Vražda Johna Lennona měla zastavit radikalizaci? Vše mohlo být předem připravené

Vrah známého zpěváka a frontmana skupiny Beatles Johna Lennona byl k útoku vyškolen americkou CIA. Ve své nové knize to tvrdí spisovatel John Potash. Cílem bylo zastavit vlivnou hvězdu tak, aby nemohla zradikalizovat mladé Američany svým levicovým přesvědčením, tvrdí.

Nová kontroverzní kniha s názvem „Drogy jako zbraně proti nám“ naznačuje, že člen legendární skupiny Beatles byl zabit americkými zpravodajskými agenturami. Ty prý chtěly zabránit v ovlivňování lidí Lennonovými „radikálními levicovými“ ideologiemi.

Potash také tvrdí, že CIA sledovala různé vysoce postavené popové hvězdy, včetně rappera Tupaca Shakura a frontmana skupiny Nirvana Kurta Cobaina, před jejich předčasným úmrtím. Vedly je k tomu údajně obavy, že mohou své fanoušky až příliš ovlivňovat.

Dne 8. prosince 1980 se Lennon stal obětí atentátu, když se vracel z autogramiády. Před branou jeho newyorského bytu ho těžce postřelil duševně nemocný Mark David Chapman, kterému se několik hodin předtím podepsal na své nové album Double Fantasy.

Chapman byl posléze označen za „šíleného fanouška“ a odsouzen na doživotí. Je uvězněn ve Státní věznici Attica poblíž Buffala ve státě New York. Podal již celkem devět žádostí o propuštění, v pravidelných dvouletých intervalech (2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016), ale všechny byly zamítnuty.

Po Lennonově smrti se vyrojila celá řada konspiračních teorií. Tato kniha například líčí vyšetřování bývalého korespondenta deníku Sunday Express Fentona Breslera, který získal utajované dokumenty FBI a CIA. Ty prý ukazují, že zatčení hvězdy kvůli užívání drog v roce 1972 mělo „neutralizovat a narušit“ jeho činnosti. Mluví také o tom, že Lennon byl v 70. letech sledován zpravodajskými agenturami.

Podle knihy se to týkalo například Lennonových antiválečných událostí nebo benefičního koncertu na propuštění vězněného aktivisty Johna Sinclaira. Potash říká, že americké zpravodajské agentury byly stále více znepokojeny Lennonem poté, co přešel od užívání drog a k aktivismu - a v době smrti byl jen jeden měsíc od udělení amerického občanství.

Potash napsal: „Tento ilustrovaný mezinárodní zájem a vliv Lennona podtrhuje, proč byl jeho levicový aktivismus hrozbou pro CIA a oligarchii.“ Nejvíce ohromujícím obviněním této knihy ale je, že Chapman mohl být vyškolen k zabíjení v Bejrútu, kde v 70. letech operovala CIA .

Spisovatel Phil Strongman, autor John Lennon: Život, časy a atentát, také přednesl myšlenku, že Chapman byl „naprogramován“ k zabíjení. Postash připomíná, že Chapman „čekal na Lennona až přijede osudné noci domů, poklekl do bojového postoje a střelil hvězdu čtyřikrát do zad ze vzdálenosti 20 stop“.

„Mohl unikl, ale místo toho vzal kabát, složil ho a vytáhl z kapsy knihu Kdo chytá v žitě,“ píše autor. V předchozím rozhovoru Breslera s poručíkem NYPD Arthura O'Connora policista uvedl, že „Chapman vypadal, že byl naprogramován".

Mluvčí CIA serveru Express.co.uk v reakci na knihu řekl, že tvrzení v knize jsou nepodložená a nezaslouží si pozornost.

Související

John Lennon

Lennonův vrah promluvil. Měl v srdci zlo a toužil po slávě

Mark David Chapman, vrah britského hudebníka Johna Lennona, letos v srpnu podvanácté žádal o podmínečné propuštění z newyorského vězení Green Haven. Komisi, která o jeho propuštění mohla rozhodnout, řekl, že v jeho srdci bylo zlo a že toužil po slávě. Nyní vím, že zabít bývalého člena Beatles bylo špatné, řekl Chapman. Komise jeho podmínečné propuštění neschválila, napsala dnes agentura AP.
John Lennon Rozhovor

Před 40 lety Chapman zastřelil Lennona. Jeho hudba mě fascinuje, ničily jej drogy, říká Svátek

ROZHOVOR – V jeho duši se usadil hluboký žal. Předseda celorepublikového klubu The Beatles Jiří Svátek vždy truchlivě prožívá datum 8. prosince, kdy Mark David Chapman zastřelil u Dakoty v New Yorku zakladatele legendárních Brouků Johna Winstona Lennona. Dnes od kytaristovy vraždy uplynulo čtyřicet let. „Přepadne mě nostalgie a vyrazím zapálit svíčku k Lennonově zdi na Malé Straně. John byl výjimečně talentovaný člověk, bohužel jej ničily drogy. Jeho hudba mě fascinuje. Dnes ho budu hrát v rádiu,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jiří Svátek.

Více souvisejících

John Lennon Mark David Chapman (vrah J. Lennona) CIA Beatles

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 16 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu

V Česku jsou bezpečnostní opatření na vánočních trzích dostatečná a bezprostřední riziko nehrozí, uvedli policisté a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v reakci na páteční útok v německém Magdeburgu. Muž tam najel autem do lidí, přičemž dva zabil a desítky jich zranil. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy