Proč Francouzi tak milují víno? A jak kvalitní skutečně pijí?

Francouzi a víno, to je odpradávna příběh lásky. Gastronomii stejně jako víno závidí Francouzům celý svět. Proč mají Francouzi víno tak v oblibě? Zpočátku mělo víno svůj základ v křesťanství a nakonec se definitivně zakořenilo ve francouzské kultuře, píše francouzský týdeník L´Express.

Víno bylo součástí mší i poutí, hrálo svou roli při vytváření skupiny. Kromě toho je všude ve Francii krajina utvářena vinaři. Vinic tu je nespočet a představují významnou aktivitu. Francouzi si váží vína i proto, že nejde jen o nápoj, ale i o plod dlouhé a složité práce.

Po staletí je víno tradicí ve francouzském životním stylu. Pití vína se stalo rituálem, doprovází pokrmy, které konzumujeme společně. Žádnou slavnost si ve Francii nelze představit bez vína.

Víno vždy pily všechny společenské vrstvy, jak lidové, tak majetné. Víno bylo vždy více než pouhý nápoj a podílelo se na společenských kontaktech. Dnes je nápojem, který sdílejí lidé při večírcích a v barech.

Víno je jedním ze zdrojů francouzského bohatství a součástí pověsti v zahraničí. Není proto překvapivé, že různí francouzští prezidenti vzdávali čest této vinařské kultuře a při každém mandátu doplňovali sklep Elysejského paláce. A každý šéf státu měl své zvyky a oblíbená vína.

Na francouzském území je nejméně 785.000 hektarů vinic. V prezidentských sklepích musejí nalézt své místo všechna vína země, vysvětluje Guillaume Joubin, hlavní sklepník Elysejského paláce za druhého mandátu Jacquesa Chiraka.

"Jsou to velmi zvláštní sklepy, protože zde musejí být zastoupena všechna francouzská vína," říká. Kromě rozmanitosti zde hraje svůj význam samozřejmě i kvalita. "Když se konala státní večeře pro britskou královnu, jíž se účastnilo 300 osob, museli všichni dostat stejné víno," uvádí Joubin.

To všechno něco stojí. Poslanec René Dosière ve své knize Skryté poklady Elysejského paláce z roku 2007 napsal, že prezident každoročně vydává až 250.000 eur (6,75 milionu Kč) na zakoupení jakostních vín pro sklep Elysejského paláce. Stává se však, že někteří šéfové státu tento rozpočet nedodržují. Byl to případ Nicolase Sarkozyho, který pro vinný sklep vyhradil vyšší částku. Naopak François Hollande některá drahá jakostní vína prodal a nahradil je skromnějšími.

Někteří pováleční francouzští prezidenti se ukázali být dobrými znalci vína. Byl to případ generála De Gaulla, který pil sice málo, ale příležitostně si dokázal vychutnat pohár šampaňského Drappier. Georges Pompidou měl zase slabost pro château Chasse-Spleen. Valéry Giscard d'Estaing dával přednost burgundskému. Posledním z řady těchto znalců byl prezident François Mitterrand, který si občas zahřešil s pohárem château Haut-Marbuzet.

Zdá se však, že se časem zvyky změnily. Jacques Chirac měl raději pivo než víno. Nicolas Sarkozy si u stolu nedával ani kapku vína a prezident François Hollande přiznával, že na víno nemá vyhraněný názor.

Změní čerstvě zvolený prezident Emmanuel Macron tendenci posledních šéfů států, jimž bylo víno lhostejné? "Mám rád víno, které je pro mě součástí radostí u společné tabule. Začal jsem si zakládat sklep, ale následné změny v profesionálním životě a změna bydliště tento můj projekt zmařily," svěřil se Macron časopisu Revue du vin de France ještě před svým zvolením.

Související

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 
víno

Wimbledon mezi výstavami vín zná šampiony

Šampiony letošního ročníku soutěže Valtické vinné trhy – Wimbledonu mezi výstavami se mezi bílými víny stalo Veltlínské zelné 2021 výběr z hroznů z Vinařství Volařík a mezi červenými pak Cabernet Sauvignon 2019 pozdní sběr barrique z Vinařství Nechory. 

Více souvisejících

Vína víno Francie

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Palestina, pásmo Gazy

Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny

Život v Gaze, poznamenaný dlouholetým konfliktem, přináší osudy, které lámou srdce i ty nejzkušenější. Pro některé děti je cesta za lékařskou péčí jedinou šancí na přežití, avšak jen málo z nich tuto možnost dostane. Příběhy malých pacientů, kteří unikli válečným hrůzám a byli převezeni k léčbě do Spojených států, ukazují nejen lidskou tragédii, ale také odvahu a obrovskou solidaritu. Zmapoval je server SkyNews.

včera

včera

Vladimír Putin a Robert Fico

Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem

Slovenský premiér Robert Fico uskutečnil pracovní návštěvu v Rusku, kde se setkal s prezidentem Vladimirem Putinem. Jednalo se o jejich první osobní schůzku od roku 2016, která přichází v době složitých vztahů mezi Moskvou a Bratislavou. 

včera

Vladimir Putin

Politico: Vítězem voleb v Rumunsku je Putin

Vůdci v zemích na východní hranici NATO byli už dlouho náchylní k manipulaci ze strany Moskvy, což bylo důsledkem desítek let špatného vládnutí. Upozornil na to server Politico s tím, že vítězem voleb v Rumunsku se stal ruský prezident Vladimir Putin.

včera

Robert Fico

Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně

Od návratu Roberta Fica do premiérského křesla uběhl více než rok, a zatímco jeho čtvrtá vláda pokračuje v prosazování své agendy, debaty o geopolitickém směřování Slovenska a jeho oddanosti Západu se dostávají do pozornosti veřejnosti. Tyto diskuse přitahuje především premiérův politický posun – od původní doktríny, jež měla stavět Slovensko do „jádra Evropské unie“, k důrazu na „suverénní zahraniční politiku“. 

včera

Kim Čong-un

12 tisíc nestačí. Kim pošle Putinovi další vojáky

Jižní Korea oznámila, že detekovala přípravy Severní Koreje na další vojenské dodávky do Ruska, včetně nasazení sebevražedných dronů a dalších vojáků, aby podpořila ruskou válku na Ukrajině. Uvedla to agentura Reuters.

včera

Čelí zneužívání i týrání. Na školách v USA umírají tisíce dětí původních obyvatel Ameriky

Americký deník The Washington Post zveřejnil výsledky svého ročního vyšetřování, podle kterého na internátních školách pro původní obyvatele Spojených států zemřelo více než 3000 dětí. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy