Proč Francouzi tak milují víno? A jak kvalitní skutečně pijí?

Francouzi a víno, to je odpradávna příběh lásky. Gastronomii stejně jako víno závidí Francouzům celý svět. Proč mají Francouzi víno tak v oblibě? Zpočátku mělo víno svůj základ v křesťanství a nakonec se definitivně zakořenilo ve francouzské kultuře, píše francouzský týdeník L´Express.

Víno bylo součástí mší i poutí, hrálo svou roli při vytváření skupiny. Kromě toho je všude ve Francii krajina utvářena vinaři. Vinic tu je nespočet a představují významnou aktivitu. Francouzi si váží vína i proto, že nejde jen o nápoj, ale i o plod dlouhé a složité práce.

Po staletí je víno tradicí ve francouzském životním stylu. Pití vína se stalo rituálem, doprovází pokrmy, které konzumujeme společně. Žádnou slavnost si ve Francii nelze představit bez vína.

Víno vždy pily všechny společenské vrstvy, jak lidové, tak majetné. Víno bylo vždy více než pouhý nápoj a podílelo se na společenských kontaktech. Dnes je nápojem, který sdílejí lidé při večírcích a v barech.

Víno je jedním ze zdrojů francouzského bohatství a součástí pověsti v zahraničí. Není proto překvapivé, že různí francouzští prezidenti vzdávali čest této vinařské kultuře a při každém mandátu doplňovali sklep Elysejského paláce. A každý šéf státu měl své zvyky a oblíbená vína.

Na francouzském území je nejméně 785.000 hektarů vinic. V prezidentských sklepích musejí nalézt své místo všechna vína země, vysvětluje Guillaume Joubin, hlavní sklepník Elysejského paláce za druhého mandátu Jacquesa Chiraka.

"Jsou to velmi zvláštní sklepy, protože zde musejí být zastoupena všechna francouzská vína," říká. Kromě rozmanitosti zde hraje svůj význam samozřejmě i kvalita. "Když se konala státní večeře pro britskou královnu, jíž se účastnilo 300 osob, museli všichni dostat stejné víno," uvádí Joubin.

To všechno něco stojí. Poslanec René Dosière ve své knize Skryté poklady Elysejského paláce z roku 2007 napsal, že prezident každoročně vydává až 250.000 eur (6,75 milionu Kč) na zakoupení jakostních vín pro sklep Elysejského paláce. Stává se však, že někteří šéfové státu tento rozpočet nedodržují. Byl to případ Nicolase Sarkozyho, který pro vinný sklep vyhradil vyšší částku. Naopak François Hollande některá drahá jakostní vína prodal a nahradil je skromnějšími.

Někteří pováleční francouzští prezidenti se ukázali být dobrými znalci vína. Byl to případ generála De Gaulla, který pil sice málo, ale příležitostně si dokázal vychutnat pohár šampaňského Drappier. Georges Pompidou měl zase slabost pro château Chasse-Spleen. Valéry Giscard d'Estaing dával přednost burgundskému. Posledním z řady těchto znalců byl prezident François Mitterrand, který si občas zahřešil s pohárem château Haut-Marbuzet.

Zdá se však, že se časem zvyky změnily. Jacques Chirac měl raději pivo než víno. Nicolas Sarkozy si u stolu nedával ani kapku vína a prezident François Hollande přiznával, že na víno nemá vyhraněný názor.

Změní čerstvě zvolený prezident Emmanuel Macron tendenci posledních šéfů států, jimž bylo víno lhostejné? "Mám rád víno, které je pro mě součástí radostí u společné tabule. Začal jsem si zakládat sklep, ale následné změny v profesionálním životě a změna bydliště tento můj projekt zmařily," svěřil se Macron časopisu Revue du vin de France ještě před svým zvolením.

Související

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 
víno

Wimbledon mezi výstavami vín zná šampiony

Šampiony letošního ročníku soutěže Valtické vinné trhy – Wimbledonu mezi výstavami se mezi bílými víny stalo Veltlínské zelné 2021 výběr z hroznů z Vinařství Volařík a mezi červenými pak Cabernet Sauvignon 2019 pozdní sběr barrique z Vinařství Nechory. 

Více souvisejících

Vína víno Francie

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

Ukrajinské drony údajně zasáhly dvě ruské ropné rafinerie

Ukrajinské drony zasáhly dvě ruské ropné rafinerie a vojenské letiště v rámci rozsáhlého útoku, který Kyjev podnikl v noci na sobotu, uvedl podle AFP zdroj z prostředí tamního resortu obrany.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy