Největší karanténa v historii lidstva: 2,5 miliardy lidí nesmí ven, třetina světa je doma

Lidstvo v tuto chvíli zažívá největší karanténu ve své historii. Částečným nebo úplným zákazem vycházení je omezeno téměř 2,5 miliardy lidí, což představuje třetinu světové populace. Koronavirus SARS-CoV-2 se navzdory tomuto opatření nadále šíří a ve 170 zemích světa už nakazil více než 420 tisíc lidí.

"Zhruba 2,5 miliardy lidí na celém světě je postiženo částečným nebo úplným zablokováním, zákazem vycházení nebo nějakým omezením pohybu v důsledku pandemie koronaviru," uvedla televize CNN.

Podle serveru Financial Express se jedná o největší karanténu v historii světa. Oba zdroje se shodují, že na tomto čísle se velkou měrou podílí Indie, která na 21 dní zavedla úplný zákaz vycházení pro všechny obyvatele.

Indie je přitom druhá nejlidnatější země světa s počtem obyvatel přesahujícím 1,3 miliardy lidí. To přimělo vládu, aby v minulých dnech zrušila veškerou leteckou dopravu, uzavřela podniky a školy a v pondělí zastavila i provoz celé železniční sítě.

Indie zatím potvrdila 482 případů nákazy koronavirem a zaznamenala devět obětí nemoci COVID-19. V celé oblasti ale sílí obavy, že se nákaza rozšíří do chudých částí země, jejíž veřejný zdravotní sektor nemá dostatek prostředků, aby se s ní vypořádal.

Kromě Indie se ale koronavirus rozšířil i do dalších 169 zemí světa, z nichž většina má nejméně 10 nakažených, 29 států včetně Česka pak hlásí více než 1000 infikovaných pacientů.

K úplně či částečné formě karantény přistoupila i řada evropských zemí, nejhorší je nadále situace v Itálii, kde počet nemocných stoupl na téměř 70 000 a počet mrtvých překonal 6000.

Španělsko hlásí 42 tisíc nakažených a Německo o 10 tisíc méně. Z mimoevropských zemí nadále drží prvenství Čína s 81 tisíci nakažených, a Spojené státy, kde počet infikovaných vyrostl na 55 tisíc.

Více či méně přísná karanténní opatření potrvají v mnoha zemích několik týdnů. Střízlivé odhady hovoří o tom, že by se mohly podmínky mírnit v průběhu dubna a května, pokud bude koronavirus na ústupu.

Související

Vyschlé popraskané dno jezera Lake Mead postiženého suchem 15. září 2022 v Boulder City v Nevadě. Jezero Mead, které se nachází u Las Vegas nedaleko hranic mezi Nevadou a Arizonou, zásobuje elektřinou několik částí Arizony, Kalifornie a Nevady a je také zdrojem vody pro venkovské, městské a kmenové oblasti na celém jihozápadě.

Země už není pro člověka bezpečná. Lidstvo ji poškodilo a znečistilo, oznámily vědci

Podle studie provedené 29 vědci z osmi zemí, se Země nachází mimo bezpečný operační prostor pro lidstvo. Tento stav je důsledkem poškozování planety, nadměrného využívání přírodních zdrojů a znečištění. Studie ukázala, že bylo již překročeno šest z devíti planetárních limitů, a to v některých případech výrazně. Tato zjištění poukazují na naléhavou potřebu ochrany životního prostředí a udržitelnosti, aby se člověk mohl nadále bezpečně vyvíjet na této planetě.

Více souvisejících

Země Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Finsko: Moskva je nyní nepřítel č. 1 a proto roste vysoký plot na hranici

Finští pohraničníci vybaveni i běžkami monitorují východní hranici země, která představuje nejnovější a nejdelší hranici NATO s hlavním protivníkem Aliance, s Ruskem.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy