HMS Queen Elizabeth: Britská chlouba používá zastaralé Windows XP, experti se obávají kyberútoku

Londýn – Britské královské námořnictvo spustilo na svou první pokusnou plavbu dosud největší a nejpokročilejší britské válečné plavidlo, letadlovou loď HMS Queen Elizabeth. Nová loď má být chloubou Británie, přesto zdaleka není dokonalá. Podle britských médií totiž jsou totiž počítače v lodi vybaveny zastaralým systémem náchylným k hacknutí.

Loď o výtlaku 65.000 tun je 280 metrů dlouhá a urazí 800 kilometrů za den. Až bude po asi dvouletých testech na moři plně sloužit, může na ní působit 1000členná posádka. Loď, jejíž budování trvalo osm let, pojme 40 letadel. Britská vláda podle BBC utratila za výstavbu HMS Queen Elizabetha její sesterské lodi HMS Prince of Wales více než šest miliard liber (asi 179 miliard Kč).

Podle listu The Telegraph je ale háček v tom, že na monitorech v řídící místnosti lodi běží operační „systém Microsoft Windows XP - copyright 1985 až 2001“. Připomíná také, že právě tento systém se ukázal jako náchylný při útoku počítačového ransomwaru WannaCry. Při útoku, ke kterému došlo v květnu, bylo zasaženo 300 tisíc počítačů ve 150 zemích světa.

Windows XP již není společností Microsoft podporován, což znamená, že nebude možné stahovat aktualizace na ochranu uživatelů před novými typy kybernetických hacků, píše deník. Právě kvůli WannaCry přitom Microsoft porušil svá vlastní pravidla a vydal tři roky po ukončení podpory Windows XP bezpečnostní záplatu právě pro tento operační systém.

Experti ale varují, že právě kvůli Windows XP by mohla být loď HMS Queen Elizabeth zranitelná vůči kybernetickým útokům. „Pokud byly pro provozní využití zvoleny XP, je to velmi riskantní,“ uvedl pro The Times profesor výpočetní techniky na University of Surrey Alan Woodward. „Proč byste dávali zastaralý systém do nové lodi, která má životnost několik desetiletí?“

Zdroj z ministerstva obrany novinám řekl, že část hardwaru a softwaru na palubě „by byla dobrá v roce 2004“, kdy byla loď navržena, „ale nyní se zdá být poněkud zastaralá“. Dodal ale, že HMS Queen Elizabeth má během deseti let projít „počítačovou přestavbou“. A vyšší důstojníci tvrdí, že na palubě budou počítačoví specialisté, kteří budou takovým útokům bránit.

Mark Deller, velitel na zaoceánské lodi Queen Elizabeth, uvedl pro The Guardian, že loď je dobře navržena a že bylo zajištěno, aby byla méně náchylná ke kyberútokům než většina ostatních plavidel.

Britské námořnictvo se podle The Telegraph také připravuje na to, že vypuštění lodě na vodu přiláká „ruské koordinované špionážní úsilí, při kterém se ponorky, lodě i letadla budou snažit se na novou britskou vlajkovou loď podívat“. Deník v té souvislosti připomíná, že britský ministr obrany Michael Fallon se nedávno vysmál Kremlu a řekl, že „Rusko bude Británii novou vlajkovou loď závidět“. Ruskou letadlovou loď Admirál Kuzněcov pak označil za „rozpadlou“.

Proč je nejmodernější válečná loď vybavena systémem Windows XP?

Nákup plavidla se uskutečnil před více než deseti lety, kdy byl systém XP široce využíván. Navzdory věku se XP stále v mnoha průmyslových systémech používá, protože zařízení navržená tak, aby s ním byla kompatibilní, nemuselo být možné aktualizovat na novější systémy společnosti Microsoft. Mluví se o tom, že i britské jaderné ponorky stále běží na XP.

Proč je to riskantní?

Systém Windows XP již oficiálně není společností Microsoft podporován a proto k němu nevychází aktualizace, což znamená, že nově objevené bezpečnostní nedostatky, které by mohly hackerům umožnit přístup k souborům systému nebo umožnit převzetí počítačů, nejsou opravovány. Společnost Microsoft však vydala v posledních měsících dvě opravy XP.

Mohou být počítače na válečné lodi hacknuty?

Počítače nemohou být nabourány jen tak - k útoku je třeba se k nim nějakým způsobem dostat, většinou prostřednictvím připojení k internetu. Není jasné, jakou síť HMS Queen Elizabeth využívá - stroje pravděpodobně mají „vzduchové mezery", které je chrání před vnějšími útoky. Samozřejmě by k nim člověk mohl získat fyzický přístup - íránské jaderné elektrárny se systémem XP byly infikovány USB disky. Nicméně, špión na palubě válečné lodi může znamenat větší problémy než počítačový hack, dodává deník.

Související

HMS Queen Elizabeth

Na lodi britského námořnictva Queen Elizabeth je 100 nakažených

Na palubě vlajkové lodi britského námořnictva Queen Elizabeth onemocněla stovka námořníků covidem-19, několik případů se vyskytlo i na dalších plavidlech ve flotile, která loď doprovází. Na palubě lodi Queen Elizabeth slouží asi 3700 lidí. Podle ministra obrany Bena Wallace byla celá posádka očkována dvěma dávkami a situace je pod kontrolou, napsal dnes server BBC News.

Více souvisejících

HMS Queen Elizabeth Velká Británie windows

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Dopravní nehoda na Pražském okruhu

Hromadná nehoda zablokovala Pražský okruh. Stojí i dálnice D1

Jedna osoba zemřela a další byla těžce zraněna při vážné dopravní nehodě, která se odehrála ve čtvrtek odpoledne na 77. kilometru dálnice D0 u Modletic na Pražském okruhu. Na místě se srazila dvě osobní a dvě nákladní vozidla. Provoz ve směru na D1 byl okamžitě zastaven, na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému včetně letecké záchranné služby.

včera

Česká televize, ilustrační foto

Češi si připlatí. Koncesionářské poplatky vzrostou ještě letos, schválil Senát

Senát Parlamentu České republiky schválil novelu zákona, která přináší zásadní změny v oblasti televizních a rozhlasových poplatků. Tyto poplatky se podle nových pravidel zvýší a rozšíří se i okruh občanů, kteří je budou muset platit. Novelu nyní dostane k podpisu prezident republiky a pokud ji podepíše, začnou změny platit už od května.

včera

včera

Vlastimil Válek

Černochové se vymstila její sóĺo akce. Pohádala se s Válkem

Nečekané ráno zažili členové vlády ve středu, kdy ministryně obrany Jana Černochová (ODS) na tiskové konferenci těsně před zasedáním kabinetu oznámila, že chce, aby vojáci dostali od léta přidáno nejméně 8300 korun měsíčně. Její krok zaskočil všechny kolegy a rozpoutal ostrou hádku na půdě vlády, která vyústila v odchod ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) z jednání.

včera

včera

Elon Musk

Muska trápí problém, kvůli kterému nemůže spát. Vyřešit se ho snaží s těmi nejnepravděpodobnějšími spojenci

U večeře, kde se podávají těstovinové saláty a děti pobíhají mezi stoly, se ozývá otázka: „Má tu někdo víc než sedm dětí?“ Většina konferencí by takovou poznámku považovala za nepatřičnou, ale na NatalConu, setkání příznivců pronatalismu, jde o klíčové téma – porodnost. A právě to je podle účastníků jeden z největších problémů současné civilizace.

včera

umělá inteligence (AI)

Umělá inteligence se stává vážným problémem pro celý svět. Jen jinak, než si lidé myslí

Když se hovoří o hrozbě v podobě umělé inteligence, většina lidí si pravděpodobně vybaví scény ze science fiction filmů, kde roboti ovládli svět. Globální rozmach technologií umělé inteligence ale skýtá i jiné nebezpečí, do konce dekády totiž povede k obrovskému nárůstu spotřeby energie, která se přiblíží úrovni současné spotřeby celého Japonska. Vyplývá to ze zprávy Mezinárodní energetické agentury (IEA), podle níž bude jen zhruba polovina této energie pocházet z obnovitelných zdrojů.

včera

Evropská unie

EU pozastavuje odvetná cla vůči USA

Evropská unie oficiálně oznámila, že na 90 dní pozastavuje zavedení plánovaných odvetných cel vůči Spojeným státům, které měly reagovat na americká cla na dovoz oceli, hliníku a automobilů. Reaguje tím na včerejší překvapivé rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa odložit zavedení tzv. recipročních cel rovněž o 90 dní.

včera

Zadržený čínský občan

Číňané nejsou ten největší problém. Ten leží ve způsobu, jakým ruská armáda rekrutuje lidi

Ukrajinská armáda před několika dny oznámila, že zajala dva čínské občany bojující na straně ruské armády. Z války na Ukrajině se tak stále zřetelněji stává konflikt s globálním přesahem – a se stále větším počtem padlých, kteří nemají ani ruský, ani ukrajinský pas. Zatímco Rusko verbuje zahraniční bojovníky prostřednictvím slibů, klamání a někdy i donucení, Ukrajina sází na dobrovolnickou legii a transparentní výcvik. Motivace, status i rizika těchto zahraničních účastníků se ale zásadně liší.

včera

včera

Ilustrační foto

Trump tlačí svět na pokraj recese. Lze ji ještě odvrátit?

Světová ekonomika se ocitla v kritickém bodě. Jakmile Spojené státy pod vedením Donalda Trumpa zahájily novou vlnu obchodních válek, hrozí nejen propad mezinárodního obchodu, ale i zhroucení důvěry investorů a prudký pokles spotřebitelských výdajů.

včera

včera

Ilustrační foto

Čína schválila stavbu projektu, který nemá na světě obdoby. Největší elektrárna na Zemi zbytek Asie děsí

Čína nedávno schválila výstavbu největší vodní přehrady světa na řece Yarlung Tsangpo v Tibetu. Jakmile bude plně dokončena, stane se největší elektrárnou na planetě s obrovským náskokem před současnými rekordmany. Tento ambiciózní projekt však vyvolává značné obavy – nejen kvůli možnému vysídlení obyvatel a ekologickým důsledkům, ale zejména kvůli dopadům na země ležící níže po proudu, konkrétně Indii a Bangladéš, kde je řeka známá jako Brahmaputra.

včera

Paul Salem

Jednání USA a Íránu startují. USA a Izrael mohou odstartoval válku, varuje Salem

Americký prezident Donald Trump oznámil zahájení nového kola jednání mezi Spojenými státy a Íránem, které odstartuje v sobotu a bude se týkat citlivého tématu – íránského jaderného programu. Přestože jde o důležitý diplomatický krok, vyhlídky na skutečný průlom zůstávají podle odborníků mizivé. Paul Salem z Middle East Institute pro EuroZprávy.cz varoval, že pokud dialog selže, mohou Spojené státy společně s Izraelem dojít k závěru, že jedinou cestou, jak přimět Írán k návratu k jednání, je vojenský zásah.

včera

včera

Šanghaj

Proč Čína Trumpovi neustoupí? Nemá důvod, USA drží v kleštích

Obchodní konflikt mezi dvěma největšími ekonomikami světa, Spojenými státy americkými a Čínou, znovu nabírá na obrátkách. Prezident Donald Trump sice ve středu oznámil tříměsíční pauzu v zavádění nových cel na většinu zemí, ale s výjimkou Číny. Ta se ve čtvrtek odvetně rozhodla uvalit nové clo na všechny americké dovozy, čímž vzniká riziko dlouhodobého a hluboce narušujícího ekonomického střetu.

včera

Špatné zprávy o počasí před Velikonocemi. Z výhledu je zřejmé, co přijde

Předpověď na Velikonoce by chtělo mnoho lidí znát co nejdříve. Aktuální výhled z dílny Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) naznačuje, že před svátky dojde v Česku k ochlazení o několik stupňů. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy