Obranu EU proti ruské propagandě vedl přepracovaný Čech. „Málem ho to poslalo do hrobu,“ říká zdroj

Brusel - Fenomén tzv. fake news je spojován především s Ruskem. Podle kritiků Rusko se snaží usilovně a agresivně podkopat důvěru obyvatel na západ od něj ve víru ve vládní instituce, politiky a liberální obraz světa. Má mířit především na EU, kterou chce vidět na kolenou. Zatímco Rusko věnuje obrovské částky pro svůj informační boj, EU měla dlouho dobu na boj tzv. ruskou propagandou jen jednoho člověka, tvrdí magazín Time. A ten člověk pocházel z ČR.

Bývalý český novinář Jakub Kalenský byl vyslán do nově zřízené pracovní skupiny East StratCom EU, aby zde neúnavně pracoval na odkrývání falešných zpráv produkovaných Kremlem, které zaplavují poštovní schránky, televizní obrazovky a sociální média. „[Pracoval] doslova sedm dní v týdnu," řekl úředník EU pro strategickou komunikaci, který si přál zůstat v anonymitě, aby mohl mluvit svobodně. „Kdybychom nedostali nějakou pomoc, šel by do ranného hrobu."

Získání pomoci se však ukázalo jako obtížné. EU se pohybovala jako obvykle svým pomalým tempem, z velké části kvůli tomu, že mezi členskými zeměmi existují rozdíly ohledně vnímání Ruska jako hrozby. Zatímco baltské národy, Polsko a Skandinávie, které jsou již řadu let obětí ruské dezinformace, obhajovaly silnou reakci, jiné, jako Maďarsko či jižní evropské státy, které jsou závislé na ruských investicích nebo energii, byly méně ochotné. Dokonce i Německo „nebylo zvláště nápomocné,“ řekl úředník. „Nebyli příliš přesvědčeni, že je zde problém.“

Americké prezidentské volby 2016, během kterých byla Moskva obviněna z nasazení hackerů a dalších způsobů dezinformace cílících na jejich ovlivnění, zřejmě byly impulzem ke změně. Nyní East StratCom zažívá prudký rozvoj. V jeho moderní budově v centru Bruselu jsou jeho zaměstnanci zaneprázdněni sestavováním týdenních informačních bulletinů. Podklady jim dodává dobrovolná síť asi 500 nevládních organizací, diplomatů, think-tanků a dalších odborníků z oblasti médií, kteří jim pravidelně posílají příklady falešných zpráv.

Boj s větrnými mlýny?

Ale boj proti ruským propagandistickým snahám zůstává „bojem Davida a Goliáše", jak přiznala EU. East StratCom se do konce letošního roku rozšíří na 14 zaměstnanců, ale jen tři z nich pracují na plný úvazek a kompletně vyvracejí dezinformace. Jejich účet Twitteru má zhruba 27 000 sledovatelů, zatímco ruské médium má RT má 2,6 miliónů sledovatelů. Na Facebooku sleduje East StratCom 17 000 lidí. zatímco Sputnik má mezi oblíbenými stránkami  více než milion lidí. Netřeba dodávat, že ruská propaganda se šíří hlavně mimo oficiální kanály.

Maja Kocijančič, mluvčí E.U. zahraniční záležitosti řekla v červenci magazínu TIME, že East StratCom „dělá vynikající práci v rámci svých současných přidělených zdrojů". Ne všichni s ní ale souhlasí. V otevřeném dopise zveřejněném v březnu více než 120 signatářů z vlády, médií, bezpečnosti a občanské společnosti obvinilo EU, že je „nezodpovědně slabá" co se týče dezinformací. Evropský parlament mezitím vyzval EU, aby více než zdvojnásobila personál East StratCom a dála mu rozpočet v milionech. Vlády však odmítly tento návrh podpořit a jednotka stále nemá svůj vlastní rozpočet, přičemž spoléhá na malý podíl stávajícího rozpočtu strategické komunikace EU.

„Jsme stále reaktivní, ne proaktivní," říká Petras Auštrevičius, litevský poslanec Evropského parlamentu a jeden ze signatářů otevřeného dopisu. Auštrevičius obhajuje radikálnější opatření k potlačení vlivu ruských médií. „Nevylučuji vypnutí vysílacích stanic," řekl. „Pokud jsou proti nám, proti našim hodnotám skutečně nepřátelští, neměli bychom se vyhýbat tomu, abychom přijali ještě zásadnější opatření."

Také si myslí, že navrhovaný německý zákon, který by uložil pokutu až 50 miliónů dolarů platformám sociálních médií, které okamžitě neodstranily „nelegální obsah", by měl být rozšířen v celé EU. Začátkem tohoto roku komisař EU pro digitální ekonomiku Andrus Ansip řekl pro noviny Financial Times řekl, že i když upřednostňuje, aby tyto platformy prosazovaly vlastní samoregulační opatření, dodal, že by nicméně  mohly být doplněny o „nějaká ujasnění.“ Nebyl však příliš konkrétní, co by tato objasnění měla být a jeho mluvčí odpověděla na žádost časopisu Time, že „tato média nesou hlavní odpovědnost jednat proti falešným zprávám."

Podle nedávno zveřejněného průzkumu společnosti Yale však ověřování informací a následné označování nepřesných zpráv na sociálních médiích příliš nefunguje. Pro čtenáře označení zprávy jako závadné má jen malý vliv, zda zprávu vnímají jako pravdivou. Toto opatření je v mnohém spíše kontraproduktivní, protože u některých skupin lidí, přesvědčených o manipulaci hlavních médií – např. hardcore příznivci Donalda Trumpa – to jen potvrdí jejich představy o informační válce a naopak zvýší důvěryhodnost oné sporné zprávy.

Související

Ruská policie zatýká lidi, protestující proti Putinovi, photo by Kirill Kruglikov

Rusové agresi proti Ukrajině vnímají jako „lidovou válku“, veřejné mínění je neotřesitelné

Valná většina Rusů podporuje válku Moskvy proti Ukrajině. Ve výzkumu na to přišli analytici think-tanku Levada Centre, o jeho výsledcích informoval zpravodajský server Euronews. Ruská společnost si už zvykla, že protestovat je zbytečné – ukázaly to jak protesty ze začátku války ve velkých ruských městech, tak menší demonstrace po vyhlášení částečné mobilizace v národních republikách uvnitř Ruské federace. 

Více souvisejících

propaganda EU (Evropská unie) Rusko

Aktuálně se děje

včera

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

včera

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

včera

včera

včera

včera

včera

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy