Londýn – Útoky kyselinou jsou ve Velké Británii na vzestupu. Uvádí to chirurg zabývající se popáleninami, který ošetřoval celou řadu obětí útoků, ke kterým došlo na východě Londýna. Podle něj je šíření podobných zločinů na „epidemické úrovni“.
Život Samira Hussaina se změnil v roce 2015, když on a jeho kamarád vycházeli z kina v Crawley jižně od Londýna. Gang cizích mužů je obtěžoval už v během filmu a u Samirova auta se pak pokusil vyvolat rvačku. Samir si všiml, že jeden z mužů v ruce držel něco, co vypadalo jako lahev na vodu zabalená do svetru.
Pak tu tekutinu muž na Samira nalil. „Když se látka dotkla mého obličeje, za zlomek vteřiny jsem si pomyslel: Zdá se to být mnohem těžší než voda," vzpomíná si Hussain, 29letý manažer prodejny mobilních telefonů. „Dotkl jsem se svého obličeje .. Cítil jsem, jak se moje kůže odtrhla."
Ona kapalina byla čistící prostředek obsahující mimořádně vysoké množství kyseliny sírové. Žíravé látky jsou ve Spojeném království stále častěji používány jako zbraně - zejména v Londýně, kde v roce 2016 došlo k více než 450 útokům. Metropolitní policie v Londýně zaznamenala v prvních čtyřech měsících letošního roku více než 100 útoků, mnoho z nich ve východním Londýně. Poslední útok se stal minulý týden.
„Jsme nyní na úrovni, kterou jeden z mých kolegů označil za epidemii," říká pro americké Národní veřejné rádio (NPR) doktor Martin Niall, chirurg v nemocnici Mid-Essex, kde se léčí mnoho obětí útoků ve východním Londýně. „Každý, včetně nás, byl šokován touto vznikající hrozbou pro veřejné zdraví."
Tyto útoky ale nejsou jen problémem moderní doby, sahají totiž až do viktoriánské éry. Jaf Shah, vedoucí společnosti Acid Survivors Trust International, říká, že četl o případu z roku 1831, kdy 21letý služebník nalil kyselinu na tvář spolupracovníka, který spal. „A kvůli tomu útoku byl odsouzen k oběšení,“ vysvětluje.
Říká, že útočníci dnes používají kyselinu z mnoha důvodů - stejně jako tomu bylo ve viktoriánských časech. „Je snadné ji koupit, není možné vysledovat platby, pokud zaplatíte v hotovosti, a kupující vědí, že není možné někoho odsoudit jen za to, že u sebe má kyselinu,“ popisuje Shah. Dvě třetiny obětí kyselinových útoků v Británii jsou muži, celosvětově však převažují ženy.
„Celosvětový vzor je, že muži útočí na mladé ženy a dívky kvůli odmítnutí sexuálních návrhů, žádostí o ruku nebo kvůli věnu," říká. Ale většina útoků ve Spojeném království je náhodná a je často spojena s loupežemi nebo násilím gangů. Mnoho pachatelů tvoří dospívající.
Při posledním útoku v Londýně, ke kterému došlo v úterý, byl obětí 47letý muž s poraněním obličeje. Dva útočníci na mopedu mu chrstli do obličeje neznámou tekutinu. Občas pachatelé ukradnou motocykly, které jsou při kyselých útocích často používané. „Slyšíte, že tyto motocykly přijíždějí k vám, někdo chrstne kyselinu a pak se pokusí vzít vaše auto nebo mobilní telefon," říká Abdul Shohid, který vlastní železářský obchod ve východním Londýně.
On sám přes Londýn vždy projíždí se zavřenými okénky – nehledě na počasí. Když zavírá svůj obchod, vždy kontroluje, zda za ním někdo nestojí. Nedávno byli před jeho obchodem kyselinou popáleni dva mladí muži. „Jsou to opravdu silná čistidla. Když to nalejete do odtoku, rychle to rozpustí tuk, jakoukoliv organickou hmotu a když to používáme, cítíme, jak to pálí,“ popisuje. On sám prý tyto výrobky prodává jen lidem, které zná.
Britští obchodníci mluví o tom, že nákup kyseliny sírové by měl být možný pouze na licenci. Ale kriminolog Marian FitzGerald říká, že zločinci si najdou další snadno přístupnou zbraň. „Lidé, kteří skutečně používají tyto snadno dostupné zbraně, budou schopni si najít jiný druh zbraně, pokud kyselinu zakážeme,“ tvrdí.
Primátor Londýna Sadiq Khan říká, že prosazuje tvrdší tresty pro útočníky, kteří používají kyselinu, a zároveň chce poskytovat dlouhodobější podporu obětem. „Útoky kyselinou jsou kruté a hrozné a moje myšlenky jsou se všemi postiženými," řekl Khan minulý měsíc v parlamentu. „Emocionální dopady deformace a celoživotního jizvení jsou pro nevinné oběti opravdu zničující."
Samir Hussain, stejně jako většina obětí, neví, proč byl cílem právě on. „Moje první myšlenka byla - co jsem udělal, že jsem si to zasloužil? Nejsem špatný člověk," říká Hussain, který podstoupil několik chirurgických zákroků. Kyselina naštěstí nezasáhla jeho očí, takže neoslepl. Přesto má silně zjizvenou tvář. Do práce se vrátil tři měsíce po útoku. Každý den se zákazníci zeptali: „Co se stalo s vaší tváří?"
„Můj myšlenkový proces je nyní jiný - způsob, jakým důvěřuji lidem, způsob, jakým se socializuji, a přemýšlím dvakrát o věcech jako je například chození do kina nebo na jídlo, kde je hodně lidí. Protože pokud mohou být dobří lidé zraněni bez důvodu, pak mohou útočníci ublížit všem. A je velmi těžké tyto pocity překonat,“ přiznává.
Muž, který ho napadl, 29letý Michael McPherson, byl odsouzen na osm let vězení. Hussain říká, že McPherson měl dostat doživotí. „Já mám trest na doživotí. Takže by ho měl mít i on."
Související
Princezně Kate se dožila chvíle, kdy jí gratuluje celý svět. Nebylo to vůbec jisté
Britská monarchie řeší nepříjemnost. Prince Andrewa nahlásili policistům
Velká Británie , útoky kyselinou , krimi
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení
před 2 hodinami
Princezně Kate se dožila chvíle, kdy jí gratuluje celý svět. Nebylo to vůbec jisté
před 3 hodinami
Trump chce Panamský průplav, USA na něj ale nemají nárok. Panamě definitivně patří od roku 1999
před 3 hodinami
Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit
Aktualizováno před 3 hodinami
Mimořádná zpráva Apokalypsa v Los Angeles: Požárů je už pět, hasičům dochází voda, lidé prchají
před 3 hodinami
Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči
před 5 hodinami
Policie definitivně uzavřela případ úmrtí populárního herce Karla Heřmánka
před 5 hodinami
Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak moc se změnila válka. Prim už nehrají tanky ani pěchota
před 6 hodinami
Požáry v Kalifornii plodí mrtvé i nové hrdiny. Obětují své domovy pro pomoc ostatním
před 6 hodinami
Změna počasí se blíží. Meteorologové varují před dvěma jevy
před 6 hodinami
Trumpova touha po Grónsku dokazuje, že se v otázce počasí spletl
před 8 hodinami
Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024
před 9 hodinami
Katastrofa, kterou nikdo nečekal. Za ničivé požáry v Kalifornii mohou změny počasí
před 11 hodinami
Výhled počasí do konce ledna. Meteorologové zmiňují vliv tlakové výše
včera
Britská monarchie řeší nepříjemnost. Prince Andrewa nahlásili policistům
včera
Fico byl ve Vietnamu déle, než se myslelo, ukazuje nové odhalení
včera
Elvis Presley by slavil devadesáté narozeniny
včera
Navzdory očekávání. Princ William nejede na pohřeb Cartera, král posílá bratra
včera
Slavia hlásí další posilu. Z mladoboleslavského Kušeje udělala jednoho z nejdražších hráčů
včera
Zuřivý požár v Los Angeles má první potvrzené oběti. Boj s plameny je zatím úplně marný
Velice složitá je situace kalifornské metropole Los Angeles, přiznali zástupci města na středeční tiskové konferenci. Zuří hned čtyři požáry, které si podle dostupných informací vyžádaly nejméně dva mrtvé. Plameny už pohltily více než tisíc budov.
Zdroj: Lucie Podzimková