Útoky kyselinou jsou v Británii na vzestupu. Je to jako epidemie, přiznává chirurg ošetřující oběti

Londýn – Útoky kyselinou jsou ve Velké Británii na vzestupu. Uvádí to chirurg zabývající se popáleninami, který ošetřoval celou řadu obětí útoků, ke kterým došlo na východě Londýna. Podle něj je šíření podobných zločinů na „epidemické úrovni“.

Život Samira Hussaina se změnil v roce 2015, když on a jeho kamarád vycházeli z kina v Crawley jižně od Londýna. Gang cizích mužů je obtěžoval už v během filmu a u Samirova auta se pak pokusil vyvolat rvačku. Samir si všiml, že jeden z mužů v ruce držel něco, co vypadalo jako lahev na vodu zabalená do svetru.

Pak tu tekutinu muž na Samira nalil. „Když se látka dotkla mého obličeje, za zlomek vteřiny jsem si pomyslel: Zdá se to být mnohem těžší než voda," vzpomíná si Hussain, 29letý manažer prodejny mobilních telefonů. „Dotkl jsem se svého obličeje .. Cítil jsem, jak se moje kůže odtrhla."

Ona kapalina byla čistící prostředek obsahující mimořádně vysoké množství kyseliny sírové. Žíravé látky jsou ve Spojeném království stále častěji používány jako zbraně - zejména v Londýně, kde v roce 2016 došlo k více než 450 útokům. Metropolitní policie v Londýně zaznamenala v prvních čtyřech měsících letošního roku více než 100 útoků, mnoho z nich ve východním Londýně. Poslední útok se stal minulý týden.

„Jsme nyní na úrovni, kterou jeden z mých kolegů označil za epidemii," říká pro americké Národní veřejné rádio (NPR) doktor Martin Niall, chirurg v nemocnici Mid-Essex, kde se léčí mnoho obětí útoků ve východním Londýně. „Každý, včetně nás, byl šokován touto vznikající hrozbou pro veřejné zdraví."

Tyto útoky ale nejsou jen problémem moderní doby, sahají totiž až do viktoriánské éry. Jaf Shah, vedoucí společnosti Acid Survivors Trust International, říká, že četl o případu z roku 1831, kdy 21letý služebník nalil kyselinu na tvář spolupracovníka, který spal. „A kvůli tomu útoku byl odsouzen k oběšení,“ vysvětluje.

Říká, že útočníci dnes používají kyselinu z mnoha důvodů - stejně jako tomu bylo ve viktoriánských časech. „Je snadné ji koupit, není možné vysledovat platby, pokud zaplatíte v hotovosti, a kupující vědí, že není možné někoho odsoudit jen za to, že u sebe má kyselinu,“ popisuje Shah. Dvě třetiny obětí kyselinových útoků v Británii jsou muži, celosvětově však převažují ženy.

„Celosvětový vzor je, že muži útočí na mladé ženy a dívky kvůli odmítnutí sexuálních návrhů, žádostí o ruku nebo kvůli věnu," říká. Ale většina útoků ve Spojeném království je náhodná a je často spojena s loupežemi nebo násilím gangů. Mnoho pachatelů tvoří dospívající.

Při posledním útoku v Londýně, ke kterému došlo v úterý, byl obětí 47letý muž s poraněním obličeje. Dva útočníci na mopedu mu chrstli do obličeje neznámou tekutinu. Občas pachatelé ukradnou motocykly, které jsou při kyselých útocích často používané. „Slyšíte, že tyto motocykly přijíždějí k vám, někdo chrstne kyselinu a pak se pokusí vzít vaše auto nebo mobilní telefon," říká Abdul Shohid, který vlastní železářský obchod ve východním Londýně.

On sám přes Londýn vždy projíždí se zavřenými okénky – nehledě na počasí. Když zavírá svůj obchod, vždy kontroluje, zda za ním někdo nestojí. Nedávno byli před jeho obchodem kyselinou popáleni dva mladí muži. „Jsou to opravdu silná čistidla. Když to nalejete do odtoku, rychle to rozpustí tuk, jakoukoliv organickou hmotu a když to používáme, cítíme, jak to pálí,“ popisuje. On sám prý tyto výrobky prodává jen lidem, které zná.

Britští obchodníci mluví o tom, že nákup kyseliny sírové by měl být možný pouze na licenci. Ale kriminolog Marian FitzGerald říká, že zločinci si najdou další snadno přístupnou zbraň. „Lidé, kteří skutečně používají tyto snadno dostupné zbraně, budou schopni si najít jiný druh zbraně, pokud kyselinu zakážeme,“ tvrdí.

Primátor Londýna Sadiq Khan říká, že prosazuje tvrdší tresty pro útočníky, kteří používají kyselinu, a zároveň chce poskytovat dlouhodobější podporu obětem. „Útoky kyselinou jsou kruté a hrozné a moje myšlenky jsou se všemi postiženými," řekl Khan minulý měsíc v parlamentu. „Emocionální dopady deformace a celoživotního jizvení jsou pro nevinné oběti opravdu zničující."

Samir Hussain, stejně jako většina obětí, neví, proč byl cílem právě on. „Moje první myšlenka byla - co jsem udělal, že jsem si to zasloužil? Nejsem špatný člověk," říká Hussain, který podstoupil několik chirurgických zákroků. Kyselina naštěstí nezasáhla jeho očí, takže neoslepl. Přesto má silně zjizvenou tvář. Do práce se vrátil tři měsíce po útoku. Každý den se zákazníci zeptali: „Co se stalo s vaší tváří?"

„Můj myšlenkový proces je nyní jiný - způsob, jakým důvěřuji lidem, způsob, jakým se socializuji, a přemýšlím dvakrát o věcech jako je například chození do kina nebo na jídlo, kde je hodně lidí. Protože pokud mohou být dobří lidé zraněni bez důvodu, pak mohou útočníci ublížit všem. A je velmi těžké tyto pocity překonat,“ přiznává.

Muž, který ho napadl, 29letý Michael McPherson, byl odsouzen na osm let vězení.  Hussain říká, že McPherson měl dostat doživotí. „Já mám trest na doživotí. Takže by ho měl mít i on."

Související

Princ Andrew

Britská monarchie řeší nepříjemnost. Prince Andrewa nahlásili policistům

Pověst britské královské rodiny je opět ohrožena kvůli minulosti prince Andrewa. Mladšího bratra krále Karla III. nahlásila antimonarchistická skupina Republic policii. Její představitelé nařkli Andrewa z toho, že použil falešné jméno při registraci svých podnikatelských aktivit. Upozornila na to BBC. 

Více souvisejících

Velká Británie útoky kyselinou krimi

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení

Lidský metapneumovirus (HMPV) je virové onemocnění respiračního traktu, které se obvykle projevuje příznaky podobnými běžnému nachlazení. Objeven byl v roce 2001 v Nizozemí, ale retrospektivní analýzy naznačují jeho přítomnost v lidské populaci již od roku 1958. V posledních týdnech je aktivní především v Číně, ale i český Státní zdravotní ústav zveřejnil podstatné informace o této nemoci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Alexander De Croo

Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit

V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

Dmitrij Peskov

Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči

Plán prezidenta USA Donalda Trumpa na potenciální získání Grónska, autonomního území Dánska, vyvolal vlnu reakcí na mezinárodní scéně. Trump naznačil, že by Spojené státy mohly využít ekonomický nebo vojenský nátlak k zajištění kontroly nad touto strategickou arktickou oblastí. Jeho výroky však vyvolaly ostré odsouzení ze strany evropských lídrů i znepokojení Kremlu, který označil situaci za "dramatickou".

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Dron Šáhid-136 ve službách agresora - Ruské armády.

Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak moc se změnila válka. Prim už nehrají tanky ani pěchota

V roce 2024 Rusko nasadilo na Ukrajině více než 8 000 dronů Šáhid-136, které vyvinul jeho dlouholetý spojenec Írán. Tento bezprecedentní rozsah využití bezpilotních letounů (UAV) zdůrazňuje měnící se povahu moderního válečnictví, kde se drony stávají klíčovým prvkem jak ofenzivních, tak defenzivních operací. Drony Šáhid-136, známé také jako „Witness“ nebo v ruštině „Geran-2“, se ukázaly být zvláště obtížní soupeři pro Ukrajinu a další země, které se staly cílem těchto útoků, včetně konfliktů s Hútíji v Jemenu. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Trump

Trumpova touha po Grónsku dokazuje, že se v otázce počasí spletl

Zatímco prohlášení bývalého prezidenta Donalda Trumpa o koupi Grónska mohlo působit jako absurdní návrat do dob koloniální expanze, bližší pohled odhaluje, že jde spíše o reakci na rychle se měnící svět formovaný klimatickou změnou. Tání ledovců v Arktidě a strategické soupeření mezi USA, Ruskem a Čínou ukazují, že Grónsko hraje v tomto globálním zápase klíčovou roli. Uvedl to server Politico.

před 8 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024

Rok 2024 měl být podle mnohých ruských elit rokem ukončení války na Ukrajině. Místo toho však konflikt trvá dál a únavu střídá frustrace z ekonomických potíží a pokračujících sankcí. Informace od zdrojů blízkých Kremlu ukazují, že rozčarování se šíří jak mezi vládními představiteli, tak mezi byznysovými kruhy. 

před 9 hodinami

před 11 hodinami

včera

Princ Andrew

Britská monarchie řeší nepříjemnost. Prince Andrewa nahlásili policistům

Pověst britské královské rodiny je opět ohrožena kvůli minulosti prince Andrewa. Mladšího bratra krále Karla III. nahlásila antimonarchistická skupina Republic policii. Její představitelé nařkli Andrewa z toho, že použil falešné jméno při registraci svých podnikatelských aktivit. Upozornila na to BBC. 

včera

Robert Fico

Fico byl ve Vietnamu déle, než se myslelo, ukazuje nové odhalení

Slovensko nadále řeší vánoční pobyt premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ve Vietnamu. Nově se ukazuje, že v asijské zemi byl přinejmenším od 27. prosince. Nadace Zastavme korupciu identifikovala hotelový pokoj z videa, které zmíněného dne zveřejnil. Upozornil na to server aktuality.sk. 

včera

včera

Princ William se svou rodinou

Navzdory očekávání. Princ William nejede na pohřeb Cartera, král posílá bratra

Princezna Kate oslaví ve čtvrtek 43. narozeniny. Bude slavit poprvé od chvíle, co porazila zákeřnou rakovinu. Nejspíš i proto se princ William rozhodl požádat svého otce, tedy krále Karla III., o uvolnění z jednoho důležitého závazku. Británii tak na pohřbu bývalého amerického prezidenta Jimmyho Cartera nebude reprezentovat král, ale ani následník trůnu.

včera

SK Slavia Praha, stadion v Edenu

Slavia hlásí další posilu. Z mladoboleslavského Kušeje udělala jednoho z nejdražších hráčů

To, o čem se v tuzemském fotbalovém zákulisí mluvilo posledních několik dní, se v úterý stalo skutečností. Fotbalová Slavia oznámila, že její novou posilou se stal čtyřiadvacetiletý ofenzivní univerzál a český reprezentant Vasil Kušej, který do Edenu přestoupil z Mladé Boleslavi. Obě strany se dohodly na smlouvě trvající až do prosince roku 2028, přičemž neoficiální informace hovoří o tom, že měl do Slavie přijít za zhruba 60 milionů korun, což by z něj činilo druhého druhou nejdražší posilu v historii české nejvyšší soutěže.

včera

Zuřivý požár v Los Angeles má první potvrzené oběti. Boj s plameny je zatím úplně marný

Velice složitá je situace kalifornské metropole Los Angeles, přiznali zástupci města na středeční tiskové konferenci. Zuří hned čtyři požáry, které si podle dostupných informací vyžádaly nejméně dva mrtvé. Plameny už pohltily více než tisíc budov. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy