No-go zóny vyvolaly ve Skandinávii pořádné dusno. Nic takového tu neexistuje, tvrdí Švédsko

Stockholm – Spor o to, zda ve Švédsku existují takzvané no-go zóny, způsobil politickou roztržku mezi Švédskem a Norskem. Švédská ministryně pro migraci zrušila schůzku se svou norskou kolegyní na poslední chvíli poté, co usoudila, že její cesta je součástí kampaně pro nadcházející volby v Norsku.

Norská ministryně pro migraci a integraci a politička pravicově populistické Pokrokové strany Sylvi Listhaugová přicestovala v úterý do Švédska na návštěvu, která jí má podle jejích slov poskytnout přehled o práci na integraci v sociálně ekonomicky postižených oblastech, informuje server The Local.

Mezi jejími plánovanými aktivitami bylo například setkání se švédským šéfem národní policie Danem Eliassonem a výlet na stockholmské předměstí Rinkeby. Norská politička také byla na poslední chvíli informována o tom, že dříve plánované setkání se švédskou ministryní pro migraci Heléne Fritzonovou bylo zrušeno.

Fritzonová vysvětlila norskému deníku Verdens Gang (VG), že v posledních dnech jí bylo jasné, že tato návštěva byla jen součástí kampaně Listhaugové, která měla šířit „nepřesný obraz Švédska".

„Jasný příklad lze najít v dnešním rozhovoru s VG, kde mimo jiné tvrdí, že ve Švédsku existuje 60 no-go zón, což je úplný nesmysl. Po volbách se s radostí setkám s norskými kolegy. Ale nechci být součástí této kampaně," uvedla Fritzonová pro VG.

Švédská ministryně odkazovala na slova Listhaugové, která prohlašovala, že „paralelní společnosti se ve Švédsku vyvíjí na více než 60 místech", které označila za „no-go zóny". Trvala také na tom, že na místech s „velkým množstvím lidí s přistěhovaleckým původem panuje bezpráví a kontrolu přebírají zločinci"

Švédské noviny Aftonbladet uvádí, že norská vláda varovala před schůzkou Švédsko varovala, citovaly přitom anonymní zdroje ze švédského ministerstva zahraničí. „Spojili se s nimi a varovali, že tato návštěva možná má zavádějící účel a předem se omluvili," uvedl zdroj, který dodal, že bylo jasné, že návštěva neměla podporu celé norské vlády.

Na poznámku o no-go zónách reagovala i norská premiérka Erna Solbergová. „Listhaugová se musí ujistit, že to, co říká, je v souladu s tím, jak místní úřady vyhodnotily situaci,“uvedla. Švédské policejní a záchranné služby opakovaně odmítly pojem „no-go zóny". Úřady tvrdí, že naopak posilují přítomnost v místech, která jsou považována za zranitelná.

„Nemáme vůbec žádné no-go zóny, ve skutečnosti je to přesně naopak. Pohybujeme se ve všech oblastech stejnou měrou, stejnou rychlostí, ale někdy dostáváme náznaky, nebo vidíme, že něco není v pořádku. A pak přijmeme bezpečnostní opatření,“ řekl šéf hasičů z jednoho ze stockholmských předměstí. Listhaugová už v minulosti používal Švédsko jako varovný příklad, když žádala přísnější imigrační politiku v Norsku.

Související

Více souvisejících

Švédsko norsko Erna Solbergová -

Aktuálně se děje

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Zoran Milanović

Chorvatsko se chystá si znovuzvolit svého vlastního Donalda Trumpa

Chorvatsko uzavírá svůj „supervolební rok“ prezidentskými volbami, které se uskuteční tuto neděli. Zoran Milanović, současný prezident a kontroverzní kritik Evropské unie i NATO, je podle předvolebních průzkumů jasným favoritem. Pokud žádný z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu hlasů, druhé kolo proběhne 12. ledna. Uvedl to server Politico.

před 3 hodinami

Světová zdravotnická organizace

WHO: Smrtící epidemie v Kongu má desítky obětí, zabíjí směs nemocí

Smrtící epidemie v Demokratické republice Kongo (DRC) byla podle Světové zdravotnické organizace (WHO) spojena s kombinací virových respiračních infekcí, malárie a podvýživy. Původně považovaná za "záhadnou nemoc", epidemie si vyžádala životy téměř 50 lidí, převážně malých dětí, a téměř 900 dalších osob onemocnělo v západní oblasti Panzi.

před 4 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Nechci květiny, ale Ukrajinu. V Rusku bují ženské povstání proti válce

8. března 2023, na Mezinárodní den žen, rozdávali ruští vojáci v Melitopolu, městě na jihu Ukrajiny, ženám a dívkám tulipány a snítky mimózy. Tento krok měl zlepšit vztahy mezi okupanty a místními obyvateli. Ale noc předtím někdo tajně vylepil plakáty po zdech a lampách. Na nich byla zobrazena mladá Ukrajinka v tradiční vyšívané košili, jak bije ruského vojáka kyticí. Slogan zněl: „Nechci květiny. Chci svou Ukrajinu.“

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Jana Synková ve filmu Babovřesky 2

Ve věku 80 let zemřela herečka Jana Synková

Ve věku 80 let zemřela legendární herečka Jana Synková, známá nejen jako teta Kateřina ze seriálu Saturnin, ale také jako psycholožka Kudláková z populární filmové trilogie Byl jednou jeden polda. Smutná zpráva přichází pouhých šest měsíců po smrti jejího manžela, zakladatele Studia Ypsilon Jana Schmida (†87), který zemřel letos v červnu.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Věznice

Nebyla to jen "lidská jatka". Odpůrce Asada děsilo i "Peklo na Zemi"

V prosinci objevila Douna Haj Ahmed, syrská uprchlice žijící v Londýně, bolestivou pravdu o minulosti svého manžela Abdullaha Al Nofala. Během sledování záběrů zpravodajství, kde rebelové slavili pád režimu Bašára Asada, její muž nečekaně odhalil temnou kapitolu svého života. Obrátil se na svou ženu a se slzami v očích řekl: „To je místo, kde mě zatkli. To je to místo.“

před 8 hodinami

Čínský prezident Si Ťin-pching

Nesmí k nim rodina ani právník. Čína staví detenční centra na mučení vězňů

Čína masivně rozšiřuje své detenční kapacity v souvislosti s probíhající protikorupční kampaní prezidenta Si Ťin-pchinga, která zasahuje stále širší oblasti společnosti. Podle vyšetřování CNN bylo od roku 2018 vybudováno nebo rozšířeno více než 200 specializovaných detenčních zařízení, označovaných jako "liuzhi", kde jsou podezřelí zadržováni bez přístupu k právníkům nebo rodině až na šest měsíců.

před 10 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Bitva u Trentonu byla významnou bitvou americké války za nezávislost.

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 

včera

včera

Pavel Nedvěd

Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii

Začátkem tohoto týdne se objevily v českých médiích spekulace, že by se držitel Zlatého míče z roku 2003 a bývalý viceprezident Juventusu Turín Pavel Nedvěd mohl po odmlce opět vrátit k fotbalu. Konkrétně deník Sport přišel s informací, že by se partner Dary Rolins mohl vrátit do Česka a stát se sportovním ředitelem prvoligového Hradce Králové. Nejnověji se však v souvislosti s ním mluví o tom, že by jeho nejbližší kroky měly vést do Saúdské Arábie.

včera

Víme, kdo to udělal, řekl Stubb k poškození kabelů v Baltu. Moskva mlčí

Finsko přijalo trojici konkrétních opatření v reakci na incident, při němž došlo k poškození elektrických a telekomunikačních kabelů. Řekl to finský prezident Alexander Stubb na páteční tiskové konferenci. Informoval o tom server Yle

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy