Robin Hood, Vilém Tell nebo Cid. Jen legenda, nebo opravdu existovali?

S příběhy o Robinu Hoodovi, Vilému Tellovi i Cidovi se lidé setkávají již od dětství, ať už se jedná o vyprávění, filmy či knihy, tito tři – a především právě Robin Hood – patří k nejznámějším lidovým hrdinům. Existovali však?

Robin Hood

První zmínky o Robinu Hoodovi pochází z 15. století, ačkoliv podle příběhů měl žít v době vlády krále Jana Bezzemka, na konci 12. století, ovšem žádné historické záznamy nepopisují vyvrhele se jménem Robin Hood.

Některé prvky příběhu mohou být založeny na pravdě. Proti králi Janu Bezzemkovi sice bojoval člověk urozeného původu, avšak jeho jméno bylo Fulk Fitzwarin a měl vést skupinu psanců. Nakonec se s králem usmířil, ale mezitím stihl jiný psanec, který pocházel z Yorkshiru, provést několik zločinů v jeho jméně. V roce 1225 v Yorku žil psanec, který se jmenoval Robert Hod. Je tedy možné, že se tyto dva příběhy spojily, čímž vznikla legenda o Robinu Hoodovi. Ta se pak mohla rozšířit o další charaktery, jako je Malý John či Will Scarlet.

Jiná teorie zmiňuje, že „Robin Hood“ prostě mohla být všeobecná přezdívka, kterou používali zloději, aby zatajili svá jména. Tato teorie má dvě možnosti. Zločinci si toto jméno volili na základě legendy o Robinu Hoodovi nebo bylo toto alias tak často užíváno, že při vzniku legendy bylo automatické hrdinu pojmenovat takto.

Toto je jen malá část z velkého množství možností toho, jak vznikla legenda o Robinu Hoodovi a jestli byl Robin Hood opravdovou postavou historie. Je možné, že nikdy nebude prokázáno, že Robin Hood skutečně existoval a nejedná se jen o pouhou legendu, která vznikla za užití divoké fantasie.

Vilém Tell

Vilém Tell, jinak také Wilhelm Tell, je lidový hrdina Švýcarska. V příbězích je popisován jako hrdina, který způsobil vznik současného svobodného Švýcarska. V průzkumu v roce 2004 vyšlo najevo, že 60 procent Švýcarů věří, že Vilém Tell byl opravdovou historickou postavou.

Tuto myšlenku bohužel nic nepodporuje. Tell měl sice žít ve na začátku 14. století, ale první zmínky se objevují v 15. století. Podle legend měl urazit správce Atdorfu a jeho jedinou možností jak se osvobodit bylo sestřelit jablko z hlavy svého syna. To se mu sice povedlo, ale správce ho stejně nechal zatknout, když Tell přiznal, že by ho zabil, pokud by minul a svého syna zabil. Tell při cestě do vězení utekl a zabitím správce Gesslera začal válku za národní osvobození.

Tato legenda je mezi Švýcary velice oblíbená a ti, kteří se ji snažili vyvrátit, se často se zlou potázali. V polovině 18. století Gottlieb de Haller objevil podobnost mezi příběhem Viléma Tella a dánským příběhem o králi Haraldu Modrozubovi a náčelníkovi Toko. Opilý Toko se chvástal, že dokáže sestřelit cokoliv se svým lukem a šípem. Král tedy položil jablko na hlavu Tokova syna. Toko jablko sestřelil, ale stejně jako Tell měl v oblečení schovaný další šíp. Král se tím dále nezabýval, ovšem Toko tuto urážku nehodlal jen tak přejít a po čase krále zabil, když se králův syn rozhodl svého otce sesadit. Tato myšlenka byla Švýcary odmítána a děti se o Vilému Tellovi dodnes učí jako o hrdinovi a symbolu švýcarského vlastenectví.

Cid

Cid, neboli El Cid, skutečně existoval. Za touto přezdívkou se skrýval Rodrigo Díaz de Vívar, který se narodil přibližně kolem roku 1040 a zemřel v roce 1099. Byl to kastilský rytíř, který bojoval ve službách kastilského krále Alfonsa V. Královy služby i Španělsko opustil a vstoupil do služeb Emíra ze Zaragozy. S ním bojoval proti aragonskému králi, ale nikdy neučinil nic proti zájmům kastilského království.

Byl přezdívaný El Cid či také El Cid Campeador. Přezdívka El Cid vychází z arabského al-sīd, což znamená pán či velitel. Přízvisko El Campeador, mistr válečných umění, pak pochází od křesťanských obdivovatelů. Proslavil ho epos Píseň o Cidovi.

V roce 1075 se oženil s příbuznou krále Alfonsa jménem Jimena Díaz, s tou měl dvě dcery a jednoho syna. Jejich dcery Cristina a María se obě vdaly do královských rodin. Jejich syn Diego Rodríguez zemřel v bitve u Consuegry v roce 1097. Díky sňatku s Jimenou a pozdějším sňatkům jejich dcer se Cid stal součástí královského rodu a je předkem velkého množství evropských monarchů, mezi nimi i současného španělského krále.

Související

Velký Blaník (zdroj: Dr. Ivan Rozkošný)

Záhada kolem bájného hradu na hoře Blaník. Podle pověsti tu dřímají rytíři

Pověst o blanických rytířích dřímajících v posvátné hoře, kteří v čele se sv. Václavem přijedou na pomoc české zemi, až jí bude nejhůř, zná snad každý. Zájemci o turistiku si vzpomenou i na místní nejmenší CHKO v České republice, případně rozhlednu na vrcholu Velkého Blaníku. Málo kdo už ovšem zná záhadu blanického hradu, jehož lokalizaci se dodnes věrohodně nepodařilo určit.
Templštejn

Hrad Templštejn dodnes údajně skrývá podklad řádu templářů

Templštejn je zřícenina středověkého hradu nedaleko obce Jamolice u Moravského Krumlova. Jedná se jeden z mála hradů založený na Moravě řádem templářů. Jako mnoho jiných hradů skrývá údajně i Templštejn poklad. Podoba místního pokladu však může kdekoho překvapit.

Více souvisejících

legenda historie robin hood Literatura knihy

Aktuálně se děje

včera

Vladimir Putin

Jednání Putina s Witkoffem trvalo tři hodiny. Podle Kremlu bylo konstruktivní

Setkání ruského prezidenta Vladimira Putina s americkým podnikatelem a prostředníkem Stevem Witkoffem, které v Moskvě trvalo tři hodiny, bylo podle prezidentského poradce Jurije Ušakova „konstruktivní“. Kromě samotného prezidenta a Witkoffa se schůzky zúčastnili i šéf Ruského fondu národního bohatství Kirill Dmitrijev a Ušakov sám.

včera

Kometa Brno porazila Dynamo Pardubice 4:2

Kometa zvládla klíčový duel v Pardubicích, po výhře 4:2 je krok od titulu

Páté finále play-off hokejové extraligy přineslo pořádné drama, které nakonec lépe zvládli hráči Komety Brno. V pardubické enteria areně vyhráli 4:2, a ve finálové sérii proti Dynamu vedou 3:2 na zápasy. Přestože domácí ve třetí třetině mohutně dotahovali, brněnský celek si vítězství zkušeně pohlídal a v poslední sekundě zpečetil výhru gólem do prázdné brány. Kometa je tak jedinou výhru od zisku mistrovského titulu.

včera

včera

včera

Sergej Lavrov

Jsme ochotni uzavřít dohodu o ukončení války, prohlásil Lavrov

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že Moskva je stále ochotná uzavřít dohodu, která by ukončila válku na Ukrajině — navzdory čtvrtečnímu ničivému leteckému útoku na Kyjev, při němž zahynulo nejméně 12 lidí a dalších více než 70 bylo zraněno.

včera

včera

Donald Trump

Krym zůstane Rusku, Zelenskyj to chápe, prohlásil Trump, zatímco Witkoff jedná s Putinem

Ruský prezident Vladimir Putin se v pátek setkal v Kremlu s americkým podnikatelem a vyslancem prezidenta Donalda Trumpa Steveem Witkoffem. Informaci potvrdil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Jednání se podle státní agentury TASS zúčastnili i prezidentův poradce pro zahraniční politiku Jurij Ušakov a investiční zmocněnec Kirill Dmitrijev, který se s Witkoffem setkal již dříve v tomto měsíci.

včera

včera

Bachmut je Ukrajina.

USA předložily konečný návrh mírové dohody. Kyjev a Evropa s ním nesouhlasí, zveřejnily vlastní

Agentura Reuters dnes přinesla informace o důvěrném dokumentu, který má představovat „konečný návrh“ mírové dohody mezi Ruskem a Ukrajinou, jak jej Spojené státy nabídly oběma stranám. Obsah dokumentu odhaluje širokou škálu návrhů na ukončení války, především prostřednictvím okamžitého příměří, nových bezpečnostních garancí a komplexního politicko-teritoriálního uspořádání. 

včera

včera

Dovoz a vývoz zboží

Trumpových 15 vyvolených? Švýcaři prozradili, jak budou USA postupovat v řešení cel

Spojené státy plánují vést privilegovaná jednání o nových amerických clech se skupinou 15 zemí, mezi nimiž se nachází i Švýcarsko. Uvedla to švýcarská prezidentka Karin Keller-Sutter v rozhovoru pro veřejnoprávní televizi SRF s tím, že po návštěvě Washingtonu a setkání s americkým ministrem financí Scottem Bessentem je s průběhem jednání spokojená.

včera

včera

včera

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Papež František porušil tradici. Proč nebude pohřben ve Vatikánu?

Papež František, který zemřel na Velikonoční pondělí, se rozhodl porušit více než stoletou tradici a nebude pohřben ve Vatikánu, jak bývá u papežů obvyklé. Místo toho bude spočinout v bazilice Santa Maria Maggiore (Panny Marie Větší), která se nachází v centru Říma, několik kilometrů od Vatikánu.

včera

Dovoz a vývoz zboží

Čína v tichosti zrušila odvetná cla ve výši 125 % na některé zboží z USA

Čína zřejmě tiše zrušila odvetná cla ve výši 125 % na určité druhy polovodičů vyrobených ve Spojených státech, informovaly tři dovozní agentury působící v technologickém centru Šen-čen. Opatření, které dosud nebylo oficiálně oznámeno, se podle nich týká integrovaných obvodů – tedy mikročipů či polovodičů.

včera

Donald Trump

Trump přiznává, že je z chování Ruska nešťastný

Americký prezident Donald Trump se ostře vyjádřil k smrtícím ruským útokům na Kyjev, při nichž přišlo o život nejméně 12 lidí a dalších 90 bylo zraněno. Přestože útok označil za „zbytečný“ a vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina, aby přestal, zatím neuvedl, zda USA zvažují jakékoliv konkrétní kroky proti Moskvě.

včera

včera

Aktualizováno 24. dubna 2025 23:17

Protivládní protesty v Bratislavě (24.4.2025) Prohlédněte si galerii

"Ne ruskému právu." Lidé po celém Slovensku protestují proti kontroverzní novele inspirované Moskvou

Ve čtvrtek večer se v několika slovenských městech i v zahraničí konají protestní shromáždění pod názvem Slovensko je Európa. Demonstrace se zaměřují zejména na odpor proti novele zákona o neziskových organizacích, kterou nedávno schválil slovenský parlament. Podle organizátorů tento zákon ohrožuje svobodu občanské společnosti a přibližuje Slovensko k autoritářskému modelu správy státu.

24. dubna 2025 22:02

Lidé už dostávají klíčové informace k dani z nemovitostí. Lhůta je v červnu

Blíží se lhůta pro úhradu daně z nemovitosti. Finanční správa v tuto chvíli začala s rozesíláním informací o výši daně, informoval úřad ve středu na webových stránkách. Poplatníci by měli částku znát nejpozději na konci května. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy