NÁZOR - Komentátor zahraničního serveru Bloomberg se zaměřuje na možné vítězství Andreje Babiše v českých sněmovních volbách. Česko by se prý jeho zvolením mohlo připojit k zemím jako je Maďarsko, Polsko a Slovensko. Stožárem proti extremismu však má být kapitál ze západní Evropy.
Komentátor Bloombergu Leonid Bershidsky s obavami sleduje popularitu českého hnutí ANO a jeho předsedy Andreje Babiše. Domnívá se, že jediným valem proti možnému nástupu populismu a extremismu zůstává zahraniční kapitál ze západní Evropy.
"Západní investice skutečně hrají v ekonomikách všech těchto zemí, kde nacionalističtí politici dávají svým zemím spíše podobu trucujících kolonií než partnerů ve velkém integračním projektu, významnou roli," myslí si. Cituje jednu z ekonomický studií, ve které jsou země východní Evropy označeny za "země vlastněné zahraničím".
"Majitelé" těchto zemí mají pocházet zejména z Německa. Je to prý způsobené tím, že na rozdíl od států, které postihla krize (Řecko, Španělsko či Portugalsko), východoevropské země přilákaly zahraniční investice a jejich množství bylo mnohem větší, než představovaly investice těchto zemí. Zahraniční investice v těchto ekonomikách ve srovnání s hrubým domácím produktem jsou vyšší, než činí průměr v rozvinutých zemích.
"Tyto úrovně investic využívaly k tomu, aby se mohly cítit pyšně, aby vypadaly jako země otevřené, které disponují svou srdečnou touhou integrovat se do bohatší části Evropy. Ovšem až do doby, kdy se Evropskou unií přehnala hospodářská bouře, si tyto země plně neuvědomily, že se stávají "cizím vlastnictvím" a že to něco stojí," tvrdí komentátor.
V dobách krize se totiž přítomnost zahraničního kapitálu v některých odvětvích nemusí vyplatit a může mít za následek nezaměstnanost ve chvíli, kdy se země stává méně příznivým cílem pro zahraniční kapitál. V Polsku a České republice je třetina pracovníků zaměstnána zahraničními společnostmi. A ty jsou většinou největšími a nejvíce ekonomicky významnými společnostmi: v Polsku vyrábějí dvě třetiny veškerého vývozu; v České republice odpovídají za 42 procent přidané hodnoty. Ztráty i těch pár firem by mohly způsobit bolestivé zvrácení ekonomických trendů, a to si Babiš dobře uvědomuje.
V Česku či Polsku nejvíce investuje Francie a Německo, jsou si totiž dobře vědomi toho, že jejich firmy ve východní Evropě mohou snížit náklady na pracovní sílu za současného přesunutí výroby ne příliš daleko od svých tradičních trhů. Přítrž jim mohou učinit až politici.
"Populistické vlády mohou zasáhnout zahraniční banky a řetězce supermarketů zvláštními daněmi, jak už to učinil maďarský premiér Viktor Orbán a i polská vláda, a je pravděpodobné, že pokud se Babiš dostane k moci, učiní něco podobného," míní Bershidsky. Odliv zahraničních firem by však zemím rozhodně neprospěl, dodává.
Podle něj na jednu stranu tyto vlády mohou vzdorovat evropským směrnicím o přesídlení o uprchlíků, ale dokud nedojde k vyvlastnění zahraničních firem, tak tyto země skutečně zůstávají jakousi hospodářskou kolonií západu. Na druhé straně vyvlastnění zahraničních firem by vedlo k nepředstavitelnému vývoji.
Nacionalistická rétorika může některé voliče přesvědčit, že zvolením onoho populisty se stane jejich země nezávislou. Pokud by k tomu ale došlo, státy riskují ztrátu zahraničních investic, na kterých je totiž jejich ekonomika bytostně závislá.
Nacionalismus podle autora komentáře už pro východoevropské země není řešením. "Východoevropské země byly pro investory otevřené příliš dlouho a ztratily příliš mnoho kontroly nad svou ekonomickou budoucností," uzavírá.
Související
Bloomberg varuje před nedostatkem nafty. Dotkl by se všeho, upozorňuje
CNN ukončí vysílání v Rusku, CBC a Bloomberg tam pozastaví svoji práci
Bloomberg.com , Andrej Babiš , EU (Evropská unie) , CZK , Hnutí ANO , Česká republika
Aktuálně se děje
před 7 minutami
Češi po výhře nad Gruzií postupují v Lize národů mezi elitu. Mají také jistou baráž o MS
před 37 minutami
Storm Shadow donutí ruské síly přeskupit jednotky. Co jsou zač střely, které zvýší obavy z další eskalace?
před 59 minutami
Ukrajina poprvé použila britské střely Storm Shadow k útokům na ruské území
před 1 hodinou
Strach z prohloubení války. USA i EU se obávají eskalace hybridních útoků
před 2 hodinami
Svět čekají dva nejnebezpečnější měsíce války, varuje Orbán
před 2 hodinami
Austin se vysmál Putinovi: Na Ukrajině selhal, nedosáhl svých cílů ani za 1000 dní
před 3 hodinami
Musk není jen Trumpův dárce. Bude potřebovat, aby zklidnil vztahy s Čínou
před 3 hodinami
Nad Ukrajinou se stahují mračna. Zelenskyj přiznal, že kvůli Trumpovi může prohrát
před 3 hodinami
Počasí letos překoná obávaný rekord. Je ještě naděje na změnu?
před 4 hodinami
Ruské útoky ohrožují energetickou stabilitu Ukrajiny. Zvyšují riziko jaderné katastrofy
před 5 hodinami
BBC: Ukrajina je na pomezí taktického neúspěchu. Ruské jednotky postupují, ohrožují strategická města
před 5 hodinami
Medveděv vyhrožuje jadernou válkou čím dál agresivněji. Zatemnil mu alkohol mysl?
před 5 hodinami
Počasí: Přívaly sněhu v Evropě zasáhnou i část Česka. Meteorologové varují
před 6 hodinami
Zelenskyj apeluje na svět, aby jednal. Čím více času Putin má, tím horší je situace, prohlásil
před 6 hodinami
Rusko varuje NATO: Podpora Ukrajiny na ruském území nebude bez následků
před 7 hodinami
Může Putin rozpoutat třetí světovou? Expert odpověděl na otázku, která je opět na stole
před 7 hodinami
"Strategická katastrofa". Rozhodnutí o amerických raketách možná přišlo na poslední chvíli
před 8 hodinami
Použití jaderných zbraní si Moskva nemůže dovolit, shodují se experti
před 8 hodinami
Jak obejít Trumpa? Čínské firmy přišly na způsob, jak neplatit cla
před 8 hodinami
Povolí Britové Ukrajině použít Storm Shadow? Po rázném kroku USA se pod tlakem ocitá i Starmer
I když by Keir Starmer povolil Ukrajině použít britské střely Storm Shadow hluboko na ruském území, jejich efekt by byl pouze okrajový. Premiér se opakovaně vyhýbal odpovědi na tuto otázku během summitu G20, kde je světový názor na válku na Ukrajině a její ukončení stále rozdělený.
Zdroj: Libor Novák