S požáry v Portugalsku bojuje už 2000 hasičů, počet obětí zřejmě vzroste

Lisabon - S lesními požáry ve středním Portugalsku zápolí už 2000 hasičů, včera jich bylo 1700. Nejhorší je situace asi 50 kilometrů jihovýchodně od univerzitního města Coimbra. O víkendu si plameny vyžádaly nejméně 62 obětí a 62 zraněných. V zemi byl vyhlášen třídenní smutek.

Oheň propukl v sobotu v 15:00 místního času (16:00 SELČ) kolem obce Pedrógão Grande. Většina obětí zemřela při pokusu z oblasti Pedrógão Grande uniknout autem.

Na místě tohoto největšího požáru zasahuje přes 1000 hasičů. Do lokality mají během dneška dorazit posily, včetně dalších protipožárních letounů ze Španělska, Francie a Itálie.

Mezi zraněnými je pět lidí ve vážném stavu, jedno dítě a čtyři hasiči. Úřady sdělily, že ve vesnicích, které plameny odřízly o světa, by mohli být nalezeni další mrtví.

Sdružení na ochranu životního prostředí Quercus dnes vydalo prohlášení, v němž vinu za požáry svaluje na "chyby v řízení lesního hospodářství a špatná politická rozhodnutí" vlády v posledních desetiletích. Kritické články otiskla i portugalská média.

Sdružení Quercus kritizovalo úřady, že dovolily vysázení obrovského množství eukalyptů, což je výnosná rostlina používaná především v dřevozpracujícím průmyslu, která ale také usnadňuje šíření požárů. Sdružení Quercus rovněž úřady viní, že nepodnikly opatření, která by lépe koordinovala požární prevenci.

Záchranné služby čelí kritice, že neuzavřely silnici, kde v sobotu večer zemřelo 47 lidí, kteří prchali z postižených obcí a plameny je uvěznily v jejich automobilech. "Co v sobotu selhalo? Všechno, tak jak to selhávalo po desetiletí," konstatoval titulek dnešního vydání listu Público, který v článku poukazuje na podobné nedostatky jako sdružení Quercus.

Související

Více souvisejících

Požáry v Portugalsku portugalsko

Aktuálně se děje

před 10 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 1 hodinou

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy