Tajemstvím opředená Mata Hari: Bez pohnutí se dívala na své popravčí a čekala na smrt

Tajemná Mata Hari byla exotickou tanečnicí i kurtizánou, jejíž život dodnes obestírá mnoho tajemství. Zemřela však obviněná jako německá špionka, její soud začal 24. července 1917.

Mata Hari byl umělecký pseudonym nizozemské tanečnice Magarethy Zelle, která se stala nejvyhledávanější exotickou tanečnicí Paříže před počátkem první světové války. Margaretha se narodila v srpnu roku 1876 a už od mládí si uvědomila, že vzhled a sexualita budou její nejlepší cestou k úspěchu.

Ve svých devatenácti letech se vdala za kapitána Rudolfa MacLeoda, měli mezi sebou rozdíl 21 let. Jejich manželství vydrželo devět let, avšak zdaleka nebylo bezproblémové. MacLeod pil a hodně žárlil, že mají o Margarethu zájem jiní důstojníci. Margaretha mu porodila syna a dceru, syn byl však bohužel otráven jejich služebníkem – a nikdo neví, proč tomu tak bylo.

Po čase se s ní MacLeod rozvedl, načež odešel a vzal s sebou jejich dceru, Margaretha by ji totiž neuživila. Margaretha se odstěhovala do Paříže, kde se stala milenkou francouzského diplomata. Byl to on, kdo jí poradil, aby se zkusila proslavit a uživit jako tanečnice.

Protože dlouho žila v Indonesii a měla exoticky tmavou pleť, pod jménem Mata Hari se vydávala za indickou tanečnici. V té době bylo všechno „exotické“ a „orientální“ velmi vyhledávané a Mata Hari si pamatovala, jak ženy tančily se závoji.

Její tance byly vyzývavé, nové, s téměř kočičími pohyby. Na spodní části těla nosila jen tělovou látku, která zakrývala intimní místa. Ovšem stačilo, že lidem dala lidem iluzi nahoty.

Brzy se velmi proslavila a tančila v Paříži, Berlíně, Vídni i dalších evropských velkoměstech. Svým tancem a krásou přilákala také množství milenců z vyšších společenských kruhů, kteří ji byli ochotni štědře odměnit za potěšení z její společnosti.

S blížící se válkou si Mata Hari možná měla dát pozor na to, s kým se stýká. Protože jí však problémy války byly cizí, nadále se scházela s Francouzi, Rusi i Němci. Francouzská tajná služba ji brzy začala podezřívat a také sledovat.

V té době už byla Mata Hari čtyřicetiletou ženou, kterou nahradily mladší tanečnice. I proto si milence nevybírala. Později se zamilovala do ruského důstojníka, který byl téměř o polovinu mladší, a rozhodla se vydělat peníze, aby mu pomohla. V válce byl totiž oslepen.

Mata Hari tedy přijala nabídku dobře zaplacené špionáže. Měla se dostat do Německa a zjistit informace od vysoce postavených důstojníků. Mata Hari se chtěla k vedení dostat pomocí svůdnosti a sdílení neškodných tajemství. Doufala, že tím naláká německého atašé k tomu, aby jí řekl nějaká německá tajemství na oplátku.

Ten místo toho poslal zprávu do Berlína, že se jedná o německou špionku. Tuto zprávu zachytila francouzská služba a Mata Hari skončila. Někteří historici si myslí, že atašé věděl o tom, že je Mata Hari špionkou pro Francouze a rozhodl se ji potopit. Jiní si myslí, že byla opravdu dvojitým agentem.

Francouzi Matu Hari zatkli v únoru roku 1917 a hodili ji do kobky ve vězení Saint-Lazare. Následovaly dlouhé výslechy, během nichž Mata Hari přiznala, že jí německý diplomat dal 20 000 franků – prý je považovala za kompenzaci za ztracená zavazadla, o které přišla, když ji obtěžovali němečtí celníci. „Kurtizána, to přiznávám. Ale špion? Nikdy!“ odmítla obvinění.

V té době na tom však Spojenci nebyli moc dobře, Němcům se dařilo. Opravdoví či vymyšlení špioni se stali ideálními obětními beránky, kteří odůvodnili válečné ztráty. Mata Hari byla poměrně známá a naskytla se Francouzům v pravý čas.

Soudní proces začal 24. července 1917. Její hlavní žalobce kapitán Georges Ladoux si dal záležet, aby důkazy proti ní byly jednoznačné. Někteří historici dokonce tvrdí, že s důkazy manipuloval.

To, že byla Mata Hari ženou, která se nebála obchodovat se svým tělem, se bohužel také stalo zbraní proti ní. Protože zneužívala muže bez výčitek svědomí, byla ideální ženou na to, aby se stala špionkou. To alespoň tvrdil kapitán Pierre Bouchardon, když skončil s výslechy. Vojenský soud podle serveru Biography dlouho nepřemýšlel, než ji prohlásil za vinnou.

Mata Hari byla popravena 15. října 1917. Server Eyewitness to History uváa svou popravu dorazila ledově klidná, beze strachu. Podle britského reportéra Henryho Walese, který popravu pokrýval, se Mata Hari na popravu připravovala velice klidně.

Napsala dva dopisy, které svěřila svému právníkovi. Poté si oblékla černé hedvábné punčochy, boty s podpatky, přes noční košili si oblékla hedvábné kimono a zahalila se do černého sametového kabátu s kožešinou. Nasadila si černý klobouk a černé rukavice, načež prohlásila: „Jsem připravena.“

Na popraviště ji doprovázel kněz, dvě jeptišky a její právník. Mata Hari si bez odkladů stoupla před popravčí četu na určené místo a s grácií odmítla šátek, který by jí zakryl oči. Nebyla ani spoutaná. Bez pohnutí se dívala na své popravčí a čekala.

Po zásahu Mata Hari spadla k zemi. Pomalu sjela na kolena, chvilku zůstala na nich, než spadla vzadu a prohnula se v pase. Zůstala zírat na oblohu, dokud k ní nepřišel jiný důstojník a nestřelil ji z blízka do hlavy, aby se ujistil, že opravdu zemřela.

Mata Hari I. světová válka špionáž historie Prostituce

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

včera

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

včera

včera

včera

včera

25. prosince 2024 21:40

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy