Před smolenskou havárií došlo k výbuchu, tvrdí vyšetřovatelé

Varšava - Polská komise vyšetřující leteckou havárii u Smolenska dnes přišla s tvrzením, že levé křídlo vládního letounu nese stopy výbuchu. Tuto tezi podle komisařů podporuje zjištění, že křídlo stroje TU-154 bylo poničeno již před kontaktem se stromem, který předchozí vyšetřování označilo za klíčový okamžik pádu. Podle člena minulé vyšetřovací komise ale nepodpořili současní komisaři teorii o výbuchu žádnými důkazy.

Komise jmenovaná vládou konzervativní strany Právo a spravedlnost dnes opět rozvířila debatu o tragédii, při níž v dubnu 2010 zahynul prezident Lech Kaczyński a 95 dalších lidí, většinou příslušníků polských elit. Komise pouze na svých internetových stránkách zveřejnila několik závěrů, k nimž dospělo bádání v posledních týdnech. Zničené levé křídlo letounu prý "nese stopy výbuchu". Poškozeno bylo již před tím, než došlo k jeho kontaktu s břízou vzdálenou několik set metrů od letištní ranveje.

Liberální média Gazeta Wyborcza a TVN 24 připomínají, že teorii o výbuchu termobarické nálože již komise zveřejnila v dubnu, nepředložila však jediný důkaz. Stejně tak je to podle člena původní vyšetřovací komise jmenované předchozí liberální vládou Macieje Laseka i s dnešním tvrzením.

"Zní to spíše jako vyznání víry než výsledky vědeckého zkoumání," prohlásil Lasek s tím, že závěr komise se shoduje s dlouholetým názorem bratra zemřelého prezidenta a předsedy PiS Jaroslawa Kaczyńského, který inicioval nové vyšetřování poté, co bylo předchozí ukončeno bez zjištění úmyslného zavinění pádu. Komise podle něho není složena z expertů či lidí, kteří by měli jakékoli zkušenosti s vyšetřováním leteckých nehod.

Lasek dnes médiím řekl, že již minulá komise dospěla k závěru, že kontakt s břízou, po němž se letoun převrátil, nebyl prvním poškozením levého křídla. K tomu podle něho došlo již o více než 200 metrů dříve a poté bylo křídlo poškozeno ještě kontaktem s několika překážkami, než došlo k nárazu do břízy.

Komise dnešní prohlášení neobjasnila uspořádáním tiskové konference ani veřejné debaty a na výroky kritiků její členové nijak nereagovali.

Smolenská tragédie už sedm let rozděluje polskou společnost. Zatímco příznivci liberálních stran vesměs považují záležitost za uzavřenou a respektují závěry předchozího vyšetřování, že zásadní vina leží na polských pilotech letounu, Kaczyńského příznivci věří v ruský podíl na havárii a někteří jsou přesvědčeni o atentátu. Polská prokuratura v této souvislosti začátkem dubna obvinila dva ruské letecké dispečery a dalšího člověka z řídící věže smolenského letiště, že katastrofu způsobili úmyslně.

Související

Převážení ostatku tragicky zesnulého polského prezidenta Lecha Kaczyńského

Výbuch v Kaczyńského letadle? Rusko zuří kvůli slovům z Varšavy

Rusko dnes odmítlo tvrzení bývalého polského ministra obrany Antoniho Macierewicze, že prý experti z britské laboratoře našli stopy výbušnin na troskách letounu, ve kterém právě před devíti lety u Smolenska na západě Ruska zahynul tehdejší polský prezident Lech Kaczyński a spolu s ním dalších 95 lidí, vesměs členů polských politických a vojenských špiček.

Více souvisejících

Tupolev Tu-154M - Polsko Tu-154

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy