Východ Evropy je v zajetí západního kapitálu, nezmění to ani výhra Babiše, píše zahraniční komentátor

NÁZOR - Komentátor zahraničního serveru Bloomberg se zaměřuje na možné vítězství Andreje Babiše v českých sněmovních volbách. Česko by se prý jeho zvolením mohlo připojit k zemím jako je Maďarsko, Polsko a Slovensko. Stožárem proti extremismu však má být kapitál ze západní Evropy.

Komentátor Bloombergu Leonid Bershidsky s obavami sleduje popularitu českého hnutí ANO a jeho předsedy Andreje Babiše. Domnívá se, že jediným valem proti možnému nástupu populismu a extremismu zůstává zahraniční kapitál ze západní Evropy. 

"Západní investice skutečně hrají v ekonomikách všech těchto zemí, kde nacionalističtí politici dávají svým zemím spíše podobu trucujících kolonií než partnerů ve velkém integračním projektu, významnou roli," myslí si. Cituje jednu z ekonomický studií, ve které jsou země východní Evropy označeny za "země vlastněné zahraničím". 

"Majitelé" těchto zemí mají pocházet zejména z Německa. Je to prý způsobené tím, že na rozdíl od států, které postihla krize (Řecko, Španělsko či Portugalsko), východoevropské země přilákaly zahraniční investice a jejich množství bylo mnohem větší, než představovaly investice těchto zemí. Zahraniční investice v těchto ekonomikách ve srovnání s hrubým domácím produktem jsou vyšší, než činí průměr v rozvinutých zemích.

"Tyto úrovně investic využívaly k tomu, aby se mohly cítit pyšně, aby vypadaly jako země otevřené, které disponují svou srdečnou touhou integrovat se do bohatší části Evropy. Ovšem až do doby, kdy se Evropskou unií přehnala hospodářská bouře,  si tyto země plně neuvědomily, že se stávají "cizím vlastnictvím" a že to něco stojí," tvrdí komentátor. 

V dobách krize se totiž přítomnost zahraničního kapitálu v některých odvětvích nemusí vyplatit a může mít za následek nezaměstnanost ve chvíli, kdy se země stává méně příznivým cílem pro zahraniční kapitál. V Polsku a České republice je třetina pracovníků zaměstnána zahraničními společnostmi. A ty jsou většinou největšími a nejvíce ekonomicky významnými společnostmi: v Polsku vyrábějí dvě třetiny veškerého vývozu; v České republice odpovídají za 42 procent přidané hodnoty. Ztráty i těch pár firem by mohly způsobit bolestivé zvrácení ekonomických trendů, a to si Babiš dobře uvědomuje. 

V Česku či Polsku nejvíce investuje Francie a Německo, jsou si totiž dobře vědomi toho, že jejich firmy ve východní Evropě mohou snížit náklady na pracovní sílu za současného přesunutí výroby ne příliš daleko od svých tradičních trhů. Přítrž jim mohou učinit až politici. 

"Populistické vlády mohou zasáhnout zahraniční banky a řetězce supermarketů zvláštními daněmi, jak už to učinil maďarský premiér Viktor Orbán a i polská vláda, a je pravděpodobné, že pokud  se Babiš dostane k moci, učiní něco podobného," míní Bershidsky. Odliv zahraničních firem by však zemím rozhodně neprospěl, dodává. 

Podle něj na jednu stranu tyto vlády mohou vzdorovat evropským směrnicím o přesídlení o uprchlíků, ale dokud nedojde k vyvlastnění zahraničních firem, tak tyto země skutečně zůstávají jakousi hospodářskou kolonií západu. Na druhé straně vyvlastnění zahraničních firem by vedlo k nepředstavitelnému vývoji. 

Nacionalistická rétorika může některé voliče přesvědčit, že zvolením onoho populisty se stane jejich země nezávislou. Pokud by k tomu ale došlo, státy riskují ztrátu zahraničních investic, na kterých je totiž jejich ekonomika bytostně závislá. 

Nacionalismus podle autora komentáře už pro východoevropské země není řešením. "Východoevropské země byly pro investory otevřené příliš dlouho a ztratily příliš mnoho kontroly nad svou ekonomickou budoucností," uzavírá. 

Související

Ilustrační fotografie.

Bloomberg varuje před nedostatkem nafty. Dotkl by se všeho, upozorňuje

Žádné palivo na světě není pro světovou ekonomiku tak důležité jako nafta. Pohání nákladní a osobní auta, autobusy, lodě a vlaky, ale také stroje ve stavebnictví, výrobě a zemědělství. Používá se také při vytápění domácností a vzhledem k vysoké ceně zemního plynu se na některých místech používá k výrobě elektřiny. V nejbližších měsících ale bude téměř každý region na této planetě bojovat s nedostatkem nafty, a to v době, kdy krize v zásobování téměř všech světových trhů s energie zhoršila inflaci a utlumila ekonomický růst. Důsledky mohou být obrovské, upozornila agentura Bloomberg.
CNN, foto: stevosdisposable

CNN ukončí vysílání v Rusku, CBC a Bloomberg tam pozastaví svoji práci

Zpravodajská stanice CNN ukončí vysílání v Rusku, uvedla dnes agentura Reuters. Kanadská CBC jen o chvíli dříve oznámila, že dočasně pozastavuje zpravodajství z této země kvůli novému ruskému zákonu, který hrozí tvrdými postihy za šíření toho, co úřady označí za dezinformaci o ruské armádě či diskreditaci ruských ozbrojených sil. Práci svých novinářů v Rusku dočasně pozastaví také agentura Bloomberg. Ukončení činnosti v Rusku kvůli hrozbě trestních postihů už dříve oznámila ruskojazyčná služba BBC.

Více souvisejících

Bloomberg.com Andrej Babiš EU (Evropská unie) CZK Hnutí ANO Česká republika

Aktuálně se děje

před 7 minutami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Češi po výhře nad Gruzií postupují v Lize národů mezi elitu. Mají také jistou baráž o MS

Když čeští fotbalisté v září tohoto roku naprosto nezvládli duel v Gruzii, kde prohráli ostudně 1:4, málokdo věřil, že by snad mohli Češi ovládnout svou skupinu Ligy národů a tudíž tak nejen postoupit do elitní divize, ale zajistit si také účast v baráži o mistrovství světa 2026. Nakonec se to všechno stává skutečností díky závěrečné výhře nad Gruzií 2:1 v Olomouci, kdy se o české branky postarali Šulc s Hložkem. Ve druhé půli se sice podařilo snížit Mikautadzemu, ale na víc se naštěstí soupeři nezmohli, přestože měli v emočním závěru obrovské příležitosti.

před 37 minutami

raketa Storm Shadow

Storm Shadow donutí ruské síly přeskupit jednotky. Co jsou zač střely, které zvýší obavy z další eskalace?

Storm Shadow, známé také pod názvem SCALP EG (Système de Croisière Autonome à Longue Portée – Emploi Général), jsou pokročilé střely s plochou dráhou letu vyvinuté britskou společností MBDA. Tyto střely patří mezi nejmodernější zbraně svého druhu a hrají klíčovou roli ve vojenských konfliktech, kde je rozhodující přesnost a schopnost zasáhnout strategické cíle hluboko na nepřátelském území.

před 59 minutami

Letoun Tornádo nese rakety Storm Shadow.

Ukrajina poprvé použila britské střely Storm Shadow k útokům na ruské území

Ukrajina podle informací The Guardian poprvé od začátku konfliktu použila britské střely Storm Shadow k útokům na cíle v Rusku. Povolení k využití raket na ruském území bylo schváleno v reakci na nasazení více než 10 000 severokorejských vojáků na ruské hranici s Ukrajinou. Podle britských a amerických představitelů jde o zásadní eskalaci téměř tři roky trvající války.

před 1 hodinou

Bílý dům, Washington D.C., USA

Strach z prohloubení války. USA i EU se obávají eskalace hybridních útoků

Američtí a evropští představitelé podle The Guardian vyjádřili rostoucí znepokojení nad hrozbou hybridní války ze strany Ruska. Tento strach se prohloubil po prvním použití amerických raket dlouhého doletu ATACMS Ukrajinou na cíle uvnitř ruského území. Bidenova administrativa nedávno zrušila omezení pro jejich použití, což vyvolalo ostrou reakci Moskvy a obavy z další eskalace konfliktu.

před 2 hodinami

Viktor Orbán

Svět čekají dva nejnebezpečnější měsíce války, varuje Orbán

Viktor Orbán, předseda maďarské vlády, ve středu po mimořádném jednání Rady obrany státu prohlásil, že nadcházející dva měsíce mohou být nejnebezpečnější etapou války na Ukrajině. Vyzval k maximální opatrnosti a zdůraznil, že Maďarsko se za žádných okolností nesmí nechat zatáhnout do probíhajícího konfliktu.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Elon Musk

Musk není jen Trumpův dárce. Bude potřebovat, aby zklidnil vztahy s Čínou

Miliardář Elon Musk má velice úzké vazby na budoucího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Jejich rádoby harmonický vztah je ovlivněn podnikáním nejbohatšího muže na světě, který se snaží ovlivnit nejen Trumpův výběr vládní administrativy, ale také je důležitým mostem mezi Pekingem a Washingtonem. Jeho obchodní zájmy v Číně jsou tak velké, že se mu možná obchodní válka absolutně nevyplatí.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Počasí letos překoná obávaný rekord. Je ještě naděje na změnu?

Rok 2024 se zapíše do historie jako rok rekordních klimatických extrémů, přičemž data ukazují, jak rychle globální oteplování mění náš svět. Stále rostoucí teploty, extrémní počasí, zvyšování hladiny moří a pokračující emise skleníkových plynů podtrhují naléhavou potřebu globální akce. Uvedl to server The Guardian.

před 4 hodinami

Záporožská jaderná elektrárna

Ruské útoky ohrožují energetickou stabilitu Ukrajiny. Zvyšují riziko jaderné katastrofy

Ukrajinská elektrická síť čelí „výrazně zvýšenému riziku katastrofického selhání“ po nedělních ruských raketových a dronových útocích, varovala organizace Greenpeace podle serveru The Guardian. Tyto útoky mířily na transformátorové stanice klíčové pro provoz tří ukrajinských funkčních jaderných elektráren, což podle Greenpeace hrozí destabilizací jejich provozu a rizikem jaderné katastrofy.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Rusko, Kreml

Rusko varuje NATO: Podpora Ukrajiny na ruském území nebude bez následků

Ředitel ruské Zahraniční zpravodajské služby (SVR) Sergej Naryškin varoval členy NATO, že jejich zapojení do útoků ukrajinské armády na ruském území nebude bez následků. V rozhovoru pro periodikum Národní obrana, který citovala agentura Reuters, zdůraznil, že Západ si musí uvědomit vážnost situace, aby se vyhnul přímému vojenskému konfliktu s Ruskem.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Jak obejít Trumpa? Čínské firmy přišly na způsob, jak neplatit cla

Nová cla nastávajícího prezidenta USA Donalda Trumpa jsou na obzoru, ale některé čínské společnosti možná již znají způsoby, jak se jim vyhnout. Někteří odborníci přirovnávají cla ke hře „whack-a-mole“, kde se obchodní toky jednoduše přesměrují, pokud jsou potenciální zisky dostatečně vysoké.

před 8 hodinami

Povolí Britové Ukrajině použít Storm Shadow? Po rázném kroku USA se pod tlakem ocitá i Starmer

I když by Keir Starmer povolil Ukrajině použít britské střely Storm Shadow hluboko na ruském území, jejich efekt by byl pouze okrajový. Premiér se opakovaně vyhýbal odpovědi na tuto otázku během summitu G20, kde je světový názor na válku na Ukrajině a její ukončení stále rozdělený.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy