Berlín - Muslimům se nejlépe daří v Německu, uvádí studie, která zkoumala sociální situaci cizinců v Německu, Francii, Velké Británii, Rakousku a Švýcarsku. Výzkum byl proveden mezi migranty, kteří přišli do Evropy před rokem 2010, a zabýval se kategoriemi jako je vzdělání, práce, jazykové schopnosti a socializace.
Studie s názvem "Integrovaní, ale nepřijatí" ukázala, že muslimové se mají v Německu dobře, ale zároveň i upozornila na některá úskalí integrace. Kolem 60 procent z celkových 4,7 milionů muslimů v Německu má stálý pracovní poměr, což odpovídá celonárodním číslům. Celková nezaměstnanost minority je ve skutečnosti ještě nižší než než německý průměr.
Jediná kategorie, ve které Německo propadlo, je oblast jazykových znalostí. Jen 46 procent respondentů uvedlo, že němčinu se naučili už odmalička. V Británii to bylo 59, ve Francii místním jazykem mluví až 74 procent dotazovaných. Tato odchylka je způsobená zejména rozdílným původem muslimů. V Německu jsou to zejména Turci, zatímco v ostatních státech jsou to přistěhovalci z bývalých kolonií, kde dodnes platí jazyk jejich bývalé mateřské země za úřední.
Horší je to v kategorii vzdělávání, ve Francii opustí střední školu 11 procent muslimské mládeže před dovršením 17 let, v Německu skončí bez maturity až 36 procent. Malá vzdělanost ale není překážkou, zaměstnanost v obou zemí je stále vysoká.
Studie se také zabývala přijetím okolí. Obyvatelé všech čtyř států uvedli, že by ve svém sousedství dali přednost velkým rodinám, cizincům, homosexuálům, Židům, Asiatům, ateistům nebo křesťanům než muslimům. Jenom ve Velké Británii by radši uvítali muslimy než rodinu s malými dětmi.
Studie byla zkritizována řadou odborníků. Vadí jim, že zvolila pouze několik kritérii, na základě kterých měří integritu. "Při začleňování do společnosti je důležité také sledovat, co přicházející jedinec přináší do majoritní společnosti. není to jednostranné," tvrdí sociolog a religionista Detlef Pollack.
Související
Muslimové totálně selhali? Na Gaze a Tálibánu ukázali, že sice umí mluvit, ale ne jednat, míní experti
Pouť do Mekky si vyžádala už stovky mrtvých. Důvodem je extrémní počasí
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Do ulic Erfurtu vyšly tisíce extremistů, blokují vstup na sjezd AfD
před 2 hodinami
Putin po mohutném bombardování Kyjeva nařídil pokračování masivních úderů proti Ukrajině
před 3 hodinami
Proč byl nedávný útok na Kyjv tak zničující?
před 4 hodinami
Rusko shání vojáky kde se dá. Nově posílá na frontu mladé studenty
před 6 hodinami
Výhled počasí na další červencový týden. Teploty porostou
včera
Odstartoval filmový festival ve Varech. Hoffman si přišel pro Křišťálový glóbus
včera
Důchody dorazí kvůli svátkům později. Letos je to naposledy
včera
Hvězdy posunuly své týmy do osmifinále MS. Mexiko dál těší domácí fanoušky
včera
Tragická nehoda na Vysočině. Čelní střet kamionů nepřežil ani jeden z řidičů
včera
Policie prověřuje primáře z Děčína. Nahlásila ho nemocnice
včera
Je to tady zase. Lidé řeší, zda červencová volna ovlivní jejich nákupy
včera
Další překvapení na fotbalovém MS. Už v šestnáctifinále skončili Němci a Nizozemci
včera
Pavel poletí do Ankary, i když se to Babišovi nelíbí. Bude to stát miliony a bude sedět vzadu, reaguje Macinka
včera
Co bude dál s Hormuzským průlivem? Alternativní trasa selhala, světu nezbývá než čekat
včera
Kdo nahradí Zelenského? Hvězda Ukrajina potvrdila, že bude kandidovat na prezidenta
včera
Rusko může zaútočit na Polsko už letos, píše britský a polský tisk. Situace je vážná, přiznal Tusk
včera
Evropě hrozí další vlna extrémního počasí. Při té červnové umíraly tisíce lidí
včera
Jako 12 atomových bomb za vteřinu. Rychlost klimatických změn je ohromná, oceány jsou nejteplejší v historii
včera
Počasí opět zvýšilo riziko požárů. Hrozí především na Moravě
včera
Spojenci nám v Íránu nepomohli, stávající americká podpora NATO je absurdní, prohlásil Trump
Americký prezident Donald Trump ostře zkritizoval Severoatlantickou alianci a označil stávající úroveň americké podpory za naprosto absurdní. Tento výrok přichází necelý týden před klíčovým summitem NATO, který se má uskutečnit v turecké Ankaře. Podle šéfa Bílého domu je spojenectví s evropskými partnery jednostranné a postrádá jakoukoli reciprocitu.
Zdroj: Libor Novák