Robin Hood, Vilém Tell nebo Cid. Jen legenda, nebo opravdu existovali?

S příběhy o Robinu Hoodovi, Vilému Tellovi i Cidovi se lidé setkávají již od dětství, ať už se jedná o vyprávění, filmy či knihy, tito tři – a především právě Robin Hood – patří k nejznámějším lidovým hrdinům. Existovali však?

Robin Hood

První zmínky o Robinu Hoodovi pochází z 15. století, ačkoliv podle příběhů měl žít v době vlády krále Jana Bezzemka, na konci 12. století, ovšem žádné historické záznamy nepopisují vyvrhele se jménem Robin Hood.

Některé prvky příběhu mohou být založeny na pravdě. Proti králi Janu Bezzemkovi sice bojoval člověk urozeného původu, avšak jeho jméno bylo Fulk Fitzwarin a měl vést skupinu psanců. Nakonec se s králem usmířil, ale mezitím stihl jiný psanec, který pocházel z Yorkshiru, provést několik zločinů v jeho jméně. V roce 1225 v Yorku žil psanec, který se jmenoval Robert Hod. Je tedy možné, že se tyto dva příběhy spojily, čímž vznikla legenda o Robinu Hoodovi. Ta se pak mohla rozšířit o další charaktery, jako je Malý John či Will Scarlet.

Jiná teorie zmiňuje, že „Robin Hood“ prostě mohla být všeobecná přezdívka, kterou používali zloději, aby zatajili svá jména. Tato teorie má dvě možnosti. Zločinci si toto jméno volili na základě legendy o Robinu Hoodovi nebo bylo toto alias tak často užíváno, že při vzniku legendy bylo automatické hrdinu pojmenovat takto.

Toto je jen malá část z velkého množství možností toho, jak vznikla legenda o Robinu Hoodovi a jestli byl Robin Hood opravdovou postavou historie. Je možné, že nikdy nebude prokázáno, že Robin Hood skutečně existoval a nejedná se jen o pouhou legendu, která vznikla za užití divoké fantasie.

Vilém Tell

Vilém Tell, jinak také Wilhelm Tell, je lidový hrdina Švýcarska. V příbězích je popisován jako hrdina, který způsobil vznik současného svobodného Švýcarska. V průzkumu v roce 2004 vyšlo najevo, že 60 procent Švýcarů věří, že Vilém Tell byl opravdovou historickou postavou.

Tuto myšlenku bohužel nic nepodporuje. Tell měl sice žít ve na začátku 14. století, ale první zmínky se objevují v 15. století. Podle legend měl urazit správce Atdorfu a jeho jedinou možností jak se osvobodit bylo sestřelit jablko z hlavy svého syna. To se mu sice povedlo, ale správce ho stejně nechal zatknout, když Tell přiznal, že by ho zabil, pokud by minul a svého syna zabil. Tell při cestě do vězení utekl a zabitím správce Gesslera začal válku za národní osvobození.

Tato legenda je mezi Švýcary velice oblíbená a ti, kteří se ji snažili vyvrátit, se často se zlou potázali. V polovině 18. století Gottlieb de Haller objevil podobnost mezi příběhem Viléma Tella a dánským příběhem o králi Haraldu Modrozubovi a náčelníkovi Toko. Opilý Toko se chvástal, že dokáže sestřelit cokoliv se svým lukem a šípem. Král tedy položil jablko na hlavu Tokova syna. Toko jablko sestřelil, ale stejně jako Tell měl v oblečení schovaný další šíp. Král se tím dále nezabýval, ovšem Toko tuto urážku nehodlal jen tak přejít a po čase krále zabil, když se králův syn rozhodl svého otce sesadit. Tato myšlenka byla Švýcary odmítána a děti se o Vilému Tellovi dodnes učí jako o hrdinovi a symbolu švýcarského vlastenectví.

Cid

Cid, neboli El Cid, skutečně existoval. Za touto přezdívkou se skrýval Rodrigo Díaz de Vívar, který se narodil přibližně kolem roku 1040 a zemřel v roce 1099. Byl to kastilský rytíř, který bojoval ve službách kastilského krále Alfonsa V. Královy služby i Španělsko opustil a vstoupil do služeb Emíra ze Zaragozy. S ním bojoval proti aragonskému králi, ale nikdy neučinil nic proti zájmům kastilského království.

Byl přezdívaný El Cid či také El Cid Campeador. Přezdívka El Cid vychází z arabského al-sīd, což znamená pán či velitel. Přízvisko El Campeador, mistr válečných umění, pak pochází od křesťanských obdivovatelů. Proslavil ho epos Píseň o Cidovi.

V roce 1075 se oženil s příbuznou krále Alfonsa jménem Jimena Díaz, s tou měl dvě dcery a jednoho syna. Jejich dcery Cristina a María se obě vdaly do královských rodin. Jejich syn Diego Rodríguez zemřel v bitve u Consuegry v roce 1097. Díky sňatku s Jimenou a pozdějším sňatkům jejich dcer se Cid stal součástí královského rodu a je předkem velkého množství evropských monarchů, mezi nimi i současného španělského krále.

Související

Velký Blaník (zdroj: Dr. Ivan Rozkošný)

Záhada kolem bájného hradu na hoře Blaník. Podle pověsti tu dřímají rytíři

Pověst o blanických rytířích dřímajících v posvátné hoře, kteří v čele se sv. Václavem přijedou na pomoc české zemi, až jí bude nejhůř, zná snad každý. Zájemci o turistiku si vzpomenou i na místní nejmenší CHKO v České republice, případně rozhlednu na vrcholu Velkého Blaníku. Málo kdo už ovšem zná záhadu blanického hradu, jehož lokalizaci se dodnes věrohodně nepodařilo určit.
Templštejn

Hrad Templštejn dodnes údajně skrývá podklad řádu templářů

Templštejn je zřícenina středověkého hradu nedaleko obce Jamolice u Moravského Krumlova. Jedná se jeden z mála hradů založený na Moravě řádem templářů. Jako mnoho jiných hradů skrývá údajně i Templštejn poklad. Podoba místního pokladu však může kdekoho překvapit.

Více souvisejících

legenda historie robin hood Literatura knihy

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Policie zasahuje kvůli hlášené střelbě na ZČU v Plzni. (4.12.2024)

Policie zasahovala na univerzitě v Plzni. Útok se nepotvrdil

Policie ve středu od pozdního odpoledne zasahovala v areálu Západočeské univerzity v Plzni na základě oznámení o údajných výstřelech. Opatření na místě bylo ukončeno kolem půl deváté večer. Nikdo nebyl zraněn, z univerzitních budov bylo evakuováno zhruba tisíc lidí. 

včera

Petr Fiala

Schválený rozpočet jako nástroj destrukce. Babiš kritizoval, Fiala ostře reagoval

Sněmovnou schválený rozpočet pro příští rok, během kterého může dojít na střídání stráží ve Strakově akademii, se stal ve středu předmětem výměny názorů mezi premiérem Petrem Fialou  (ODS) a jeho předchůdcem Andrejem Babišem (ANO). Osud zákona přitom ještě není zpečetěn. Prezident Petr Pavel naznačil, že k návrhu rozpočtu má své poznámky. 

včera

Vláda ČR

Česko bude mít další národní park, rozhodla vláda. Řešila i výpadek dodávek ropy

Česká republika by měla mít pátý národní park – národní park Křivoklátsko. S jeho zřízením počítá návrh novely zákona o ochraně přírody a krajiny, který ve středu projednala a schválila vláda. Rozhodla také o vymezení nové ptačí oblasti Západní Krušné hory, schválila parametry podpory odstraňování škod, které způsobily povodně na státním vodohospodářském majetku, a rozhodla o možném uvolnění zásob ropy ze státních hmotných rezerv na případné vykrytí výpadku dodávek z ropovodu Družba.

včera

Adventní věnec, ilustrační fotografie.

Svatá Barbora a tradice adventního času

Adventní období zahrnuje několik dnů, na které připadají památky světců. S nimi si pak naši předci spojovali některé zvyky nebo třeba pranostiky. K nejoblíbenějším světicím patřila svatá Barbora, jejíž svátek je čtvrtého prosincového dne. Jaké tradice se váží ke svaté Barboře?

včera

včera

včera

Recep Tayyip Erdogan

Pádem Aleppa to nekončí. Erdogan rozehrál v Sýrii nebezpečnou hru, o hlavu Asada mu ale nejde

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan se aktuálně pouští do riskantní geopolitické hry v Sýrii, která by mohla mít dalekosáhlé důsledky pro celý region. Pád Aleppa, který ovládla koalice vedená islamistickou skupinou Hayat Tahrir al-Šám (HTS), znovu rozdmýchal dlouhotrvající syrskou občanskou válku a výrazně oslabil syrského prezidenta Bašára Asada i jeho klíčové spojence – Írán a Rusko.

včera

včera

včera

Tucker Carlson

Ukrajina nás přibližuje jaderné válce víc než Kuba, tvrdí Putinův propagandista. Historik vysvětlil, jak to skutečně je

Tucker Carlson, známý americký konzervativní komentátor, se znovu objevuje v Rusku, tentokrát kvůli rozhovoru s ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Carlson tvrdí, že americké zapojení do konfliktu na Ukrajině nás přibližuje k jaderné válce více než kdykoli předtím, dokonce i více než během kubánské raketové krize. Na jeho odvážná prohlášení reagoval historik Sergey Radchenko, který se specializuje na sovětskou studenou válku a psychologii jaderného vyjednávání.

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Podřezal si ICC pod sebou větev? Zatykač na Netanjahua nemá v historii obdoby

Mezinárodní trestní soud (ICC) čelí v posledních měsících nebývalému oslabení své autority. Rozhodnutí soudu vydat zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, jeho bývalého ministra obrany Yoava Gallanta a vysokého představitele Hamásu vyvolalo kontroverze a otázky o spravedlivém uplatňování mezinárodního práva.

včera

Jun Sok-jol

Jun Sok-jol dal v sázku jihokorejskou demokracii potřísněnou krví. Ta ho zřejmě přežije

Jihokorejský prezident Jun Sok-jol vyhlášením stanného práva ohrozil křehkou demokracii, která v zemi existuje. Historický vývoj jihokorejského režimu od konce Korejské války v roce 1953 se nese ve jménu autoritářství, vojenských převratů a studentských protestů. Snaha o ukončení násilností a diktatur vedla k tomu, že se Jihokorejcům podařilo vybudovat zemi fungující na principu právního státu a občanských svobod – což Jun Sok-jol v úterý bezprostředně ohrozil.

včera

včera

Jižní Korea, ilustrační foto

Rána geopolitické stabilitě. Noc politického chaosu v Jižní Koreji sleduje Rusko, Čína i KLDR

Noc politického chaosu v Jižní Koreji způsobila podle CNN otřesy u jednoho z klíčových demokratických spojenců Spojených států. Prezident Jun Sok-jol nečekaně vyhlásil stanné právo, které bylo po silném odporu během několika hodin zrušeno. Tento krok, který Jun označil za nezbytný k ochraně země před „protistátními silami“, vyvolal protesty, výzvy k rezignaci a znepokojení v USA i mezi regionálními hráči, jako je Čína, Rusko a Severní Korea.

včera

Jun Sok-jol

Nejskloňovanější jméno týdne. Kdo je Jun Sok-jol?

Jun Sok-jol, celým jménem Yoon Suk-yeol, je jednou z nejvýznamnějších postav současné jihokorejské politiky. Tento právník a politik, narozený 18. prosince 1960 ve městě Soul, se v roce 2022 stal prezidentem Jižní Koreje. Jeho kariéra, názory i rozhodnutí však vyvolávají jak obdiv, tak kontroverze.

včera

včera

Zimní mrazy, ilustrační foto

Počasí o víkendu nebude tak teplé, jak se čekalo. Naopak

Ačkoliv původně meteorologové z ČHMÚ.cz předpovídali na nadcházející neděli teploty místy až kolem 10 stupňů, aktualizovaná předpověď ukazuje, že takové teplo nebude. Teploty sice v sobotu vyrostou až k osmi stupňům, v neděli se ale citelně ochladí.

3. prosince 2024 21:51

Jun Sok-jol

Prezident Jižní Koreje Sok-jol zrušil stanné právo

Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol oznámil, že na základě hlasování parlamentu zruší vyhlášené stanné právo. Rozhodnutí přišlo po jednomyslném odmítnutí tohoto kroku Národním shromážděním, které hlasovalo v poměru 190:0 proti dekretu, uvedl server CNN.

3. prosince 2024 21:03

Krize v Jižní Koreji se stupňuje. Parlament stanné právo zrušil, na Sok-jola tlačí i vlastní strana

Politická krize v Jižní Koreji se prohlubuje. prezident Jun Suk-jol čelí nejen silnému odporu opozice, ale i tlaku z vlastní strany, aby stáhl své rozhodnutí o vyhlášení stanného práva. Vládnoucí strana People’s Power Party (PPP) se během mimořádného zasedání usnesla, že prezident by měl respektovat rozhodnutí parlamentu, který stanné právo označil za neplatné, a okamžitě jej zrušit. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy