Londýn – Britské královské námořnictvo spustilo na svou první pokusnou plavbu dosud největší a nejpokročilejší britské válečné plavidlo, letadlovou loď HMS Queen Elizabeth. Nová loď má být chloubou Británie, přesto zdaleka není dokonalá. Podle britských médií totiž jsou totiž počítače v lodi vybaveny zastaralým systémem náchylným k hacknutí.
Loď o výtlaku 65.000 tun je 280 metrů dlouhá a urazí 800 kilometrů za den. Až bude po asi dvouletých testech na moři plně sloužit, může na ní působit 1000členná posádka. Loď, jejíž budování trvalo osm let, pojme 40 letadel. Britská vláda podle BBC utratila za výstavbu HMS Queen Elizabetha její sesterské lodi HMS Prince of Wales více než šest miliard liber (asi 179 miliard Kč).
Podle listu The Telegraph je ale háček v tom, že na monitorech v řídící místnosti lodi běží operační „systém Microsoft Windows XP - copyright 1985 až 2001“. Připomíná také, že právě tento systém se ukázal jako náchylný při útoku počítačového ransomwaru WannaCry. Při útoku, ke kterému došlo v květnu, bylo zasaženo 300 tisíc počítačů ve 150 zemích světa.
Windows XP již není společností Microsoft podporován, což znamená, že nebude možné stahovat aktualizace na ochranu uživatelů před novými typy kybernetických hacků, píše deník. Právě kvůli WannaCry přitom Microsoft porušil svá vlastní pravidla a vydal tři roky po ukončení podpory Windows XP bezpečnostní záplatu právě pro tento operační systém.
Experti ale varují, že právě kvůli Windows XP by mohla být loď HMS Queen Elizabeth zranitelná vůči kybernetickým útokům. „Pokud byly pro provozní využití zvoleny XP, je to velmi riskantní,“ uvedl pro The Times profesor výpočetní techniky na University of Surrey Alan Woodward. „Proč byste dávali zastaralý systém do nové lodi, která má životnost několik desetiletí?“
Zdroj z ministerstva obrany novinám řekl, že část hardwaru a softwaru na palubě „by byla dobrá v roce 2004“, kdy byla loď navržena, „ale nyní se zdá být poněkud zastaralá“. Dodal ale, že HMS Queen Elizabeth má během deseti let projít „počítačovou přestavbou“. A vyšší důstojníci tvrdí, že na palubě budou počítačoví specialisté, kteří budou takovým útokům bránit.
Mark Deller, velitel na zaoceánské lodi Queen Elizabeth, uvedl pro The Guardian, že loď je dobře navržena a že bylo zajištěno, aby byla méně náchylná ke kyberútokům než většina ostatních plavidel.
Britské námořnictvo se podle The Telegraph také připravuje na to, že vypuštění lodě na vodu přiláká „ruské koordinované špionážní úsilí, při kterém se ponorky, lodě i letadla budou snažit se na novou britskou vlajkovou loď podívat“. Deník v té souvislosti připomíná, že britský ministr obrany Michael Fallon se nedávno vysmál Kremlu a řekl, že „Rusko bude Británii novou vlajkovou loď závidět“. Ruskou letadlovou loď Admirál Kuzněcov pak označil za „rozpadlou“.
Proč je nejmodernější válečná loď vybavena systémem Windows XP?
Nákup plavidla se uskutečnil před více než deseti lety, kdy byl systém XP široce využíván. Navzdory věku se XP stále v mnoha průmyslových systémech používá, protože zařízení navržená tak, aby s ním byla kompatibilní, nemuselo být možné aktualizovat na novější systémy společnosti Microsoft. Mluví se o tom, že i britské jaderné ponorky stále běží na XP.
Proč je to riskantní?
Systém Windows XP již oficiálně není společností Microsoft podporován a proto k němu nevychází aktualizace, což znamená, že nově objevené bezpečnostní nedostatky, které by mohly hackerům umožnit přístup k souborům systému nebo umožnit převzetí počítačů, nejsou opravovány. Společnost Microsoft však vydala v posledních měsících dvě opravy XP.
Mohou být počítače na válečné lodi hacknuty?
Počítače nemohou být nabourány jen tak - k útoku je třeba se k nim nějakým způsobem dostat, většinou prostřednictvím připojení k internetu. Není jasné, jakou síť HMS Queen Elizabeth využívá - stroje pravděpodobně mají „vzduchové mezery", které je chrání před vnějšími útoky. Samozřejmě by k nim člověk mohl získat fyzický přístup - íránské jaderné elektrárny se systémem XP byly infikovány USB disky. Nicméně, špión na palubě válečné lodi může znamenat větší problémy než počítačový hack, dodává deník.
Související
Na lodi britského námořnictva Queen Elizabeth je 100 nakažených
Útok v Sýrii odhalil nepříjemnou pravdu? Hráli jsme druhé housle, naše letectvo a námořnictvo zaostává, zlobí se Britové
HMS Queen Elizabeth , Velká Británie , windows
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek