Proč nemůže být Země placatá? Jednoduše to prostě nejde, ačkoliv si část Slováků myslí opak

Myšlenka, že Země je kulatá, není novinkou vědy, která se zrodila v moderní době. I tak se ještě dnes můžeme setkat s názory, které tvrdí opak. Ostatně ukázal to i nedávný průzkum na Slovensku, kde v placatou Zemi věří až alarmují počet respondentů. Obyčejná myšlenka, že by Země nemusela být plochá, se přitom zrodila už dávno před počátkem našeho letopočtu, ale až pozdější pozorování a experimenty z myšlenky udělaly ověřený fakt. 

První důkazy o kulatém tvaru Země sahají do starověku, ve 4. století před naším letopočtem řecký filozof Aristoteles popsal několik zásadních pozorování, která dokazovala myšlenku o zakřivení zemského povrchu. Mezi nejznámější důkazy vždy patřil fakt, že při pozorování lodí na moři se za obzorem jejich trup ztrácí dříve než stožár, což by nebylo možné, kdyby byl povrch Země plackou.

Dále si Aristoteles všiml, že různé hvězdy jsou viditelné z jihu a různé ze severu, kdyby Země byla placatá, stejná souhvězdí by byla viditelná ze všech míst na planetě úplně stejně. Dalším z  potvrzení o kulatosti je stín, který Země vrhá na Měsíc během zatmění – tento stín je vždy kulatý.

Zásadní byl také objev, se kterým přišel o století později řecký učenec Eratosthenés, když změřil obvod Země. Pomocí geometrických výpočtů dospěl k poměrně přesnému výsledku, který se blíží dnešním měřením.

Doporučené články

V modernějších dějinách však přišly mnohem přesvědčivější důkazy o kulatosti zemského povrchu, když španělské námořnictvo v 16. století během Magellanovy výpravy poprvé obeplulo Zemi. Celá plavba trvala více než tři roky a vytvořila nezpochybnitelný důkaz o tom, že zemský povrch je možné obeplout kolem dokola.

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak si dnes ověřit kulatost Země, jsou satelitní snímky z vesmíru, které zobrazují téměř dokonale kulatou planetu Zemi. Zároveň technologie, jako je GPS, by nemohla fungovat, pokud by Země nebyla zakřivená, protože výpočty vycházejí z kulovitého modelu Země. Dalším důkazem může být například cestování letadlem nebo gravitační pole Země, které by na placatém povrchu bylo jen těžko možné.

Země není placatá, a nikdy nebyla. Důkazy, které to potvrzují, přicházejí z různých časových období i oblastí. Od starověkých pozorování až po dnešní satelitní technologie je kulatost Země jedním z nejlépe podložených faktů v celé historii vědy. Právě všechny nástroje využívané vědeckými obory nás vedou k jedinému možnému závěru: naše planeta je koule, i když s nerovným povrchem. 

Související

Černá díra trhá hvězdu na kusy

Velký třesk byl největší explozí v celém vesmíru, která ale byla ta druhá? Vědci na to náhodou přišli

Astronomové přišli s překvapivým objevem: pomocí vesmírného teleskopu Gaia se jim podařilo náhodně zaznamenat dosud neznámý typ gigantických vesmírných explozí – největších, jaké kdy lidstvo pozorovalo od samotného počátku vesmíru. Tyto kolosální výbuchy světla, zachycené z jádra vzdálených galaxií, nejenže překonávají dosavadní záznamy svou silou, ale i délkou trvání.
exoplaneta K2-18b

Historický objev se nekoná. Vědci krotí nadšení, údaje se pletly, na exoplanetě K2-18b život není

Planeta K2-18b, vzdálená 120 světelných let od Země, se nedávno dostala do středu vědeckého zájmu poté, co se v její atmosféře objevily molekuly, které by mohly být stopami života. Jenže jak rychle naděje vzrostly, tak rychle začaly i mizet. Nové studie nyní zpochybňují původní tvrzení, a celá situace tak odhaluje, proč je hledání života mimo naši planetu nesmírně složité a plné nejistot.

Více souvisejících

vesmir Země

Aktuálně se děje

před 51 minutami

Prezident Trump

Trump podepsal kritizovaný rozpočtový zákon. Opět z toho udělal divadlo

Prezident Spojených států Donald Trump v pátek odpoledne podepsal klíčový zákon o daních a vládních výdajích, jen den poté, co návrh těsně prošel Kongresem. Bílý dům se při slavnostním podpisu, který předcházel oslavám Dne nezávislosti, proměnil v dějiště triumfu pro prezidenta i jeho spojence.

před 2 hodinami

včera

Ilustrační fotografie.

První Vary bez Bartošky. Začal 59. ročník filmového festivalu

V Karlových Varech začal 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Po letech na něm chybí jeho dlouholetý prezident Jiří Bartoška, který počátkem května zemřel ve věku 78 let. Už dnes dorazili první hvězdní hosté, konkrétně americký herec Peter Sarsgaard a jeho lucemburská kolegyně Vicky Krieps. Oba si převzali Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary. 

včera

včera

včera

včera

Diogo Jota

Útočník Liverpoolu Jota je po smrti. Zemřel tragicky se svým bratrem při autonehodě

Ještě nedávno slavil se svým Liverpoolem zisk anglického titulu a hrál s Portugalskem v Lize národů. Po konci sezóny se navíc otec tří malých dcer oženil. Vypadalo to na růžovou budoucnost, jenže krátce po svatbě přichází pro světový fotbal hrozivá zpráva. V pouhých 28 letech zemřel při tragické autonehodě u španělské Zamory portugalský útočník Liverpoolu Diogo Jota spolu se svým bratrem André Filipem.

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Rusku došla trpělivost. Zakáže výuku ukrajinštiny na okupovaných územích

Ruské úřady plánují od školního roku 2025/2026 zcela odstranit výuku ukrajinštiny na školách v okupovaných oblastech Ukrajiny. Vyplývá to z návrhu nařízení ruského ministerstva školství, který tento týden zveřejnil list Kommersant. Ačkoli podle oficiálních údajů byla výuka ukrajinštiny v posledním roce dostupná pouze jako „rodný jazyk“ v okupovaných částech Záporožské a Chersonské oblasti, nově už nebude možná ani tam. V anektovaném Krymu a v okupovaných částech Doněcké a Luhanské oblasti byla ukrajinština dostupná jen na žádost rodičů – tato možnost ale zcela zmizí.

včera

Škoda Kodiaq

Rozsáhlý blackout zasáhl český průmysl. Problémy hlásily automobilky i operátoři

V pátek zasáhl rozsáhlý výpadek elektřiny části Česka a silně postihl průmyslovou výrobu v pěti krajích – Praze, Středočeském, Královéhradeckém, Libereckém a Ústeckém. Největší české automobilky byly nuceny na více než hodinu přerušit výrobu, problémy hlásí i chemičky, sklárny, potravinářské provozy a mobilní operátoři.

včera

Teroristé Hamásu

Hamás zvažuje příměří v Gaze, požaduje silnější záruky

Hnutí Hamás je podle blízkých zdrojů blízko přijetí návrhu na příměří v Pásmu Gazy, ale trvá na silnějších garancích, že dočasné zastavení bojů povede k trvalému ukončení více než dvacetiměsíční války s Izraelem. Vedoucí představitelé hnutí se sešli ve čtvrtek v Istanbulu, kde projednali podmínky dohody, a oznámili, že před oficiální odpovědí konzultují s dalšími palestinskými frakcemi. 

Aktualizováno včera

Ilustrační foto

Mimořádná zpráva Česko ochromil rozsáhlý blackout. Zastavilo se metro i vlaky, lidé se zasekli ve výtazích

Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.

včera

Karel Havlíček

Česko se zotavuje z blackoutu, rozvodny jsou zprovozněny, příčina se stále vyšetřuje

Rozsáhlý výpadek elektřiny, který dnes kolem poledne ochromil velkou část České republiky, měl dopad na dopravu, zdravotnictví, zásobování i běžný chod domácností. Kolem 15. hodiny oznámil provozovatel přenosové soustavy ČEPS, že všechny klíčové rozvodny byly opět uvedeny do provozu. Postupně se obnovují dodávky elektřiny na úrovni distribučních sítí ve všech dotčených krajích.

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Co dělat při výpadku proudu? Úřady radí, jak zvládnout krizovou situaci

Rozsáhlý výpadek elektrického proudu, který dnes ochromil Prahu a další části republiky, znovu upozornil na důležitost připravenosti na krizové situace. Ať už jde o blackout nebo živelnou pohromu, klíčové je zachovat klid a postupovat podle ověřených pokynů. Úřady proto připomínají základní pravidla, která mohou v takových chvílích pomoci.

včera

energie

Blackout způsobil pád fázového vodiče. Zasažena byla velká část Česka

Rozsáhlý výpadek elektrického proudu, který dnes krátce po poledni ochromil značnou část České republiky, má podle společnosti ČEPS souvislost s poruchou na vedení V411. K výpadku došlo kvůli pádu fázového vodiče, což vedlo k odpojení části přenosové soustavy. Událost ovlivnila osm rozvoden, přičemž pět z nich se již podařilo znovu zprovoznit.

včera

Blackout v Česku: Čelíme nepříjemné situaci, prohlásil Fiala. Podle policie nejde o kyberútok

Česko dnes podle premiéra Petra Fialy čelí mimořádné a nepříjemné situaci. Masivní výpadek elektřiny, který zasáhl Prahu a další části republiky, ale podle policie není výsledkem kybernetického útoku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy