy opět překonala hranici 100 dolarů. Rusko jedná o dodávkách paliv s USA
před 13 hodinami
Počasí o víkendu: Teploty budou pozvolna klesat
včera
Co udělá rekordní uvolnění 400 milionů barelů ropy s cenami pohonných hmot?
včera
Trump opět otočil: Válka s Íránem ani zdaleka neskončila
včera
Provizorium míří ke konci. Poslanci schválili státní rozpočet na letošní rok
včera
Šichtařová avizuje konec v Poslanecké sněmovně. Změna se nepodaří, vysvětlila
včera
Moravec zatím nesmí moderovat u konkurence. ČT ho může platit ještě půl roku
Budoucnost Václava Moravce po jeho nedělním odchodu z České televize, kde působil přes 20 let, je zatím nejasná. Má to dobrý důvod. Televize v tuto chvíli může mluvit moderátorovi do života. Moravec se s ní ale zkouší dohodnout na jiném postupu.
Zdroj: Jan Hrabě